Tom Cruise przyszedł na świat w mieście Syracuse w USA, 3 lipca 1962 roku. Jest amerykańskim aktorem i producentem filmowym, a oprócz tego scjentologiem. Magazyn Forbes uznał Toma Cruise’a najbardziej wpływowym człowiekiem show-biznesu.


Biografia i życiorys Toma Cruise’a

Swoją karierę filmową Tom Cruise rozpoczął udziałem w melodramacie Franco Zeffirelliego pod tytułem „Niekończąca się miłość” z roku 1981, czyli w filmie, gdzie zagrały również takie osobistości jak Brooke Shields, James Spader oraz Shirley Knight. Natomiast sławę już rzeczywistą i niepodważalną przyniósł mu aktorski angaż obok Patricka Swayze’go i Matta Dillona w kryminalnym dramacie w reżyserii Francisa Forda Coppoli zatytułowanym „Outsiderzy” z roku 1983. Sławę zdobył będąc zdemoralizowanym bohaterem o nazwisku Joel Goodsen, który topi nie swoje porsche – bowiem własność swojego ojca – w jeziorze, podrywając i dziewczęta, ale jednocześnie dostając się na ekskluzywny Princeton University, a to w komedii kryminalnej pod tytułem Ryzykowny interes, z Rebeccą De Mornay. Kariera Cruise’a zatem miała swoją wyraźnie wznoszącą galę i rosła, a apogeum swoje osiągnęła przy okazji premiery sensacyjnego melodramatu „Top Gun” w reżyserii Tony’ego Scotta, z roku 1986. Przed realizacją filmu, mimo że cierpiał na objawy spowodowane chorobą lokomocyjną, odbył jako pasażer niezbędna ilość lotów samolotem myśliwskim, by następnie w roku 1994 w kanadyjskim Toronto otrzymać licencję pilota.

Natomiast na filmowym planie dramatu sportowego w reżyserii samego Martina Scorsese pod tytułem „Kolor pieniędzy” z roku 1986, Cruise wystąpił z partnerem filmowym niebagatelnym, bo z Paulem Newmanem. Przez kilka kolejnych lat grywał postacie w stylu amerykańskiego amanta, by w roku 1988 wcielić się wreszcie w postać egoisty, który mając pod opieką chorego brata, w którego roli wystąpił Dustin Hoffman, uczy się czynić starania bezinteresowne, a to w przygodowym komediodramacie zatytułowanym „Rain Man”. Rok później, mianowicie w roku 1989, został Cruise nominowany do prestiżowej nagrody Oscara, za rolę, w której wcielił się w weterana wojny wietnamskiej w dramacie wojennym biograficznym pod tytułem „Urodzony 4 lipca” w reżyserii Olivera Stone’a. Kolejne jego filmy, czy też te w których zagrał role kluczowe, to słynny „Wywiad z wampirem” z roku 1994, następnie film z roku 1996 pt. „Mission: Imposible”, z kolei drugą nominacje do Oscara zdobył w 1996 roku za rolę w filmie „Jerry Maguire”, czy też w produkcji „Magnolia, za którą nominacje otrzymał z kolei trzecią (1999).

Ciekawostki o Tomie Cruise

  • Brano go pod uwagę do roli Neo w filmie science fiction pt. „Matrix”, która ostatecznie przypadła w udziale aktorowi Keanu Reeves’owi, przysparzając mu bardzo rzadko spotykanej sławy i rozpoznawalności. Podobnież było w przypadku odrzucenia przez niego tytułowej roli w filmie „Edward Nożycoręki” – tamten z kolei angaż otrzymał jakże dziś popularny, a i dzięki właśnie temu – Johnny Depp.
  • Przygotowując się do swej niezwykle wymagającej roli w filmie „Ostatni samuraj” Cruise przeszedł ośmiomiesięczny program określony intensywnym treningiem, który to obejmował rozmaite sporty walki, m.in. kendo. Zajmował się i rozwijał swe zainteresowanie także aspektem historycznym narracji w filmie – zgłębiał między innymi tajniki Bushido i reguły życia oraz kodeks samurajów.
  • W 2005 roku miał miejsce dzień w jego biografii jeden z najważniejszych, ponieważ zajął 1. miejsce w prestiżowym rankingu „50 najpopularniejszych gwiazd kina wszech czasów”, który to organizuje magazyn „Premiere”.
  • Należy do wspólnoty o charakterze religijnym zwanej kościołem scjentologicznym.
  • Tom Cruise poznał na planie filmu „Szybki jak błyskawica” swą połówkę, czyli Nicole Kidman. Poślubiła go w wigilię Bożego Narodzenia 1990 w Telluride w stanie Kolorado. Informacje o tym ślubie utrzymywano w tajemnicy. Oboje następnie zaadoptowali dwoje dzieci, Isabellę (ur. 1992) i Connora Antony’ego (ur. 1995). Pod koniec 2002 Kidman i Cruise wzięli rozwód.

Cytaty Toma Cruise’a

„Gdy byłem młodym aktorem, ludzie często próbowali zdefiniować kim jestem, choć sam tego nie wiedziałem. Ale ciągle pamiętam że myślałem sobie „Kocham to, co robię, i mam nadzieję, że będę mógł to robić wiecznie”.”

„Jestem bardzo zadowolony z mojego życia, mam szczęśliwą rodzinę i pracę, którą kocham. Ale nie mogę powiedzieć, że czuję się spełniony, bo to oznaczałoby, że przestałem się rozwijać, a tego nie chcę.”

„Jestem scjentologiem, zależy mi na tym, aby dzięki mojej pracy, dzięki temu, co robię, inni mogli poczuć się lepiej. Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, aby celowo popsuć komuś nastrój, aby kogoś ośmieszyć. Jeżeli natomiast ktoś czerpie z takich rzeczy przyjemność, to przepraszam, ale ja tego po prostu nie rozumiem. Nie dogadamy się.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Eva Rinaldi. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tom_Cruise
https://www.filmweb.pl/person/Tom.Cruise/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Tom_Cruise
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nicole_Kidman

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły