Taylor Swift przyszła na świat w miejscowości Reading, w stanie Pensylwania, 13 grudnia 1989 roku. Jest amerykańską piosenkarką, autorką tekstów, instrumentalistką i aktorką.


Biografia i życiorys Taylor Swift

Już w wieku swych 14 lat Taylor Swift podpisała kontrakt ze słynną wytwórnią muzyczną – Big Machine Records. Jej pierwszy album wyszedł w 2006 roku, debiutując na niezłym 5. miejscu prestiżowej listy Billboard 200, pozostając w tymże notowaniu do samego końca dekady tamtych lat. Natomiast jej singel zatytułowany „Our Song”, znalazł się następnie na szczycie Hot Country Songs Chart, dzięki czemu została artystką najmłodszą pośród tych piszących muzykę i teksty samodzielnie.

W listopadzie 2008 roku Taylor wydała z kolei swój drugi longplay, pod tytułem „Fearless”, czyli kolejny sukces komercyjny. Płyta była w roku 2009 najlepiej sprzedającą się się płytą w USA, zapewniając Swift aż cztery nagrody Grammy.

Rok 2010 oznaczał dla niej i jej odbiorców płyte trzecią, pod tytułem „Speak Now”. Zadebiutowała ona wówczas na pierwszym miejscu Billboard 200, przy uznaniu jej singla „Mean” za najlepszy występ solowy country.

Czwarty jej album, pod tytułem „Red”, wydała w roku 2012. Singiel wówczas promujący nosi tytuł „We Are Never Ever Getting Back Together”, jak również ten pt. „I Knew You Were Trouble”.

Przyszedł zatem i rok 2014 z jej longplayem „1989”, za który to zgarnęła z miejsca zawrotne, bo trzy – nagrody Grammy. Do singli promujących zaliczyła „Bad Blood”, „Blank Space” oraz „Shake It Off”, które to następnie , lecz i bardzo szybko zawędrowały na same szczyty Hot 100

W biografii Taylor Swift rok 2017 to czas albumu zatytułowanego „Reputation”. Krążek promowała piosenka „Look What You Made Me Do”, nr. 1 wówczas na Wyspach Brytyjskich a piąty w USA.

Ciekawostki o Taylor Swift

  • Dzięki sukcesie krążka stała się ona pierwszym artystą, którego cztery albumy studyjne sprzedały się zaledwie w tydzień w nakładzie 1 mln kopii w USA.
  • Taylor Swift jest w wymiarze globalnym za pewne jedną z najlepiej sprzedających się artystów na całym świecie. Na jej koncie znajduje się bilans 40 mln sprzedanych produkcji długogrających, w tym 27,8 mln w samym USA, w tym również 130 mln singli.
  • Jest zwyciężczynią niebagatelnych dziesięciu amerykańskich nagród Grammy.
  • Ma na swym koncie statuetkę Emmy, czyli za jej produkcje telewizyjną.
  • Zdobyła dwadzieścia trzy statuetki Billboard Music Award.
  • Dzięki świetnej sprzedaży pobiła sześć rekordów Guinessa.
  • W 2010 i 2015 roku Swift znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi, mianowicie rankingu prowadzonego przez tygodnik „Time”.

Cytaty Taylor Swift

„Kiedy byłem małą dziewczynką, czytałem bajki. W bajkach spotykasz Prince Charming i jest wszystkim, czego kiedykolwiek chciałeś. W bajkach złego faceta bardzo łatwo zauważyć. Zły facet zawsze ma na sobie czarną pelerynę, więc zawsze wiesz, kim jest. Potem dorastasz i zdajesz sobie sprawę, że Książę Czarujący nie jest tak łatwy do znalezienia, jak myślałeś…”

„Ludzie nie zawsze byli tam dla mnie, ale muzyka była zawsze”    

„Dla mnie Nieustraszony żyje pomimo tych rzeczy, które cię przerażają.”

„To nowy rok. Nowy początek. I wszystko się zmieni.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Taylor_Swift
https://www.goodreads.com/author/quotes/1036517.Taylor_Swift

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Gabbo T. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły