Rudolf Hess przyszedł na świat w Aleksandrii, 26 kwietnia 1894 roku. Zmarł w Berlinie Zachodnim 17 sierpnia 1987 roku. Był żołnierzem, działaczem partyjnym, jednym z przywódców niemieckiej III Rzeszy.


Krótki życiorys Rudolfa Hessa

Urodził się 26 kwietnia 1894 roku w Aleksandrii. Był synem bogatego niemieckiego kupca, który chciał dokładać starań, by syn, wraz z osiągnięciem dojrzałości, stosownie pokierował losami firmy jako spadkobierca. Młody Rudolf tymczasem zdradzał wraz z biegiem jego wczesnych lat zdradzał pociąg do polityki jako takiej, czemu dał wyraz ochoczo wstępując do armii niemieckiej w momencie wybuchu I wojny światowej. Uczynił to poniekąd wbrew oczekiwaniom ojca, lecz szybko okazało się, że w szeregach armii Rudolf Hess potrafi przynieść. rodzinie chwałę wzorowego wojaka, bowiem i takim został na frontach I wojny, awansując systematycznie i pomimo wielu odniesionych ran w bitwach I wojny zostając w efekcie zaangażowania porucznikiem.

Po I wojnie Rudolf Hess związał się z NSDAP, wyznając ideały nazistowskie w każdym calu – był uczestnikiem zarówno puczu monachijskiego jak i nocy długich noży dziesięć lat później. Został w końcu osobą nr. 3., a w niektórych kwestiach nawet 2. nazistowskich Niemiec. Do istotnych tu należy fakt, że Hess był zdecydowanym przeciwnikiem wojny Niemiec na dwóch frontach, więc gdy to zaistniało siłą decyzji Hitlera, Hess uciekł swym samolotem do Wielkiej Brytanii, gdzie został uwięziony i przetrzymywany do końca wojny. Później został oskarżonym w procesach norynberskich, został wtedy skazany na dożywocie. W berlińskim więzieniu dożył roku 1987, kiedy to popełnił samobójstwo.

Biografia rozszerzona Rudolfa Hessa

Młodość i udział w I wojnie światowej

Rudolf Hess przyszedł na świat w Egipcie, który to wchodził wówczas w skład terytorium Imperium Osmańskiego. Jego korzeniami była zamożna rodzina kupiecka. Wykształcenie zdobywał później w Egipcie, jak również w Niemczech i Szwajcarii.

Skrajne poglądy nacjonalistyczne Hess przejawiał już jako dziecko. Wybuch I wojny światowej Rudolf Hess przyjął bardzo entuzjastycznie i w sierpniu 1914 roku mógł przyłączyć się do armii niemieckiej. Jako żołnierz, Hess piął się systematycznie w górę wojskowej hierarchii. 15 kwietnia 1915 awansowano go do stopnia starszego szeregowca, z kolei 21 maja 1915 – został kapralem, natomiast 26 października 1915 – plutonowym. Hess spisał się bohatersko w wielu istotnych dla I wojny bitwach, za co, w efekcie, dnia 8 października 1917 roku, awansowano go wreszcie do stopnia podporucznika. Udział w I wojnie światowej mógł więc zakończyć w stopniu porucznika.

U boku Hitlera

W czerwcu 1920 roku Rudolf Hess wstąpił do NSDAP, dzięki czemu mógł zbliżyć s przebywać bliżej samego Adolfa Hitlera. W 1922 roku Hess znalazł się w formacji Sturmabteilung. Po upadku puczu monachijskiego w 1923 roku Hess dobrowolnie poddał się karze, by wraz z Adolfem Hitlerem zostać osadzonym w Twierdzy Landsberg. Mury więzienia opuścił 1 stycznia 1925 roku, i w ślad za tym, w lutym 1925 roku, Rudolf Hess został osobistym sekretarzem Adolfa Hitlera.

W partii dojrzewał. W 1930 roku mógł już objąć stanowisko osoby przewodniczącej Centralnej Komisji Politycznej NSDAP. W grudniu 1932 natomiast został delegatem do Reichstagu, a od 21 kwietnia 1933, będąc jednym z najbardziej lojalnych i oddanych towarzyszy Hitlera, Hess otrzymał stanowisko zastępcy führera w łonie NSDAP.

II wojna światowa

Po 1 września 1939 roku Rudolf Hess jako członek nieoficjalnej frakcji współpracowników blisko przy Hitlerze, opowiadał się jednak za pokojem na zachodzie, wychodząc z założenia, że wojna na dwa fronty zagraża Niemcom.

10 maja 1941 roku, w związku z polityką Hitlera, Hes odbył swój słynny lot, podobno z nieoficjalną misją pokojową, prosto na Wyspy Brytyjskie. Z samolotu wyskoczył na spadochronie, a po wylądowaniu zostając aresztowanym przez Anglików.

Lata powojenne

W 1945 roku osądzono Hessa w Norymberdze i skazano na karę więzienia dożywotniego. Karę odbywał w słynnym później więzieniu Spandau w Berlinie Zachodnim, gdzie przebywał do dnia 17 sierpnia 1987 roku, wtedy to bowiem zmarł śmiercią samobójczą.

Ciekawostki o Rudolfie Hessie

  • Wśród Niemców takich jak Hess, czyli żyjących za granicą, był przed I wojną bardzo rozpowszechniony skrajny nacjonalizm, „bardziej niemiecki” od tego krajowego.
  • W sierpniu 1914, wbrew woli ojca, jako ochotnik, Rudolf zgłosił się do armii niemieckiej. I wojnę światową potraktował jako swą wymarzoną, cudowną przygodę. Uczestniczył m.in. w słynnej bitwie pod Ypres, a to jako szeregowy 7. Bawarskiego Pułku Artylerii Polowej, gdzie za waleczność zdobył, co istotne, Krzyż Żelazny II klasy. Wziął również udział w bitwie pod Verdun, gdzie 12 czerwca 1916 został ranny w ramię i dłoń.
  • Upadek Cesarstwa Niemieckiego Rudolf Hess, podobnie jak Hitler, odebrał jako katastrofę nie tylko narodową, co jego osobistą.
  • Hess, jak sam przyznawał, zanim jeszcze osobiście poznał Hitlera, był zagorzałym antysemitą z przekonania, wierząc w tak zwany „światowy spisek Żydów”.
  • Hitler miał namówić Hessa do wstąpienia w 1927 roku w związek małżeński, a to po to, aby położyć wreszcie kres pogłoskom o jego homoseksualizmie.
  • 1 września 1939 Hitler ogłosił na forum NSDAP, że w razie jego śmierci jego następcą nr. 1 będzie Hermann Göring, a następcą z kolei Göringa, czyli osoba nr 3 – zostanie Rudolf Hess.

Cytaty Rudolfa Hessa

„Hitlera charakter jest najczystszą wolą, jego siła polega nie tylko na darze wymowy, lecz w równym stopniu na godnej podziwu wiedzy i otwartym umyśle.”

„Jeden naród, jedna Rzesza, jeden Führer.”

„Każdy towarzysz partyjny i każdy rodak szczerze dbający o interesy ruchu i narodu będzie mógł zwrócić się do Führera i do mnie bez ryzyka narażenia się na kłopoty.”

„Niczego nie żałuje.”

„Sam siebie nie rozumiem.”

„Wielkie kwestie rozwiązywane są krwią i żelazem.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Rudolf_He%C3%9F
  • http://www.sww.w.szu.pl/index.php?id=biografia_rudolf_hess
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Rudolf_Hess

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autor nie jest znany, właścicielem jest German Federal Archives.  Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 DE.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.4 / 5. Oddanych głosów: 5

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły