Saddam Husajn przyszedł na świat w Al.-Audży, 28 kwietnia 1937 roku. Zmarł 30 grudnia 2006 roku. Był irackim politykiem, dyktatorem Iraku na przestrzeni lat 1979-2003. Był również ludobójcą, co spowodowało, że poniósł śmierć za sprawą wyroku sądowego.


Biografia i życiorys Saddama Husajna

Rodzina Saddama Husajna zajmowała się hodowlą owiec. W dzieciństwie Saddam Husajn doświadczał przemocy domowej, ponieważ był poniżany i bity przez swojego ojczyma. Młody Saddam dorastał pod okiem swego wuja – Chajr Allaha Tulfy, który odbył karę 5 lat więzienia za swój udział w mającym miejsce przewrocie wojskowym. Później Saddam Husajn żenił się czterokrotnie. Synom z pierwszego małżeństwa Husajn zapewnił piastowanie wysokich stanowisk państwowych. Rok 1956 oznacza w biografii Husajna nieudany zamach na, jaki współorganizował na króla Fajsala II. Wkrótce potem zasilił szeregi popularnej partii socjalistycznej o nazwie Baas. Był następnie znów współautorem nieudanego zamachu na irackiego premiera Kasima, w związku z czym Husajn zmuszony był uchodzić do Egiptu, by wreszcie w 1968 roku dokonać przewrotu udanego wraz z innymi członkami partii Baas. Wówczas to Husajn zajął stanowisko wiceprzewodniczącego organu o nazwie Rada Dowództwa Rewolucji, zostając w ramach tego generałem irackich sił zbrojnych. Natomiast w 1979 wreszcie został przewodniczącym partii oraz irackim prezydentem. Za jego to rządów Irak wszedł w zbrojny w konflikt z Iranem, później zaatakował Kuwejt. Po klęsce Iraku w tym ostatnim wybuchły  w Iraku powstania Kurdów i szyitów. W 2003 Husajn amerykańscy żołnierze schwytali Husajna, przekazując go nowym władzom irackim. W roku 2006 Saddam Husajn został uznany przez Wielki Trybunał Iracki winnym użycia broni masowego rażenia przeciwko swym obywatelom, a ściślej winnym doprowadzenia na północy kraju do masakry szyitów. W związku z tym został powieszony 30 grudnia 2006 roku w Bagdadzie.

Ciekawostki o Saddamie Husajnie

  • Jest prawdopodobne, że jego rodzony ojciec zostawił matkę jeszcze zanim urodziła Saddama, natomiast według głoszonej wersji oficjalnej irackiego rządu, mieli go zabić bandyci.
  • Imię Saddam oznacza w języku arabskim tego ”wytrwałego” lub „tego, który walczy/stawia czoło”. Według osób mu niechętnych, matka Husajna była podczas ciąży w ciężkiej depresji, próbowała nawet dokonać aborcji oraz nosiła się z zamiarami samobójczymi. Mimo to, Saddam Husajn wybudował później swej ukochanej matce spore mauzoleum.
  • Prawdopodobnie rodzony ojciec Saddama Husajna opuścił jego matkę jeszcze w trakcie ciąży. Matka zatem wkrótce pobrała się z innym człowiekiem, który okazał się być dla młodego Saddama swoistym demonem, bowiem ojczym bił i poniżał młodego Saddama, zmuszając go również do niegodziwych czynów, takich jak kradzieże.
  • Syn Saddama Husajna, Udajj Husajn, łączył zamiłowanie do stosowania przemocy ze słabością do dobrych i drogich alkoholi, których regularnie nadużywał. Istotne, że ojciec w jego latach wczesnych nakazywał mu uczestniczyć w egzekucjach jego przeciwników, przez co Udajj wyrósł na człowieka pozbawionego wszelkich skrupułów – jeden z przykładów dotyczył kucharza Saddama Husajna, którego w trakcie jednej z imprez Udajj zakatował na śmierć bez większych ku temu powodów.

Cytaty Saddama Husajna

„Wszelkie podejmowane z zewnątrz próby powstrzymania intifady są bluźnierstwem, zbrodnią i spiskiem przeciw narodowi palestyńskiemu.”

„Nigdy mnie nie pokonacie. Nigdy! Nawet jeśli przybędziecie z całego świata i poprosicie o pomoc wszystkie złe duchy na świecie.”

„Jeśli Bóg uzna, że musimy walczyć (…), to będziemy walczyć.”

„Amerykanie i Brytyjczycy mówią, że gdyby Irakowi pozostawić wolną rękę, produkowałby takie, czy inne rodzaje broni i oddałby te broń na usługi terroryzmu. Takie gadanie przypomina raczej kiepski żart, ale w rzeczywistości chodzi o to, żeby nam zaszkodzić.”

„Umrę z honorem i bez lęku, dumny z mego kraju i mojego arabskiego narodu, ale amerykańscy okupanci wycofają się upokorzeni i przegrani. Przez najbliższe lata będą oglądać rzeki krwi. Wietnam przy tym zblednie.”

„Niech żyje naród! Niech żyje lud! (…) Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem. Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest…”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Saddam_Husajn
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Saddam_Husajn
  • https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1000471,Saddam-Husajn-demon-naszych-czasow

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły