Tadeusz Mazowiecki urodził się w Płocku, 18 kwietnia 1927 roku. Odszedł w Warszawie, dnia 28 października, roku 2013. Był popularnym polskim politykiem, jak i publicystą.


Krótki życiorys Tadeusza Mazowieckiego

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Był polskim politykiem.

Tadeusz Mazowiecki podjął się studiowania prawa na Uniwersytecie Warszawskim, studiów tych jednak nie ukończył. W latach 1951-1954 współpracował z tygodnikiem „Dziś i Jutro”. Był związany także z pismem „Słowo Powszechne”. Został także redaktorem naczelnym „Wrocławskiego Tygodnika Katolików”, potem również miesięcznika „Więź”. Był posłem na Sejm z ramienia katolickiego koła Znak. Tadeusz Mazowiecki był tym, który nalegał na powołanie specjalnej komisji do spraw ustalenia winnych strzelania do robotników podczas zdarzeń grudniowych. W latach 70. związany z opozycją, w 1980 zostając członkiem NSZZ „Solidarność”. Po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany. Wyszedł na wolność dwa lata później. Był doradcą Lecha Wałęsy podczas obrad słynnego „okrągłego stołu”Lech Wałęsa zaproponował mu następnie stanowisko premiera pierwszego rządu wolnej Polski. Tadeusz Mazowiecki kandydował oprócz tego w wyborach prezydenckich w 1990 r. Po przegranej zrezygnował z działań rządowych. W latach 1992-1995 pełnił funkcję specjalnego wysłannika z nadania ONZ, a ściślej – Komisji Praw Człowieka, działającej na terenie byłej Jugosławii. W kraju natomiast przewodniczył później Unii Demokratycznej oraz partii Unia Wolności.

Zmarł w Warszawie, dnia 28 października, 2013 roku.

Rozszerzona biografia Tadeusza Mazowieckiego

Wczesne lata

Tadeusz Mazowiecki urodził się w Płocku, 18 kwietnia 1927 r., w polskiej rodzinie szlacheckiej, która posługuje się herbem Dołęga. Oboje rodzice pracowali w miejscowym szpitalu Świętej Trójcy: jego ojciec był tam lekarzem, podczas gdy jego matka prowadziła działalność charytatywną dedykowaną biednym. Jego edukację przerwał wybuch II wojny światowej. Podczas wojny pracował jako biegacz w szpitalu, w którym pracowali jego rodzice. Po wyparciu wojsk niemieckich z Płocka Tadeusz Mazowiecki wznowił naukę, a w 1946 r. ukończył liceum marszałka Stanisława Małachowskiego, najstarsze liceum w Polsce i jedną z najstarszych szkół działających w Europie. Następnie przeniósł się do Łodzi, a następnie do Warszawy, gdzie wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Działalność redakcyjna

Nigdy nie ukończył szkoły. Zamiast tego poświęcił się działalności w różnych stowarzyszeniach katolickich, czasopismach i wydawnictwach, a mianowicie na przestrzeni lat 1951-1954 Mazowiecki redagował m.in. poczytny tygodnik „Dziś i Jutro”. Był związany także z pismem  „Słowo Powszechne”, zostając w efekcie doświadczenia redaktorem naczelnym gazety „Wrocławski Tygodnik Katolików”, pisząc i później do miesięcznika „Więź”.

Jako poseł

Został posłem na Sejm. Jako działacz katolickiego koła o nazwie Znak, tego samego, które protestowało przeciwko brutalnym metodom radzenia sobie władzy komunistycznej z demonstracjami, jak choćby właśnie w pamiętnym marcu roku 1968. Tadeusz Mazowiecki ponadto był  tym, który nalegał ab powołana została odpowiednia komisja do spraw ustalenia winnych milicjantów strzelających wtedy do robotników (podczas zdarzeń grudnia 1970 roku).

Lata 80.

W latach 70. Mazowiecki związał się ściślej z opozycją. Wreszcie w 1980 roku Tadeusz Mazowiecki został istotną składową Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego władze PRL internowały go. Odzyskał wolność dopiero po dwóch latach. Podczas obrad „okrągłego stołu” Mazowiecki jako bliski doradca Lecha Wałęsy miał wpływ na przebieg tamtych obrad. Wałęsa dzięki temu mógł zaproponować mu w ślad za tym stanowisko prezesa rady ministrów, czyli utworzenie pierwszego po wojnie rządu antykomunistycznego.

U zarania III RP

Tadeusz Mazowiecki był też kandydatem do fotela prezydenckiego w wyborach prezydenckich roku 1990. Przegrywając wówczas, zrezygnował w związku z tym również z pracy w rządzie. W latach 1992-1995 Tadeusz Mazowiecki przebywał w byłej Jugosławii, pełniąc tam funkcje specjalnego wysłannika Komisji Praw Człowieka, czyli osoby z ramienia ONZ. W kraju natomiast przewodniczył później Mazowiecki partii Unia Demokratyczna oraz Unia Wolności.

Współzałożyciel Partii Demokratycznej

Jako że UW opuściła chadecką międzynarodówkę oraz weszło w koalicję wyborczą z SLD (Sojuszem Lewicy Demokratycznej) i Samoobroną, Mazowiecki opuścił skład polityczny UW. W 2005 Mazowiecki został jednak jednym ze współzałożycieli Partii Demokratycznej – demokraci.pl, mającej w swym założeniu poszerzyć Unie Wolności o m.in. polityków z lewicy. Z czasem, pod wpływem rozczarowań, Mazowiecki zarzucił już całkiem swą działalność w polityce w ogóle.

Od 12 października 2010 do śmierci w roku 2013 Tadeusz Mazowiecki  doradzał prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu (jako doradca ds. polityki krajowej i międzynarodowej).

Ciekawostki o Tadeuszu Mazowieckim

  • Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego był pogrzebem państwowym. Na ten dzień w Polsce została ogłoszona żałoba narodowa. Trumnę z ciałem premiera wystawiono w Pałacu Prezydenckim, flagi na budynkach najważniejszych instytucji w kraju obniżono do połowy masztów.
  • Był doktorem honoris causa kilku znaczących placówek naukowych, jak na przykład Uniwersytetów: w Genui, Leuven, Giessen, Exeter, Poitiers, Uniwersytetu Warszawskiego, czy też Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Cytaty Tadeusza Mazowieckiego

„Terroryzm działa absolutnie niekonwencjonalnymi środkami, państwo swoją armią nigdy z nim nie wygra.”

„Politycy zawsze musieli się liczyć z opinią publiczną. Na pewno można powiedzieć, że dziś za bardzo działają pod publiczkę. Medialność polityki na całym świecie zmienia ją. Najgorsze jest to, że nie istnieje mechanizm ponoszenia przez media odpowiedzialności za tę sytuację.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Mazowiecki
  • https://biografia24.pl/tadeusz-mazowiecki/
  • https://www.filmweb.pl/person/Tadeusz+Mazowiecki-676061/trivia#
  • https://oko.press/prawdziwy-zyciorys-mazowieckiego-czyli-oko-press-zamiast-slawka-cenckiewicza-odpowiada-lichockiej/

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły