Stephen King przyszedł na świat w Portland w USA w roku 1947. Jest pisarzem specjalizującym się przede wszystkim w literaturze z zakresu thriller i horror.


Biografia i życiorys Stephena Kinga

Stephen King pochodzi z rodziny o korzeniach irlandzko-szkockich. W jego dość wczesnych latach ojciec opuścił rodzinę i ciężar wychowania syna wzięła na siebie matka. Wówczas już Stephen gustował zdecydowanie w fikcji artystycznej, która poruszała w jego umyśle najgrubsze struny, budząc fascynacje historiami literackimi. Dało to efekt bardzo wcześnie, poneważ swoje pierwsze opowiadanie Stephen King napisał w wieku zaledwie 7 lat. Widząc pasję syna matka zdecydowała się szybko na zakup synowi maszyny do pisania, dzięki której mógł następnie wysyłać swoją twórczość do rozmaitych wydawnictw literackich, początkowo wprawdzie bez większych sukcesów, ale sprawy toczyły się ciągle i naprzód. W 1970 roku Stephen King zdobył tytuł licencjata University of Maine w Orono, na kierunku – filologia angielska. Podjął następnie pracę nauczyciela, którą porzucił w 1973 roku, a to w związku ze sporym sukcesem jego powieści „Carrie”. Oprócz laurów popularności wśród czytelników, książka przyniosła Kingowi znaczne jak na jego sytuacje wynagrodzenie finansowe. Poszedł więc za ciosem i rozwinął swą literacką aktywność, dzięki czemu kolejnymi jego powieściami, które ugruntowały pozycję wśród reprezentantów gatunku na rynku literackim, były takie pozycje jak „Miasteczko Salem”, później zaś „Lśnienie” , czy też „Bastion”. Wreszcie ukazały się dzieła już dojrzałe, jak „Strefa śmierci” i „Podpalaczka”. Jego powieści, były z czasem bardzo często adaptowane i przenoszone na wielki ekran. Jego przygoda z kinem zaczęła się już od ekranizacji jego pierwszej powieśći „Carrie”, czym zajął się wówczas sam Brian De Palma. Na podstawie książek Stephena Kinga powstało później jeszcze wiele filmów, jak na przykład ten zatytułowany „Lśnienie” w reżyserii Stanleya Kubricka, ale nie tylko, bowiem zorientowani w temacie wymieniają jednym tchem również takie filmy jak
„Skazani na Shawshank” czy „Zielona Mila”.

 • Ciekawostki o Stephenie Kingu
 • Nakład jego książek przekroczył 350 milionów egzemplarzy, co uczyniło go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Stephen King od 1981 jest zdecydowanie najbogatszym pisarzem świata. Przez 35 lat dorobił się majątku, według różnych szacunków, przekraczającego 2 miliardy dolarów
 • Swe książki King wydawał pod pseudonimem John Swithen oraz Richard Bachman
 • Jest wielokrotnym zdobywcą British Fantasy Award.
 • Zanim odniósł gigantyczny sukces pisarski, pracował jako nauczyciel w szkole – uczył języka angielskiego.
 • W 2003 został odznaczony prestiżowym Medalem za Wybitny Wkład w Literaturę Amerykańską.
 • Jako dziecko, King był świadkiem nieszczęśliwego wypadku, który wpłynął na niego, a dotyczył jednego z jego przyjaciół, który został potrącony przez pociąg i zmarł.
 • W swojej książce zatytułowanej „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” King przyznaje, że w tym czasie był prawie ciągle pijany, a z alkoholizmem walczył w sumie ponad dziesięć lat.

Cytaty Stephena Kinga

„(…) gdybyśmy mieli ogony, połowa z nas kręciłaby się za nimi przez cały dzień i próbowała je sobie odgryźć.”

„Cisza. Brak odpowiedzi. Kłopot polegał na tym, że cisza to też odpowiedź.”

„Nie należy wierzyć, że istnieją granice grozy, którą zdolny jest przyjąć ludzki umysł. Wręcz przeciwnie, wszystko wskazuje na to, iż w miarę jak ciemność staje się coraz głębsza, głębia owa zaczyna rosnąć wykładniczo – i choć nie chcemy tego przyznać, to doświadczenie podpowiada nam, iż kiedy koszmar staje się dość czarny, groza zaczyna rodzić grozę, a jedno przypadkowe zło płodzi następne, często rozmyślne złe czyny, póki w końcu wszystko nie pochłonie ciemność. Najstraszniejszym zaś pytaniem pozostaje to, ile dokładnie grozy może znieść ludzki umysł i wciąż zachować niezłomną, nieugiętą łączność z rzeczywistością… W pewnym momencie wszystko staje się zabawne. Możliwe, że w tej właśnie chwili nasze zdrowie umysłowe zaczyna albo ratować się przed upadkiem, albo też załamywać i pękać. To moment, gdy człowiekowi wraca poczucie humoru.”

„Ziemia serca mężczyzny jest kamienista… Tuż pod nią kryje się skała. Mężczyzna hoduje w niej to, co zdoła… i opiekuje się tym.”

„Bóg mówi, bierz, co chcesz… i płać.”

„Zło jest równie kruche, co głupie.”

Źródła

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Stephen_King
 • https://www.biography.com/people/stephen-king-9365136
 • https://www.brainyquote.com/authors/stephen_king

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Pinguino Kolb. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły