Sofokles, przyszedł na świat w Kolonos w roku 496 p.n.e. Zmarł w Atenach w 406 p.n.e. Był starożytnym twórcą, tragikiem, kapłanem, politykiem i przywódcą wojskowym.


Sofokles

Przeczytaj artykuł:

Krótki życiorys Sofoklesa

Co do jego pochodzenia nie ma pewności, natomiast istnieją źródła mówiące, iż przyszedł na świat w rodzinie kupieckiej i całkiem bogatej. Ojciec Sofoklesa miał zakład produkcyjny specjalizujący się w wyrobie broni, z którego to dochód zaspokajał wszystkie potrzeby rodziny.
Młody Sofokles, według tych samych źródeł, pobierał nauki takie jak gimnastyka, literatura i muzyka. Istniało bowiem przekonanie, iż rozwój duchowy powinien iść w parze z rozwojem fizycznym.

Około roku 468 p.n.e Sofokles wziął udział w tak zwanych zawodach dionizyjskich (czyli w zmaganiach tragików), gdzie miał według źródeł pokonać samego Ajschylosa. Prawdopodobnie jednak już 2 lata wcześniej miał miejsce jego twórczy debiut, kiedy to dał się poznać znawcom i pasjonatom jako twórca dramatu.

Całe życie Sofoklesa było związane z twórczością. Przyjmuje się, że zdążył napisać ponad 100 tragedii i dramatów o charakterze satyrycznym. Zasłynął również jako ten, który zreformował teatr – na przykład wprowadził na scenę dekorację, zaczął używać już nie dwóch, a trzech aktorów, rozszerzył również chór, a także zapoczątkował udział w ramach zawodów dionizyjskich tetralogii, składającej się z trzech tragedii oraz satyrowego dramatu.

Poza twórczością teatralną, Sofokles był znany także jako polityk. Dwukrotnie pełnił funkcje stratega oraz działał jako skarbnik Związku Delijskiego. Aż wreszcie, w roku 420 p.n.e. wybrano go na kapłana boga Asklepiosa.

Źródła podają, że umarł w 420 r. p.n.e. dożywając wieku 90 lat.

Ciekawostki o Sofoklesie

  • Sofokles był synem Sofilosa, bogatego wytwórcy broni. Ojciec zapewnił mu kierunek rozwoju, poprzez ojca poznał też innych wybitnych.
  • Sofokles szczycił się przyjaźnią z takimi gigantami starożytności jak Perykles i Herodot.
  • Sofokles był autorem zawrotnej liczby ok. 120 sztuk, z których wiele wystawiono w greckim teatrze.
  • Tragediopisarz nie tylko opisywał swą znajomość ludzkiej psychiki, ale i łączył charakter z wiarą w boską sprawiedliwość.
  • Był twórcą słynnej tragedii „Antygona”, utworu, który przeszedł do historii zapisując nazwisko autora złotymi zgłoskami.

Cytaty Sofoklesa

„Bo ten, kto sądzi, iż sam posiadł mądrość, język i rozum, innym niedosięgłe bliżej poznany – okaże się pusty.”

„Kogo Bóg chce zgubić, wpierw mu rozum odbiera.”

„O nic nie błagaj, bo próżne marzenia, by człowiek uszedł swego przeznaczenia.”

„Głupota jest siostrą zbrodni.”

„Nawet w zniewolonym ciele myśl jest wolna.”

„Spiesz się powoli, a unikniesz błędów.”

„Upór i głupota to bliźnięta.”

Źródła

  • http://www.histurion.pl/historia/postaci_historyczne/wyswietl/sofokles.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Sofokles
  • https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Sofokles;3977261.html

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Craftsoft. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły