Terry Pratchett, a właściwiwe Terence David John Pratchett, przyszedł na świat w Beaconsfield, 28 kwietnia 1948 roku. Zmarł w Broad Chalke 12 marca 2015 roku. Był brytyjskim pisarzem fantasy oraz science fiction, najbardziej znany za sprawą swego cyklu „Świat Dysku”.


Biografia i życiorys Terry’ego Pratchett’a

Swą pierwszą powieść zatytułowaną „Dywan” udało się Pratchett’owi opublikować już w roku 1971. Natomiast pierwsza książka z serii „Świat Dysku”, mianowicie „Kolor magii”, znalazła się na półkach sklepowych w roku 1983 i od tego czasu autor systematycznie kończył rocznie średnio dwie książki.

Książki Pratchetta były w latach 90., co godne podkreślenia, literackimi pozycjami sprzedającymi się najlepiej z wszystkich książek jakie na bieżąco były dostępne w Wielkiej Brytanii. Do lutego 2007 roku Terry Pratchett sprzedał na całym świecie zawrotną liczbę 50 milionów swych książek, przy czym jego utwory zostały przetłumaczone na równie zawrotną ilość 33 języków. Obecnie jest drugim pośród najchętniej czytanych pisarzy w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych jest siódmym najchętniej czytanym pisarzem, który nie pochodzi z USA.

Terry Pratchett ponadto, w 1998 roku został odznaczony „za zasługi dla literatury” niezwykle prestiżowym Orderem Imperium Brytyjskiego w klasie Officer. Jego powieść pod tytułem „Zadziwiający Maurycy” i jego edukowane gryzoni zdołała zdobyć w 2001 nagrodę Carnegie Medal za najlepszą książkę dedykowaną najmłodszym. Książki Pratchett’a są często kategoryzowane słowem „kultowe”, co najlepiej odzwierciedla pozycje pisarza i jego dzieł. W 2008 otrzymał z kolei tytuł honorowy „Sir”, zostając jednocześnie osobą w plejadzie najwybitniejszych twórców Wielkiej Brytanii w historii.

Ciekawostki o Terry’m Pratchett

  • Debiutował już w roku 1971, co w świetle jego najnowszych publikacji rzuca światło na ogrom pracy i czasu, jaki twórca włożył by dożyć lat swej chwały.
  • Pisał średnio dwie pozycje literackie rocznie, zostając w ten sposób twórcą jednym z najpłodniejszych jeśli idzie o obszerność publikowanego materiału.
  • Do lutego 2007 roku Terry Pratchett sprzedał na całym globie ok. 50 milionów swoich dzieł, natomiast samych tłumaczeń na inne języki było 33.
  • Był laureatem honorowego tytułu „Sir”, zostając członkiem listy odznaczonych w ten sposób godnością szlachecką wybitnych person z zasługami dla brytyjskiej Korony.

Cytaty Terry’ego Pratchett’a

„Trzeba urodzić się błaznem, by zostać królem.”

„Gdyby porażka nie znała kary, sukces nie byłby nagrodą.”

„Ludzie powinni zostawać tam, gdzie się ich postawiło.”

„Nienawiść jest siłą przyciągającą, tak jak miłość.”

„Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek.”

„Magia ma jednak w zwyczaju czekać w ukryciu niby grabie leżące w trawie.”

Źródła

  • http://www.pratchett.pl/4,terry-pratchett-biografia.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Terry_Pratchett
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Terry_Pratchett

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest The Health Hotel. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły