Sun Tzu, znany również jako Sun Zi, przyszedł na świat w roku 544 p.n.e.. Zmarł w roku 496 p.n.e.. Był jednym z największych myślicieli starożytnych Dalekiego Wschodu, autor dzieła zatytułowanego „Sztuka wojenna Sun Zi”.


Biografia i życiorys Sun Tzu

Jedynym dostępnym i wiarygodnym źródłem informacji o życiu filozofa Sun Zi jest biogram, który zamieścił w swych „Zapiskach historyka” niejaki Sim Qian, w II wieku p.n.e.. Według tego twórcy, Sun Zi miał być generałem na usługach króla Helü, mianowicie w królestwie Wu w wieku VI p.n.e., a więc w czasach, w których to żył również i inny wielki chiński myśliciel – Konfucjusz. Tymczasem jednak biografia ta nie jest zgodna z innymi dostępnymi źródłami z tej epoki, a zarówno forma jak i zawartość utworu „Sztuka wojenna” sugerują, że ta jakże ważna pozycja została napisana dopiero w latach między 400 p.n.e. a 320 p.n.e..

Sztuka wojenna sama na szczęście zawiera parę istotnych wskazówek pomagających w sprecyzowaniu określonych szczegółów z życia tego starożytnego teoretyka, np. fakt, iż rydwany bojowe, o których tam mowa, opisane przez Sun Zi, były używane w dość krótkim okresie czasu pod koniec IV w. p.n.e. i w związku z tym to ten okres czasu jest bardziej prawdopodobny.

Istnieje znana oraz wiążąca biograficznie opowieść, która ilustruje charakter i sposób myślenia wybitnego Sun Zi. Otóż przed zatrudnieniem Sun Zi na stanowisku generała, król Wu zechciał przetestować jego realne umiejętności. W tym celu zlecił genialnemu strategowi, by odpowiednio wyszkolił na żołnierzy członkinie jego haremu składającego się ze 180 konkubin. Sun Zi podzielił wówczas harem na dwie kompanie, na czele każdej z nich umieszczając jedną z dwóch szczególnie ulubionych kobiet króla. Mowa tam dalej o tym, że kiedy myśliciel wydał komendę „w prawo zwrot” konkubiny, zaczęły chichotać zamiast wypełnić rozkaz. Wówczas Sun Zi wypowiedział słowa, że generał jest obowiązany do wydawania jasnych poleceń, a gdy żołnierze nie rozumieją tych poleceń, wine ponosi właśnie generał. Następnie powtórzył swój rozkaz, na co konkubiny znowu wybuchnęły śmiechem. Wówczas Sun Zi zarządził karę śmierci dla owych dwóch ulubienic króla, pomimo protestów władcy. Po tych słowach miały miejsce stosowne egzekucje, a wówczas Sun Tzu zastąpił stracone konkubiny nowymi dwiema kobietami na stanowisku oficerów, po czym obydwie kompanie wykonywały właściwie i zgodnie z wolą generała te polecenia.

Ciekawostki o Sun Tzu

  • Uważa się Sun Tzu za jednego z pierwszych realistów, którzy profesjonalnie poprowadzili teorie stosunków międzynarodowych. Książka „Sztuka wojenna Sun Zi” jest traktowana od wieków jako podręcznik prakseologii, ale nie tylko, ponieważ także jest reinterpretowana w odniesieniu do innych dziedzin, które wymagają zastosowania odpowiedniej strategii, jak m.in. zarządzanie przedsiębiorstwami.
  • Znane są również jego dzieła odnoszące się do zarządzania stosunkami międzyludzkimi, także w dziedzinie sportu, kariery czy marketingu, które to dziedziny można potraktować w kategoriach wojskowych.
  • Faktycznie nazywał się Sun Wu (孫武), ale w chińskiej tradycji – podobnie jak wielu innych a nie tylko chińskich szanowanych autorów – nazywa się go Sun Tzu lub Sun Zi, czyli Mistrzem Sun. Znany jest również pod imieniem dworskim Chang Qing (長卿).

Cytaty Sun Tzu

„Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika.”

„Porządek dla powstrzymania wichrzycieli, spokój dla uciszenia zgiełkliwych – oto panowanie nad sercem.”

„Zwyciężają ci, którzy z wyprzedzeniem przeprowadzają w swojej kwaterze kalkulacje, uwzględniając jak największą liczbę czynników. Pobieżne kalkulacje oznaczają porażkę. A co dopiero ich brak!”

„Walcz zbiegając ze wzgórza, a nie wspinając się na nie.”

„W obliczu zagłady twoi żołnierze przetrwają; w obliczu śmiertelnego zagrożenia – przeżyją. Gdy ludzie znajdą się w niebezpieczeństwie, będą w stanie walczyć o zwycięstwo.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Sun_Zi
  • https://www.lazarski.pl/fileadmin/user_upload/dokumenty/student/Sun_Tzu_sztuka_wojny.pdf
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Sun_Zi

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły