Steve Wozniak (ur. 1950) to amerykański informatyk znany przede wszystkim jako jeden z założycieli firmy Apple i wynalazca komputera Apple II.


Biografia Steve’ego Wozniaka

Stephen Gary Wozniak, urodził się 11 sierpnia 1950 r. w San Jose, w Kalifornii. Wozniak był synem inżyniera pracującego w Lockheed Martin i fascynował się elektroniką już w młodym wieku. Chociaż Wozniak nigdy nie był gwiazdą studencką w tradycyjnym sensie, to potrafił jednak od podstaw budować działającą elektronikę.

Podczas krótkiego pobytu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley Wozniak poznał Steve’a Jobsa, który był jeszcze w liceum, a to za pośrednictwem wspólnego przyjaciela. Obaj później połączyli siły, tworząc Apple Computer 1 kwietnia 1976 r., co skłoniło Wozniaka do rezygnacji z pracy w Hewlett-Packard.

We współpracy ze swoim przyjacielem Steve’m Jobsem Wozniak wynalazł komputer Apple I. Para założyła Apple Computers w 1976 roku wraz z Ronaldem Wayne’em, wypuszczając niektóre z pierwszych komputerów osobistych na rynku. Wozniak opracował również osobiście kolejny model, Apple II, który sklasyfikował Apple jako głównego gracza w dziedzinie mikrokomputerów.

Ciekawostki o Steve’ie Wozniaku

  • Steve Wozniak posiada polskie pochodzenie – ze strony ojca. Jego dziadek Jacob Francis Wozniak był Polakiem urodzonym w Stanach Zjednoczonych.
  • W 1983 roku razem ze Stevem Jobsem Wozniak odebrał nagrodę National Technology Medal – w prost z rąk samego prezydenta Ronalda Reagana.
  • Wystartował w amerykańskiej wersji programu „Taniec z gwiazdami”.
  • Jest masonem trzeciego stopnia. Profilował go w tym zakresie Skarb Narodowy. Jest wobec tego na równi stopniem z aż 14 prezydentami, ale i z Mozartem oraz Bachem.

Cytaty Steve’ego Wozniaka

„Mam nadzieję, że masz tyle szczęścia co ja. Świat potrzebuje świetnych wynalazców. Możesz być jednym z nich. Jeśli kochasz to, co robisz i chcesz robić to, czego naprawdę potrzebujesz, jest to w twoim zasięgu. Będzie to warte każdej minuty, którą spędzasz sam w nocy, myśląc i zastanawiając się nad tym, co chcesz zaprojektować lub zbudować. To będzie tego warte, obiecuję.”

„Nagle straciliśmy wiele ze zwykłej kontroli nad życiem. Nie możemy wyłączyć naszego Internetu; nie możemy wyłączyć naszych smartfonów; nie możemy wyłączyć naszych komputerów. Kiedyś zadawałeś pytanie inteligentnej osobie. A teraz kogo pytasz? Zaczyna się od google, ale to nie jest Bóg…”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Michael Förtsch. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

https://www.biography.com/inventor/steve-wozniak
https://www.dailycal.org/2013/02/27/ten-random-facts-about-steve-wozniak/
https://www.goodreads.com/author/quotes/3767.Steve_Wozniak

Artykuł powstał przy współpracy z firmą: Serwis Apple Warszawa

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły