Roger Waters (ur. 1943) jest angielskim piosenkarzem, basistą i kompozytorem. W 1965 r. był współzałożycielem progresywnego zespołu rockowego Pink Floyd.


Krótki życiorys Rogera Watersa

Roger Waters, czyli angielski muzyk, sławny kompozytor, autor tekstów oraz gitarzysta basowy legendarnej już grupy rockowej Pink Floyd. Przyszedł na świat 6 września 1943 roku w brytyjskim Great Bookham w hrabstwie Surrey. Kiedy miał zaledwie kilka miesięcy, jego ojciec zginął na froncie II wojny światowej. W szkole podstawowej Morley Memorial Junior School poznał Syda Barretta. Później Waters podejmował studia na Wydziale Architektury Regent Street Polytechnic razem z takimi jak Nick Mason i Richard Wright. Wspólnie z tymi dwoma kolegami założył w 1965 roku zespół o nazwie Pink Floyd. Wkrótce Robert Waters przejął rolę lidera. Muzyk popchnął grupę w stronę tworzenia tzw. albumów konceptualnych. Dziełami sztuki wysokiej klasy okazały się być płyty Pink Floyd takie jak „The Dark Side of the Moon”, „Wish You Were Here”, „The Animals” czy wreszcie „The Wall”. Ostatni album, „The Final Cut” Pink Floyd nagrał w roku 1983. Płyta została sygnowana nazwiskiem tylko Rogera Watersa, co doprowadziło do konfliktu w zespole oraz jego rozpadu w 1985 roku. W tym samym czasie Waters zdołał rozpocząć karierę solową. W 1984 roku ukazała się płyta zatytułowana „Pros and Cons of Hitch Hiking”. Jego kolejny album, „Radio K.A.O.S.” osiągnął zdecydowany komercyjny sukces. W 1991 r. Waters stworzył wielkie widowisko muzyczno-teatralne pod tytułem „The Wall”, oparte rzecz jasna na płycie Pink Floyd. W 2005 r. ukończył operę „Ça Ira”, inspirowaną wpływami muzyki klasycznej. Pracował nad nią aż 16 lat. W tym samym roku 2005, podczas londyńskiego koncertu Live 8 Roger Waters oraz byli muzycy zespołu Pink Floyd wystąpili na scenie razem, dając przepiękne widowisko.

Rozszerzona biografia Rogera Watersa

Młodość wczesna

George Roger Waters urodził się 6 września 1943 roku, jako młodszy z dwóch synów Mary (z domu Whyte; 1913–2009) i Erica Fletchera Watersa (1914–1944). Miejscem jego przyjścia na świat było Great Bookham w hrabstwie Surrey. Jego ojciec, syn górnika i działacza Partii Pracy, był nauczycielem, pobożnym chrześcijaninem i członkiem partii komunistycznej. We wczesnych latach drugiej wojny światowej ojciec Watersa był sumiennym pacyfistą.

Ojciec Watersa później zmienił swoje stanowisko w sprawie pacyfizmu, wstąpił do Armii Terytorialnej i został powołany do 8. Batalionu, Królewskich Fusilierów jako podporucznik 11 września 1943 roku. Zginął w działaniach wojennych pięć miesięcy później, 18 lutego 1944 r., podczas bitwy o Anzio. Roger miał wówczas pięć miesięcy. 18 lutego 2014 roku Waters odsłonił pomnik ojca i innych ofiar wojny. Po śmierci męża Mary Waters, również nauczycielka, przeprowadziła się z dwoma synami do Cambridge i tam ich wychowywała.

Czas dojrzewania

Waters uczęszczał do Morley Memorial Junior School w Cambridge, a następnie do Cambridgeshire High School for Boys (obecnie Hills Road Sixth Form College), podczas gdy przyszły gitarzysta Pink Floyd David Gilmour mieszkał wtedy w pobliżu na Mill Road i uczęszczał do Perse School. W wieku 15 lat Waters był przewodniczącym kampanii młodzieżowej Cambridge na rzecz rozbrojenia nuklearnego (YCND). Był zapalonym sportowcem i cenionym członkiem licealnych drużyn krykieta i rugby. Waters był niezadowolony ze szkoły, mówiąc: „Nienawidziłem każdej sekundy, oprócz gier. Reżim w szkole był bardzo uciążliwy … te same dzieci, które są podatne na zastraszanie przez inne dzieci, są również podatne na zastraszanie przez nauczycieli.”

Waters poznał Barretta i Gilmoura w Cambridge i wkrótce poznał także przyszłych członków Pink Floyd, takich jak Nick Mason i Richard Wright – tych dwóch ostatnich w Londynie, w szkole architektury Regent Street Polytechnic (później University of Westminster). Waters zapisał się tam w 1962 roku, bowiem seria testów umiejętności wykazała, że był dobrze przygotowany do studiowania tej dziedziny wiedzy.

Pink Floyd

Waters początkowo grał wyłącznie jako basista, ale po odejściu wokalistki i autorki tekstów Syd Barrett w 1968 roku został także autorem tekstów, wokalistą i liderem.

Pink Floyd osiągnął międzynarodowy sukces dzięki albumom koncepcyjnym „The Dark Side of the Moon” (1973), „Wish You Were Here” (1975), „Animals” (1977) i „The Wall” (1979). Na początku lat 80. Pink Floyd stał się jedną z najbardziej uznanych i odnoszących sukcesy komercyjne grup w muzyce popularnej. Do 2013 roku sprzedali ponad 250 milionów albumów na całym świecie. W związku z różnicami twórczymi, Waters opuścił skład w 1985 roku i rozpoczął spór prawny z pozostałymi członkami o wykorzystanie nazwy i materiału zespołu.

Działalność solowa

Solowa twórczość Watersa obejmuje albumy studyjne „The Pros and Cons of Hitch Hiking” (1984), „Radio K.A.O.S.” (1987), „Amused to Death” (1992) i „Is This the Life We Really Want?” (2017). W 2005 roku wydał „Ça Ira”, operę przetłumaczoną z libretta Étienne i Nadine Roda-Gils, dzieło na temat rewolucji francuskiej.

W 1990 roku Waters zorganizował jeden z największych koncertów rockowych w historii „The Wall – Live in Berlin”, z udziałem 450 000 osób. Jako członek Pink Floyd, został wprowadzony do amerykańskiej Rock and Roll Hall of Fame w 1996 roku, jak i do brytyjskiej Music Hall of Fame w 2005 roku. Później tego samego roku ponownie spotkał się z kolegami z zespołu Pink Floyd, Masonem, Wrightem i Davidem Gilmourem, aby dać koncerty na żywo. Koncertował natomiast jako muzyk solowy od 1999 roku; wykonał „The Dark Side of the Moon” w całości podczas swojej światowej trasy koncertowej w latach 2006–2008, a trasa koncertowa „Wall Live” w latach 2010–2013 była wówczas najbardziej dochodową trasą solową.

Ciekawostki o Rogerze Watersie

  • Trzy lata po zawiązania się PInk Floyd, wskutek zdiagnozowanej u Barretta choroby psychicznej, Roger Waters postanowili przyjąć w skład zespołu Davida Gilmoura, co było posunięciem wówczas już na miarę prawdziwego lidera (biorąc pod uwagę w tamtym czasie spore rozbieżne ambicje w tej grupie).
  • Roger Waters po latach był wspominany przez pozostałych członków zespołu jako nie tylko niebywały perfekcjonista, ale i człowiek z wybujałym ego.
  • Podczas pracy nad swoimi płytami Roger Waters współpracował z takimi gigantami sceny jak Eric Clapton, David Bowie czy też z popularnym zespołem Genesis.
  • W 2005 roku Roger Waters ukończył operę „Ça Ira”, która była inspirowana wpływami muzyki klasycznej. Artysta pracował nad dziełem aż 16 lat.
  • Waters chciał prawnie zastrzec wyłączność do nazwy Pink Floyd, jednak odniósł na tej drodze porażkę.
  • Janusz Józefowicz był tym, który wyreżyserował jego operę „Ça Ira”.

Cytaty Rogera Watersa

„Te najwcześniejsze dni Pink Floyd były naprawdę magiczne. Graliśmy dla małych audytoriów, dla pogrążonej w transie publiczności, i było tam takie niesamowite poczucie wspólnoty. Zostaliśmy pokonani przez ciężar sukcesu i wielkich liczb – nie tylko pieniędzy, ale także ludzi na widowni. Stałem się bardzo rozgoryczony. Musiałem podjąć decyzję: albo pozostać w tym kieracie, albo podjąć odważniejszą decyzję i podążyć trudniejszą, samotną ścieżką.”

„Dla nas najważniejsze jest by być widocznym, a dla oglądających nas dzieciaków by się dobrze bawić. To wszystko, czego chcemy. Czujemy się bardzo przygnębieni jeśli ludzie nudzą się gdy my jesteśmy dopiero w połowie drogi przez drugi zestaw. Wtedy nagle słyszą Arnolda Layne, i wariują na nowo.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Jethro. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.5.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Roger_Waters
https://biografia24.pl/roger-waters/
https://www.allmusic.com/artist/roger-waters-mn0000254556/biography

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły