Szymon Majewski (ur. 1 czerwca 1967 w Warszawie) jest polskim dziennikarzem, prezenterem radiowym i telewizyjnym, satyrykiem oraz aktorem.


Krótki życiorys Szymona Majewskiego

Szymon Majewski przyszedł na świat 1 czerwca 1967 roku w Warszawie. Przez 15 długich lat pracował dla Radia ZET. Najpierw biorąc udział w audycji Grupa Szczepana, potem prowadząc program Sponton. Działał również jako współpracownik Canal+ i TVP – prowadząc „Słów cięcie gięcie”, następnie „Sympatyczny program dla miłych ludzi” oraz w końcu „Szymon mówi Show”. Występował później w talk show zatytułowanym „Wieczór z Alicją”, w którym dał się poznać jako autor pomysłów ciekawych, co nawet całkiem absurdalnych. W telewizji TVN był z kolei prezenterem programu pt. „Mamy Cię!”, prowadząc później swój nowy program satyryczny zatytułowany „Szymon Majewski Show”, w tej samej stacji. Program ten popularnością był porównywalny z programem konkurencyjnym na czele z Kubą Wojewódzkim, również w formacie tego typu – talk show. Program Majewskiego rozpoczynał się od krótkiego a dynamicznego wstępu, w którym prezentowane były np. niefortunne zdarzenia z życia polityków, wzbogacone całkiem żartobliwymi komentarzami prowadzącego; Majewski zaprezentował także związane z omawianymi tematami krótkie gagi i autorskie żarty, najczęściej w postaci przeprowadzonych montaży filmowych.

Szymon Majewski pisze również artykuły w formie felietonów, a to w popularnym czasopiśmie dla mężczyzn Playboy.

Biografia rozszerzona Szymona Majewskiego

Ukończył szkołę podstawową, by następnie uczęszczać do warszawskiego XXI Liceum Ogólnokształcącego. W efekcie następnych wysiłków edukacyjnych. Szymon Majewski został technikiem autoklawów medycznych (ze wskazaniem na sterylizacje gazową i parową).

Na przestrzeni lat 1990–2005 Szymon Majewski pracował w Radiu Zet, gdzie poprowadził takie programy jak np. zatytułowany „Sponton” czy też „Szymoniada” oraz „Majewiada”. Wziął także udział w programie zatytułowanym „Grupa Szczepana”. Od 19 marca 2012 do 28 lutego 2014 był współprowadzącym poranny program w Radio Eska pt. „Szymorning”. W 2014 powrócił jednak na antenę Radia Zet, gdzie początkowo był prowadzącym audycję „PogoDyńka”, a następnie tą pod tytułem „Bułka z Szymkiem” czy wreszcie cieszący się popularnością „Nieporadnik małżeński”, przy czym również przeprowadzał wywiady z osobami popularnymi w programie „Nie mam pytań”, czyli w programie, który następnie zmienił nazwę na cykl pt. „Warto rozbawiać”.

Z czasem Szymon Majewski został współpracownikiem kilku znanych stacji telewizyjnych, w tym TVP czy też Canal+. Prowadził wtedy programy, takie jak na przykład „Sympatyczny program dla miłych ludzi”, również „Szymon mówi Show” i wreszcie program „Rebusy SZ. Majewskiego”. Dziennikarz występował także w popularnym swego czasu talk-show pod tytułem „Wieczór z Alicją”. W latach 2004–2012 Szymon Majewski pracował dla telewizji TVN, dla której kręcił takie programy jak „Mamy cię!” (w latach 2004–2005), „Szymon Majewski Show” (w latach 2005–2011), następnie „HDw3D Telewision” (w roku 2011) oraz program pt. „Szymon na żywo” (w 2012 r.). 29 listopada 2012 wreszcie odszedł z TVN, co miało miejsce po ośmiu latach pracy dla tej stacji.

Na szczególną bez wątpienia uwagę zasługuje „Szymon Majewski Show”. Swego czasu i w końcu jeszcze nie tak odległego, produkcje cotygodniowe tego satyrycznego programu gromadziły przed telewizorami milionowe rzesze mniej lub bardzie wiernych widzów. W każdym odcinku gośćmi Szymona Majewskiego zostawały dwie znane polskie osobistości, często z showbiznesu. W dalszej części prowadzący Majewski rozmawiał z gościem na tematy bieżących wydarzeniach w Polsce, okraszając wszystko dużą i całkiem zręczną dawką humoru. Począwszy od odcinka siedemnastego gościom przedstawiana była wybrana piosenka parodiowana przez aktorów kabaretowych.

10 grudnia 2012 Szymon Majewski założył swój kanał na YouTube, któremu dał tytuł „SzymonMajewskiSam”, gdzie od 13 grudnia umieszcza i publikuje odcinki w ramach programu „Szymon Majewski SuperSam”.

Napisał również autobiografię pod tytułem „Showman, czyli spowiedź świra”.

Jego dziadek ,czyli Ignacy Łyskanowski, był kapitanem Armii Krajowej.

W młodości przynależał do 16. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. Po maturze przyłączył się do zespołu Studio Kineo, w którym ćwiczył elementy pantomimy.

Jest żonaty z Magdą, razem mają dwoje dzieci: Zofię i Antoniego.

Ciekawostki o Szymonie Majewskim

  • Z wykształcenia jest technikiem urządzeń o nazwie – autoklawy medyczne.
  • Szymon Majewski brał udział w kampaniach społecznych takich jak „Polaków Portfel Własny” (2006), „1% podatku na Fundację im. Stefana Batorego” (2009), „Kup Indeks” (2012), „Książki w Pudle” (2013); oraz w
    2016 r. w kampanii społecznej zachęcająca do przekazania 1% podatku dla Stowarzyszenia Wiosna na rzecz organizacji akcji charytatywnej „Szlachetna paczka”.
  • Szymon Majewski otrzymał prestiżową nagrodę „Wiktor 2007” w kategorii: „Twórca najlepszego programu telewizyjnego”.
  • „W 2007 roku, jako postać pod imieniem i nazwiskiem Ędward Ącki, Majewski założył partię polityczną o nazwie „Partia ĘĄ – Szczerzy do bólu”.”
  • Jest autorem książki biograficznej pt. „SHOWman, czyli spowiedź świra”, która opowiada o przeżyciach dziennikarza w dzieciństwie i nie tylko. 

Cytaty Szymona Majewskiego

„Bajdurzenie często lekko podkolorowane zawsze było moją tarczą antyrakietową, systemem obronnym przed światem.”

„Za co chcą powiesić posła Palikota?
– Za jaja, które sobie robił.”

„Moja energia pomaga w zawodzie, ale zupełnie nie pomaga w życiu codziennym.”

„Boże! Przepraszam. Chwileczkę. Jaka Dorotka? Doda. Ile razy mam powtarzać? D jak Doda, O jak oda, D jak da, A jak a. Proste, prawda?”

„To jest właśnie teoria wyparcia gówna, że to, co było gówniane wiele, wiele lat temu, staje się szlachetne, piękne, wspaniałe, skontrastowane z tym gównem, które leci w tym momencie. Tamto nam się wydaje już takim fajną czekoladką zawiniętą w papierek.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sławek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szymon_Majewski
https://www.filmweb.pl/person/Szymon+Majewski-148593/biography
https://www.filmweb.pl/person/Szymon+Majewski-148593/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Szymon_Majewski_Show
https://pl.wikiquote.org/wiki/Szymon_Majewski

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły