Ryszard Czarnecki (ur. 25 stycznia 1963 w Londynie) jest polskim politykiem, historykiem, dziennikarzem, działaczem sportowym, posłem na Sejm RP I i III kadencji, deputowanym do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji.


Biografia i życiorys Ryszarda Czarneckiego

Rodzina, rodzice

Urodził się 25 stycznia 1963 roku w Londynie jako Richard Henry Czarnecki. Jego matka robiła wtedy na uniwersytecie londyńskim habilitację z biologii. Jego ojcem jest Henryk Czarnecki, który jest znanym twórcą filmów polsko-radzieckich i drugim reżyserem filmu „Hubal”. Jego rodzice rozwiedli się rok po narodzinach syna i był wychowywany przez matkę. Swoje imiona na Ryszard Henryk zmienił oficjalnie w 2013 roku.

Wykształcenie, praca, kariera polityczna

Ukończył liceum ogólnokształcące w Warszawie. Następnie w 1986 Wydział Filozoficzno – Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Później podjął studia w Rzymie. Udzielał się w latach 1988 – 1990 w „Dzienniku Polskim”, jak również tuż potem był redaktorem miesięcznika „Głos” i „Wiadomości Dnia”, oraz „Dziennika Dolnośląskiego” – przy czym w tym ostatnim przypadku także jako członek zarządu wydawcy pisma. Nominalnie też jako redaktor naczelny tygodnika „Prosto z (…)”, który to tytuł spółka zamierzała wydawać w miejsce zamkniętego „Dziennika Dolnośląskiego”, ale który nie ukazał się w ogóle. W 1990 Ryszard Czarnecki założył fundacje nazwaną „Pro Patria”. Od 1993 do 1997 był kierującym działaniami redakcji katolickiej telewizji Polsat. Od 1999 do 2001 był przewodniczącym rady programowej Radia Polonia.

Ryszard Czarnecki również wiceprezesował (1997–1999 i 2001–2003) i prezesował (1999–2001) klubowi żużlowemu WTS Atlas Wrocław. W ślad za tym działał jako członek rady nadzorczej WKS Śląsk Wrocław w latach 2002 – 2003. Zbiegło się to w czasie z piastowaniem przez niego stanowiska prezesa warszawskiego Prawa i Studiów Europejskich. Natomiast 2003 rok oznaczał dla Ryszarda Czarneckiego zajmowanie stanowiska doradcy prezydenta Włocławka, jako specjalista spraw związanych z integracją ze strukturami Unii Europejskiej. Z kolei w 2005 roku został wiceprzewodniczącym Wydziału Zagranicznego PZPN.
W 2011 został przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki Forum wydającej dziennik „Gazeta Polska Codziennie”.

We wrześniu 2008 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku zdobył mandat europosła. Wszedł w skład komitetu politycznego PiS w styczniu 2011 roku. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku zdobył mandat posła. 1 lipca 2014 wybrano go na jednego z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, jednak poprzez głosowanie tajne w dniu 7 lutego 2018 roku został odwołany ze stanowiska w związku z jego wypowiedzą dotyczącą posłanki PO – Róży Thun, w której porównał ją do szmalcowników.

W kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019, startując z listy PiS, ponownie uzyskał mandat poselski.

Żona, dzieci

Jego pierwsze małżeństwo zakończyło się rozwodem. Ma z niego dwóch synów: Przemysława (ur. w 1983 r.) i Bartosza (ur. w 1990 r.).

Jego obecną żoną jest Emilia Czarnecka, córka Mirosława Hermaszewskiego. Mają syna Stanisława, który na świat przyszedł w 2010 roku.

Ciekawostki o Ryszardzie Czarneckim

 • Był doradcą Andrzeja Leppera ds. polityki międzynarodowej.
 • Porównał posłankę PO – Różę Thun do szmalcowników, w efekcie czego został odwołany z jednego ze stanowisk wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Był to pierwszy taki przypadek odwołania wiceprzewodniczącego w historii Parlamentu Europejskiego.

Cytaty Ryszarda Czarneckiego

„Andrzej Lepper powinien pójść do kościoła i się pomodlić, to najlepszy pomysł na niedzielę.”

„Zazdroszczę ministrowi Gosiewskiemu, że jest bohaterem licznych etiud filmowych i filmików. Moja zazdrość jest tak wielka jak Ocean Atlantycki.”

„Wchodziłem do Samoobrony w momencie, gdy nie mogła marzyć o władzy i była ostrzeliwana za wszystkich stron. Czułem wtedy, że to partia antyestablishmentowa i jak pisał Rafał Ziemkiewicz stawiająca słuszne pytania.”

„To nie są czasy komunizmu, kiedy Związek Sowiecki mógł wysłać czołgi na Warszawę. Bruksela czołgów do Polski nie wyśle. Może nas atakować poprzez media, poprzez oświadczenia Komisji Europejskiej czy kolejną, 155 debatę w Parlamencie Europejskim.”

Źródła

 • Zdjęcie
  • Adrian Grycuk
 • Treść
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Czarnecki
  • http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/160056,jak-naprawde-nazywa-sie-ryszard-czarnecki.html
  • http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36001,15778592,_W_90_proc__sklada_sie_z_wazeliny___Sylwetka_Ryszarda.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.1 / 5. Oddanych głosów: 18

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły