Tomasz Adamek to urodzony w Żywcu, 1 grudnia 1976, polski bokser zawodowy. Jest byłym mistrzem świata w dwóch kategoriach wagowych, w ramach tytułu WBC wagi lekkiej od 2005 do 2007 roku; a także posiadał ujednolicone tytuły IBF, Ring i Linear Cruiserweight na przestrzeni lat 2008 i 2009.


Biografia i życiorys Tomasza Adamka

Dorastał w miejscowości Gilowice. Ojciec wcześnie zginął w wypadku autobusu, dlatego Tomek wychowywał się bez ojca. Kluczowa okazała się być dla niego zatem matka, która – jak zwykł nieraz powtarzać – miała wychowawczo „twardą rękę”.

Przygodę ze sportem zaczynał w klubie piłkarskim Beskid Gilowice. Lecz gdy dojrzał nieco, zrozumiał, że pisany jest mu boks. Rok 1988 oznacza w jego biografii rozpoczęcie treningów bokserskich w klubie Góral Żywiec. Sprawy więc wkrótce przyspieszyły i amatorska kariera Adamka nabrała tempa. Przeniósł się wpierw do GKS-u Jastrzębie i Concordii Knurów, aż trafił wreszcie do kadry Polski, gdzie jego trenerem Janusz Gortat.

Nie ubiegajmy jednaj faktów tak szybko, bowiem jeszcze będąc nastolatkiem Tomasz Adamek zdobył tytuł mistrza Polski. W 1995 roku był zawodnikiem najlepszym w wadze średniej. Rok później mógł również obronić ten tytuł, a dwa lata później – w 1997 – zdobył srebrny medal w ramach walk wagi półciężkiej. Z kolei pierwszy jego międzynarodowy sukces miał miejsce w 1998 roku, zdobył wtedy Adamek brązowy medal mistrzostw Europy, w wadze, co istotne – półciężkiej. Adamek następnie nadzieją olimpijską na igrzyska w Sydney, lecz już w 1999 roku zdecydował się jednak, że wypróbuje się w zawodowstwie.

Zadebiutował zawodowo w Manchesterze, 13 marca 1999 roku, znokautował wówczas już w pierwszej rundzie zawodnika Israela Khumalo. Pierwsze walki w sporej ilości, bo aż dziesięciu, kończył przed czasem. Trenował wtedy pod okiem Andrzeja Gmitruka Tomasz Adamek pierwszą walkę w pełnym wymiarze czasowym stoczył w marcu 2001 roku. Zwycięstwo dało mu tytuł interkontynentalne mistrzostwo federacji IBC. Czas przyspieszył i walk przybyło, dlatego i zwycięstw, dzięki którym w 2004 roku Adamek miał już tytuły federacji IBF i WBO. 10 września tamtego roku, w ślad za pokonaniem Ismaila Abdoula, Tomasz Adamek związał się kontraktem promotorskim z legendarnym Donem Kingiem.

21 maja 2005 roku Adamek pokonał Paula Briggsa i został mistrzem świata federacji WBC wagi półciężkiej. Adamek został w związku z tym pierwszym takim bokserem w historii polskiego boksu. Później skutecznie obronił pas w walkach kolejno z Thomasem Ulrichem i ponownie z Paulem Briggsem. W 2007 przyszedł też czas na porażkę, ponieważ jego rywal, Chad Dawson, wyraźnie wygrał na punkty.

Po tej porażce pięściarz zdecydował się przejść jednak do kategorii juniorciężkiej. Już w pierwszej wówczas walce sięgnął po tytuł mistrza świata federacji IBO, pokonał bowiem Luisa Andresa Pinedę. Kluczowa była jednak dla Adamka walka, która miała miejsce 11 grudnia 2008 roku. Przeciwnikiem Adamka został wówczas Steve Cunningham, a stawką był pas mistrzowski federacji IBF. Walkę wygrał, przy czym godny uwagi jest też sam fakt, iż „Góral” jeszcze dwa razy bronił pasa, aż zdecydował się by wypróbować swoje siły w kategorii królewskiej, czyli ciężkiej.

W debiucie w wadze ciężkiej Tomasz Adamek skrzyżował rękawice z Andrzejem Gołotą. Pojedynek nieprzypadkowo nazywany był „polską walką wszech czasów”. Adamek wygrał przez nokaut w piątej rundzie, rozpoczynając to wtedy właśnie swój podbój wagi ciężkiej. Następnie zwyciężał jeszcze pięć razy w tej kategorii. Nadeszła więc okazja by wyzwać na pojedynej samego Witalija Kliczkę, co sfinalizowało się 10 września 2011 roku na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, na oczach obecnych tam ponad 40 tysięcy widzów. Adamek przegrał w 10. rundzie przez techniczny nokaut. Jednak Adamek nie spuścił z tonu i podejmował następnie serię wielu udanych obron swego prestiżowego pasa, by przegrać następnym razem dopiero 15 marca 2014 na gali w Bethlehem, z Ukraińcem Wjaczesławem Hłazkowem.

8 listopada 2014 na gali Polsat Boxing Night III Adamek przegrał znów, tym razem z polakiem Arturem Szpilką. Na zwycięstwo jednak nie kazał czekać długo, bo do 26 września 2015 roku, w Łodzi, gdzie pokonał przed czasem Przemysława Saletę. Niestety następna była jego walka z Ericem Moliną, 2 kwietnia 2016 na gali Polsat Boxing Night V, po czym stało się – „Góral” ogłosił zakończenie sportowej kariery.

24 czerwca 2017 zaliczył jednak kolejną wygraną – nad reprezentantem Nowej Zelandii Solomonem Haumono, oraz 18 listopada w Częstochowie pokonał jednogłośnie na punkty Freda Kassiego z Kamerunu.

21 kwietnia 2018 na gali w Częstochowie Adamek wygrał przez TKO w 7. rundzie z Joey’em Abellem z USA. 6 października na gali z kolei w Chicago Adamek poniósł porażkę przed czasem, przez techniczny nokaut, z Jarrellem Millerem.

13 października 1996 Tomasz Adamek pobrał się z Dorotą. Ma z tego związku dwie córki. Obecnie zamieszkuje w podnowojorskiej miejscowości Kearny (w stanie New Jersey).

Ciekawostki o Tomaszu Adamku

  • Tomasz Adamek jest osobą głęboko wierzącą, do czego często i publicznie publicznie się. Sławny jest zwłaszcza jego gest – palec wskazujący boksera pokazuje wówczas niebo.
  • Jego ojciec zmarł na skutek wypadku autobusowego, w którym podróżowało 30 osób.
  • Sportem interesował się Adamek już od wczesnego dzieciństwa. W wieku 12 lat rozpoczął regularne treningi bokserskie w ramach klubu Góral Żywiec. Już w wieku 18 lat Tomasz Adamek był mistrzem Polski seniorów, w wadze ciężkiej.
  • W jednym z wywiadów przyznał, że matka miała dla niego żelazną dyscyplinę i dość „twardą rękę”, lecz nie chciała, aby boksował, zwłaszcza zawodowo.
  • Skończył studia licencjackie w Beskidzkiej Wyższej Szkole Turystyki, na kierunku administracja.

Cytaty Tomasza Adamka

„Często słucham Radia Maryja. Wiem, że w tej stacji się za mnie modlą, ja się modlę za nich. Czuję ich wsparcie.”

„Na pewno wiara, bo ona góry przenosi. Następnie zawziętość, która cechuje mnie jako górala z Gilowic. Mam charakter twardy, góralski, nigdy nie odpuszczam. Dorastałem bez ojca. Tata zginął, gdy miałem dwa lata, więc go nie pamiętam. Mama wychowywała mnie twardo, nie rozpieszczała mnie. To mi pomogło w zdobywaniu sukcesów.”

Ojciec Rydzyk to kozak. (…). Zbudował imperium medialne, jego radia słuchają miliony Polaków na całym świecie, ma dar od Boga i wie, jak z niego korzystać i go pomnażać.”

„Wiarę wynosi się z domu. Przykład matki mocno na mnie oddziaływał. Uczyła mnie odmawiania pacierza rano i wieczorem, chodzenia w każdą niedzielę na Mszę Świętą. Kiedyś nie poszedłem w niedzielę do kościoła, a mamie powiedziałem, że byłem. Kiedy się dowiedziała, że skłamałem, dostałem lanie. Wtedy się dowiedziałem, że nie można tak postępować. Kiedy byłem chłopcem, służyłem też do Mszy Świętej jako ministrant. Jeżeli nie będzie Boga w sercu, to będzie bieda, bo człowiek się pogubi.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Mirosław Gładysz – Mikel Gladysz. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Adamek
https://www.przegladsportowy.pl/boks/tomasz-adamek-biografia/r1hy97z
https://biografia24.pl/tomasz-adamek/
https://pl.wikiquote.org/wiki/Tomasz_Adamek

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły