Steve McQueen przyszedł na świat w Beech Grove, 24 marca 1930 roku. Zmarł w Ciudad Juarez 7 listopada 1980 roku. Jest amerykańskim aktorem filmowym i telewizyjnym, nominowanym do Oscara w związku z jego rolą w filmie pod tytułem „Ziarnka piasku”.


Biografia i życiorys Dteve’a McQueena

Jego ojciec był człowiekiem na stanowisku pilota-kaskadera w cyrkach powietrznych. Wkrótce po urodzeniu Steve’a, ojciec porzucił jego i matkę. Matka, w związku z tym oddała go na wychowanie wujowi Claude, który dysponował dużą farmą w miejscowości Slater. Jednak mając 12 lat McQueen zdecydował się ponownie zamieszkać z matką i ojczymem w Los Angeles.

W wieku 14 lat McQueen znalazł się w gangu ulicznym, i to dlatego matka wysłała go do Junior Boys Republic, która to placówka jest formą „domu dla krnąbrnych chłopców” (w Chino Hills, w Kalifornii).

Tymczasem jednak McQueen zdecydował się opuścić Chino, a zamiast tego zapisał się w roku 1947 do korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, w którym odbył służbę do roku 1950. W 1952 McQueen zaczął swe studia aktorskie. Ubiegał się wówczas o miejsce w nowojorskim Actors’ Studio, czyli w koncepcie słynnego i uznanego Lee Strasberga. Z 2000 kandydatów tam startujących, przyjęci zostali dwaj, w tym McQueen (oraz Martin Landau). Idąc zatem tymi tory McQueen odbył swój debiut na w 1955 roku – na Broadwayu, w sztuce „A Hatful of Rain”.

Steve McQueen z zasady grał w filmach postacie tak, jak sam tego chciał, czyli na ogół „prawdziwych” mężczyzn, którzy nie trwonią czasu na rzeczy zbyteczne, natomiast przykładają cała swoją uwagę do tego, co aktualnie robią. Takim człowiekiem według relacji tych, którzy go znali i z nim pracowali, był właśnie McQueen.

Był dobrze opłacanym aktorem, więc realizował też swe marzenia. Jego największą pasją były na przykład motocykle off-roadowe, którymi to ścigał się na takich wyścigachjak Baja 1000 oraz Mint 400. Najwięcej czasu zwykł jednak poświęcać swoim samochodom. Posiadał kilka modeli świetnych i klasycznych, jak choćby Jaguar D-Type XKSS. McQueen odnajdywał w wyścigach samochodowych pełnię siebie, zatem całkiem poważnie rozważał, by rozwijać właśnie w ty kierunku – jako zawodowy kierowca rajdowy (jego największym sukcesem na torze było zdobycie w 1970 roku pierwszego miejsca w swojej klasie i strata zaledwie 23 sekund do lidera w klasyfikacji ogólnej na słynnym Sebring 12 Hours). Tymczasem w róenież w 1970 i 1971 roku Steve McQueen sfilmował swój własny pełnometrażowy projekt filmowy zatytułowany „Le Mans”. Choć film ten nie odniósł sukcesu finansowego a przy tym niemal zrujnował McQueena, to jednak do dzisiaj uchodzi za film oddający najwierniej ducha wyścigów samochodowych.

Zmarł 7 listopada 1980 roku na atak serca po operacji mającej na celu usunięcie komórek nowotworowych. Miał wówczas 50 lat.

Ciekawostki o Steve’nie McQueenie

  • Steve McQueen znalazł się na liście słynnego seryjnego zabójcy Charlesa Mansona. Gdy aktor dowiedział się o tym, zaczął wszędzie nosić ze sobą rewolwer.
  • Jakkolwiek często wchodził w utarczki z reżyserami i producentami, również o wysokość gaży, to mimo to pozostawał bardzo pożądanym aktorem.
  • Steve McQueen występuje w tekście piosenki pt. „Czas ołowiu” z repertuaru polskiej grupy rockowej – Budka Suflera.
  • Steve McQueen przez 35 lat swego życia był uzależniony od palenia wyrobów tytoniowych. W 1979 wykryto u niego nowotwór płuc. McQueen poddał się wówczas alternatywnej terapii leczenia raka w Meksyku, prowadzonej przez lekarza, który twierdził, że udało mu się efektywnie leczyć raka trzustki u jego pacjentów. Kelley leczył McQueena mieszanką enzymów trzustkowych, oraz dużymi dawkami witamin i minerałów, w tym też wspomagał leczenie masażami, modlitwami, oraz psychoterapią, czy nawet lewatywami z kawy, w końcowym etapie nawet aplikując aktorowi zastrzyki z płodów owiec i krów. McQueen marł 7 listopada 1980 roku. Powodem był pooperacyjny zawał serca.

Cytaty Steve’go McQueena

„Nie jestem pewien, czy aktorstwo jest czymś dla dorosłego mężczyzny”.

„Nie wierzę w ten fałszywy wizerunek bohatera….”

„Moje wpływy pochodzą z prawdziwego życia.”

„Wolałbym obudzić się w środku pustkowia niż w jakimkolwiek mieście na ziemi.”

„Wyścigi to życie. Wszystko przed lub po jest zaledwie czekaniem.”

„W moich kudłatych psach jest coś, co sprawia, że ludzie myślą, że jestem dobry. Nie jestem aż tak dobry”.

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Steve_McQueen
https://en.wikipedia.org/wiki/Steve_McQueen
https://pl.wikiquote.org/wiki/Steve_McQueen
https://www.thrillist.com/gear/badass-steve-mcqueen-quotes-iconic-actor-and-motorcycle-driver

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły