Św. Grzegorz z Nazjanzu

Św. Grzegorz z Nazjanzu (330-390) był jednym z ojców kapadockich, patriarchą Konstantynopola. Jest świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego oraz doktorem Kościoła.


Życiorys św. Grzegorza z Nazjanzu

Św. Grzegorz urodził się około 330 roku w Arianzie pod Nazjanzem w Kapadocji. Jego oboje rodzice, Grzegorz i Nonna zostali zaliczeni w poczet świętych. Św. Grzegorz studiował w Cezarei, Aleksandrii i Atenach, gdzie zaprzyjaźnił się z Julianem Apostatą i św. Bazylim. Gdy wrócił do Nazjanzu, został ochrzczony przez swojego ojca, a następnie zaczął prowadzić bardzo bogobojne życie. W 358 roku dołączył do św. Bazylego w pustelni ponckiej, gdzie pozostawał do dnia w którym, wbrew swojej woli, został konsekrowany na biskupa przez swojego ojca (biskupa Nazjanzu). Św. Grzegorz jednak nie objął wtedy żadnej diecezji. W 372 roku św. Bazyli mianował go biskupem małego miasta Sazymu.

Św. Grzegorz pragnął spędzać czas na rozmyślaniach w cichej samotni, jednak okoliczności nigdy mu na to nie pozwalały. W 381 roku mianowano go biskupem Konstantynopola, lecz funkcję tą piastował zaledwie miesiąc, po czym złożył rezygnację. Resztę swojego życia spędził w klasztorze. Zmarł w 390 roku.

Mowy teologiczne św. Grzegorza z Nazjanzu

Głęboka wiedza teologiczna św. Grzegorza i wspaniałe krasomówstwo uczyniły go jednym z największych doktorów Kościoła Wschodniego. Był i jest znany dzięki swoim mowom, a do dzisiaj zachowało się ich kilkadziesiąt. Mowy wygłaszał w różnych okresach swojego życia. Na szczególne uznanie zasługują jego mowy o kapłaństwie, Bazylim i teologiczne. Oprócz tego św. Grzegorz pisał poematy i listy. Jego pisma wyróżnia wyrafinowany język, styl i forma. W ciągu studiów zapoznał się z bogactwem kultury helleńskiej i korzystał z jej dorobku w bardzo widoczny sposób. Obecnie kwestia powiązań św. Grzegorza z filozofią oraz kulturą helleńską jest przedmiotem wnikliwych studiów.

Patronat

Św. Grzegorz z Nazjanzu jest patronem bazylianów i poetów.

Źródła

Żywoty Świętych Pańskich, o. Hugo Hoever
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_z_Nazjanzu
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-02b.php3

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły