Tim Cook (ur. 1960) to amerykański dyrektor wykonawczy i inżynier. Pełni on funkcję dyrektora generalnego Apple od sierpnia 2011 r.


Biografia Tima Cooka

Tim Cook urodził się 1 listopada 1960 roku jako Timothy D. Cook, w małym miasteczku Robertsdale, mieszczącym się w stanie Alabama. Jest drugim spośród trzech synów urodzonych ze związku jego ojca Donalda, stoczniowca i matki Geraldine, gospodyni domowej.

Tim Cook uczęszczał do Robertsdale High School kończąc szkołę średnią w 1978 roku. Zapisał się następnie na Auburn University w Alabamie, gdzie w 1982 r. uzyskał tytuł licencjata inżynierii przemysłowej, a następnie podjął dalsze starania edukacyjne, by w 1988 r. zdobyć tytuł Master of Business Administration w Duke University w Fuqua School of Business. Cook uzyskał także tytuł Fuqua Scholar – honor nadawany tylko najlepszym uczniom tej szkoły biznesu.

Po 12-letniej karierze w IBM, Cook przeszedł na stanowiska kierownicze w Intelligent Electronics i Compaq. Później natomiast, w roku 1998 Cook dołączył do Apple. W sierpniu 2011 r. Cook, w związku ze śmiercią Steve’ego Jobsa został mianowany nowym CEO Apple.

Ciekawostki o Timie Cooku

  • Timothy Cook jest prezesem Apple Inc., drugiej co do wielkości firmy technologicznej na świecie. Wcześniej był dyrektorem generalnym, ale w związku ze śmiercią Steve’ego Jobsa został CEO (prezesem) Appple.
  • W 2012 r. Cook zarobił w związku ze swoja funkcją w Apple 378 mln USD, co uczyniło go najlepiej opłacanym dyrektorem generalnym na świecie.
  • Swój sukces zawdzięcza swojej pracowitości – Tim pochodzi ze skromnej rodziny. Jego ojciec był pracownikiem stoczni, a matka poświęcała się w domu, opiekując się nim oraz jego dwoma braćmi.
  • Ilość cyklów ładowania baterii w produktach Apple jest ograniczona, więc w razie osiągnięcia tej liczby konieczna może być wymiana baterii przez serwis Apple.
  • Cook przestrzega ścisłej zawodowej rutyny. Budzi się dość wcześnie i zaczyna wysyłać e-maile już o 4:30 rano. Zazwyczaj jako pierwszy przychodzi do pracy. Do tego organizuje w niedziele spotkania telefoniczne, aby omówić plany na nadchodzący tydzień.

Cytaty Tima Cooka

„Wszystkie te (współczesne) rzeczy są wspaniałymi wygodami życia. Świetnie zmieniają codzienne życie. Ale jeśli jesteś bombardowany przez powiadomienia przez cały dzień, to prawdopodobnie jest to wykorzystanie systemu, który może już nie być tak dobry.”

„My [w Apple] martwimy się, że ludzkość zostanie pozbawiona muzyki, że stanie się światem bitów i bajtów zamiast sztuki i rzemiosła.”

„Naszą podstawową filozofią jest, aby nigdy nie obawiać się kanibalizacji. Jeśli to zrobimy, ktoś inny po prostu to zrobi. Nigdy się tego nie boimy.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Tim Cook. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://www.biography.com/business-figure/tim-cook
https://www.celebrityfunfacts.com/tim-cook/tim-cook-20-fun-facts/
https://quotepark.com/pl/autorzy/tim-cook/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tim_Cook

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły