Samuel Leroy Jackson przyszedł na świat w Waszyngtonie, 21 grudnia 1948 roku. Jest popularnym amerykańskim aktorem i producentem filmowym. Jackson jest aktorem, którego filmy zdołały osiągnąć dochód całkowity niezwykle wysoki.


Biografia i życiorys Samuela L. Jacksona

Jackson jest uznawany za najwyższą gwiazdę kasową z ponad 6,70 miliardami dolarów brutto w kasie amerykańskiej, średnio wyciągając zatem 87 milionów dolarów za film. Światowa suma za jego filmy (z wyjątkiem występów w epizodach) wynosi ponad 15 miliardów dolarów. Stał się najbardziej dochodowym aktorem w październiku 2011 roku, wyprzedzając Franka Welkera.

Osiągną aktorskie szczyty już na początku lat dziewięćdziesiątych, dzięki filmom takim jak „Goodfellas” („Chłopcy z ferajny”) (1990), „Jungle Fever” („Malaria”) (1991), „Patriot Games” („Czas patriotów”) (1992), „Amos & Andrew” (1993), „True Romance” („Prawdziwy romans”) (1993), „Jurassic Park” (1993) oraz za sprawą jego współpracy z reżyserem Quentinem Tarantino, w tym w „Pulp Fiction” (1994), „Jackie Brown” (1997), „Django” (2012) i „The Hateful Eight” („Nienawistna ósemka”) (2015). Jest bardzo płodnym aktorem, występował w ponad 100 filmach, w tym w „Die Hard: with a Vengeance” („Szklana pułapka 3”) (1995), „A Time to Kill” („Czas zabijania”) (1996), „The Long Kiss Goodnight” („Długi pocałunek na dobranoc”) (1996), „The Negotiator” („Negocjator”) (1998), „Deep Blue Sea” („Piekielna głębia”) ( 1999), „Unbreakable” („Niezniszczalny”) (2000), „Shaft” (2000), „XXX” (2002), „Snakes on a Plane” („Węże w samolocie”) (2006), „Kong: Skull Island” („Kong: Wyspa Czaszki”) (2017) i „Star Wars prequel trylogy” („Trylogia Gwiezdnych Wojen”) (1999–2005).

Za zgodą Jacksona jego podobizna została użyta w ostatecznej wersji Marvel Comics – w postaci Nicka Fury’ego. Następnie zagrał tęże właśnie postać w filmach Marvel Cinematic Universe (MCU) takich jak „Iron Man” (2008), „Iron Man 2” (2010), „Thor” (2011), „Captain America: The First Avenger” („Captain America: Pierwsze Starcie”) (2011), „The Avengers” (2012), „Captain America: The Winter Soldier” („Captain America: Wojownik Zimy”) (2014), „Avengers: Age of Ultron” („Avengers: Czas Ultrona”) (2015), „Avengers: Infinity War” („Avengers: Wojna Bez Granic”) (2018), „Captain Marvel” (2019) i „Avengers: Endgame” („Avengers: Koniec Gry”) (2019) i powtórzył też swoją rolę w filmie „Spider-Man: Far From Home” („Spider-Man: Daleko Od Domu” (2019), a także występując w programie telewizyjnym „Marvel’s Agents of SHIELD”.

Jackson dał swój głos kilku filmom animowanym, serialom telewizyjnym i grom wideo, w tym rolom filmów Lucius Best / Frozone, ale i w ramach Pixar Animation Studios, czyli w „The Incredibles” (2004) i „Incredibles 2” (2018), również jako Mace Windu w „Star Wars: The Clone Wars” („Gwiezdne Wojny: WOjny Klonów”) (2008), też jako Whiplash wprodukcji zatytułowanej „Turbo” (2013), oraz jako Afro Samurai w telewizyjnym serialu anime „Afro Samurai” (2007) i będąc Frankiem Tenpenny’m w grze wideo „Grand Theft Auto: San Andreas” (2004).

Jackson jest żonaty z LaTanyą Richardson, z którą ma córkę, Zoe.

Ciekawostki o Samuelu L. Jacksonie

  • Specjalnie przygotowując się do roli Lazarusa w filmie „Jęk czarnego węża” aktor nauczył się grać na gitarze.
  • Dziś Samuel L. Jackson jest miliarderem i człowiekiem należącym do ścisłej czołówki Hollywood w tym zakresie.
  • Samuel L. Jackson odrzucił propozycje zagrania roli kaprala Hectora Negrona w filmie pod tytułem „Cud w wiosce Sant Anna”, gdyż wolał w tym samym czasie wykonać pracę na planie „Dzielnicy Lakeview”.
  • Aktor wystąpił w zawrotnej ilości dwunastu dużych kampanii reklamowych w tym w niezwykle dla niego kasowych, jak np. Barclays Bank, bank Capital One, finał NBA dla sieci ESPN czy też ubrania Adidas (głos), oraz samochód Pontiac (głos).
  • Wystąpił w sześciu teledyskach muzycznych, w tym w „Snakes on a Plane” w ramach projektu Cobra Starship oraz Jamie Foxx pt. „Blame It”.


Cytaty Samuela L. Jacksona

„Dużo gram, bo mam rodzinę, której muszę zapewnić godziwy byt. Dużo gram, bo lubię swoją pracę.”

„Jestem osobą publiczną i przyzwyczaiłem się do tego, że ludzie mówią różne rzeczy. Byleby mnie nie „pakowali” w jakieś niestworzone historie.”

„Kiedy zerwałem z narkotykami, odniosłem sukces w zawodzie. Mam świadomość, że jeśli znów sięgnę po narkotyki, wszystko się rozsypie. Wiem też, że muszę uważać, wszak moje uzależnienie zaczęło się od wypalenia zwykłego jointa.”

„Kiedyś ćpałem, piłem na umór, miałem kompleksy i myślałem tylko o pieniądzach i karierze. Dziś mam stabilizację i podoba mi się moje życie. Owszem, ono jest nudne, bo siedzę w domu i oglądam programy sportowe. Nie chciałbym jednak tej niepewności, którą miałem kiedyś. A na szaleństwa jestem już za stary.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Gage Skidmore. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Samuel_L._Jackson
https://en.wikipedia.org/wiki/Samuel_L._Jackson
https://www.filmweb.pl/person/Samuel.Jackson/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Samuel_L._Jackson

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły