Thomas Edison

Thomas Edison przyszedł na świat 11 lutego 1847 roku w miejscowości Milan w Stanach Zjednoczonych. Edison zmarł 18 października 1931 roku po walce z chorobą. Był słynnym wynalazcą żarówki, ale nie tylko, bowiem również wprowadził szereg innych docenionych patentów.


Krótki życiorys Thomasa Edisona

Urodzony w 1847 roku Thomas Edison był prawdziwym innowatorem, i nie wystarczy tylko wspomnieć o studiu nagraniowym jakie założył, czy o planach maszyny latającej. Istota być może tkwiła gdzie indziej, a mianowicie w giełdowym aparacie telegraficznym, na którym wpierw się dorobił. Tym nie mniej istotę jego osiągnięć stanowi to, z czego zasłyną szczególnie, a mianowicie żarówka elektryczna.
Thomas Edison nie garnął się do nauki, był raczej typem przedsiębiorcy amerykańskiego. Wolał wybrać praktyki zawodowe zamiast wykształcenia akademickiego. W tym też tkwiła jego potęga. Pierwszym jego wynalazkiem był aparat telegraficzny, który usprawnił prace giełdowe. Następnie był dyktafon oraz próby podjęcia prac nad pozyskiwaniem kauczuku lub budowy maszyny latającej podobnej do helikoptera. W końcu jednak udało mu się wymyślić i wyprodukować żarówkę elektryczną, która zrewolucjonizowała rynek oświetlenia. Zmarł po długiej chorobie w 1931 roku, ale jako człowiek spełniony, który dostąpił możliwości kontaktów z najwybitniejszymi ówczesnego świata.

Biografia rozszerzona Thomasa Edisona

Biznes ma na imię Thomas

Zgodnie z tym co wiadomo dziś, młody Thomas Edison nie garnął się do nauki tak, jak chcieli by to widzieć piewcy stereotypów. Miał raczej wrodzoną skłonność do interesów, bowiem chciał od najmłodszych lat równać do najlepszych, czyli najlepiej zarabiających. Na przykład mając 12 lat zatrudniał w swym gospodarstwie innych kolegów, aby razem podejmować trudy hodowlane w celach stricte marketingowych.

W poszukiwaniu masowej elektryfikacji

Wkrótce jednak Thomas Edison zdecydował, że w centrum jego zainteresowań będzie wszystko to co związane z elektryką. Chciał budować nowe urządzenia oraz ulepszać stare. Na przykład porzucił Western Union by móc kształcić się zawodowo na warsztatach u Charlesa Williamsa, który był wtedy uznanym producentem urządzeń telegraficznych. Tam też wynalazł aparat telegraficzny, urządzenie o tyle udane, że znacznie usprawniające wówczas obrót giełdowy.

Przemysł

Na rok 1875 datuje się jego wielki początek, czyli założenie przez Edisona jego własnego warsztatu i fabryki na Ward Street, a to w miejscowości Newark (stan New Jersey). Zajmował się tam produkcją giełdowych aparatów telegraficznych, ale nie tylko. Również innych sprzętów, a także rozwijał dalsze urządzenia elektryczne. Do prawdziwych jego wynalazków należy fonograf, czyli odtwarzacz zapisu z płyt gramofonowych, mający na celu unowocześnienie prac biurowych. Mowa rzecz jasna o urządzeniu ściśle przeznaczonym dyktowaniu.

Od mikrofonu do żarówki, poprzez dyktafon

Wśród wielu innych wynalazków Edisona na samym szczycie jego odkryć jest w końcu żarówka, przy czym udoskonalił też chociażby mikrofon telefoniczny. Ale to żarówka z czasem wzięła górę nad innymi artefaktami z jego stajni – oto w roku 1880 powstała żarówka elektryczna. Tym właśnie wynalazkiem Thomas Edison uruchomił pewien impuls w zakresie wyobrażeń amerykańskich na temat kresów możliwości innowacyjnej, zdolnej rzecz jasna pomieścić rozwiązania idące najdalej. Przedmiotem pracy jednak wciąż były jego próby osiągnięcia jak najlepszego stanu próżni w żarówce, z czym był problem.

Przełom cywilizacyjny

Pierwsza żarówka wykazała się krótką żywotnością, ponieważ świeciła zaledwie przez 13 i pół godziny. Następna seria przyniosła już progres – świeciła przez 40 godzin, co uchodziło za ogromny sukces, bowiem trzeba brać pod uwagę ówczesne zaplecze materiałowe. Z czasem jednak Thomas Edison połączył siły z niejakim Josephem Swan’em, mianowicie anglikiem, który też wynalazł żarówkę w podobnym czasie. Dzięki ciągłym wysiłkom i próbom w roku 1882 fabrykę opuściła seria 100 tysięcy żarówek.

Renesans, czyli myśl pozytywna

Trzeba pamiętać też o tym, że w 1884 roku Edison rozważał możliwość budowy maszyny latającej podobnej do helikoptera, ale ostatecznie prób zaniechał z wielu względów. Edison, wkrótce po udoskonaleniu żarówki, już sławny na cały świat, spotykał się z reprezentantami rządów państw i naukowymi sławami europejskimi. Oprócz faktu wynalezienia pierwszego dyktafonu, założył też studio, nazywane dziś studiem nagrań. Nie wynalazł też eliksiru młodości, bowiem zmarł w 1931 roku. W międzyczasie dokonał jednak prawdziwych cudów, bo oprócz żarówki elektrycznej, której tak wiele dziś zawdzięczamy, wynalazł szereg innych patentów usprawniających życie, by myśleć nawet pod koniec życia o produkcji kauczuku. Warto nadmienić tylko, że jego żarówki rozeszły się w nakładzie 35 milionów sztuk.

Ciekawostki o Thomasie Edisonie

  • W roku 1888 roku Edison otrzymał patent na tak zwany kinetoskop, czyli jedno z pierwszych urządzeń filmowych.
  • Do roku 1900 produkcja żarówek według szacunków firmowych, czyli na przestrzeni dwudziestu lat, osiągnęła ponad 35 milionów.
  • Był założycielem prestiżowego czasopisma naukowego Science, publikującego do dziś doniesienia naukowe oraz artykuły z najszerzej pojętej nauki.
  • Miał na swym koncie w sumie 1000 patentów.
  • Podobno jako dziecko chciał wysiadywać jajka i produkować prąd z kotów.
  • Do szkoły Edison chodził tylko przez trzy miesiące w życiu. Chłopiec niemiłosiernie nudził się na lekcjach i umilał sobie czas zadawaniem pytań.
  • Już w wieku 12 lat Edison dorabiał jako sprzedawca w pociągu jeżdżącym z Port Huron do Detroit.
  • W wieku dwudziestu lat uważany za jednego z najszybszych telegrafistów w Stanach Zjednoczonych, pracował w prestiżowym towarzystwie Western Union Company.
  • Edisonowi zawdzięczamy dyktafon.
  • Edison nie był odkrywcą żarówki, bowiem próby nad urządzeniem prowadziło przed nim wielu. Był natomiast odkrywcą żarówki opartej na włóknie węglowym, która świeciła jak na owe czasy bardzo długo i sprawdziła się rynkowo.

Cytaty Thomasa Edisona

„Aby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.”

„Bezradność i niezadowolenie to pierwsze warunki postępu.”

„Gdybyśmy robili wszystkie rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić, wprawilibyśmy się w ogromne zdumienie.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Thomas_Alva_Edison
  • http://wypracowania24.pl/historia/7524/tomasz-edison-zyciorys-biografia
  • http://www.newsweek.pl/plus/swiat/thomas-edison-wynalazca-ale-tez-zlodziej-i-cwaniak-biografia,artykuly,421799,1,z.html

Polecamy usługi: LJSerwis – Elektryk Bielsko-Biała

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły