Roberto Benigni (1952) jest włoskim aktorem i reżyserem znanym z komedii, przede wszystkim „La vita è bella” („Życie jest piękne”), za którą otrzymał Oscara dla najlepszego aktora.
Roberto Begnini – życiorys
Roberto Benigni jest synem biednego dzierżawcy, który pracował w niemieckim obozie pracy przymusowej podczas II wojny światowej. Ojciec opowiadał mu swoje doświadczenia z humorem, co pomogło ukształtować umiejętności komediowe syna. Benigni krótko uczęszczał do seminarium jezuickiego we Florencji, a pod koniec lat sześćdziesiątych po pracy jako asystent iluzjonisty dołączył do niszowej grupy teatralnej. Tam napisał półautobiograficzny monolog, który doprowadził do tournee po Włoszech i filmu „Berlinguer, ti voglio bene” (1977). Następnie pojawił się w jego biografii szereg filmów, by w 1983 roku mógł zadebiutować jako reżyser filmem „Tu mi turbi”, do którego również napisał scenariusz i w którym wystąpił. W filmie wystąpiła także jego żona, aktorka Nicoletta Braschi, która często występowała w jego twórczości, m.in. w słynnym obrazie „Life Is Beautiful” („Życie jest piękne”). Benigni ponownie pełnił potrójne role w „Il piccolo diavolo” (1988) i „Il mostro” (1994). Jego czwarty film jako reżysera, scenarzysty i aktora, „Johnny Stecchino” (1991), to farsa mafijna, film, który pobił rekordy sprzedaży we Włoszech.
Życie jest piękne
W połowie lat dziewięćdziesiątych Benigni podbił europejską publiczność swoją przesadną mimiką – gestami przypominającymi jego idola, Charliego Chaplina. W Stanach Zjednoczonych pozostawał jednak stosunkowo nieznany. Niewiele uwagi poświęcono jego występom w takich amerykańskich filmach, jak „Down by Law” Jima Jarmuscha („Poza prawem”, 1986) i „Night on Earth” („Noc na Ziemi”, 1988) oraz w obrazie „Syn różowej pantery” Blake’a Edwardsa (1993). To jednak film „Życie jest piękne” uczynił z Benigniego międzynarodową gwiazdę. Film – do którego napisał scenariusz, wyreżyserował, i w którym grał – został wydany w Stanach Zjednoczonych w 1998 roku i stał się jednym z najbardziej dochodowych nieanglojęzycznych filmów w historii amerykańskiego kina. Podczas ceremonii wręczenia Oscarów w 1999 roku Benigni był drugą osobą (po Sofii Loren), która zdobyła Oscara za rolę aktorską w filmie obcojęzycznym. Oscar dla „Życie jest piękne” przyniósł filmowi ponad 30 innych międzynarodowych nagród, w tym Grand Prix na festiwalu filmowym w Cannes (1998). Tragikomedia opowiada historię Guido Orefice, włoskiego Żyda, który zakochuje się i poślubia ukochaną, zanim jego życie zostanie brutalnie przerwane przez II wojnę światową. Bohater więziony w nazistowskim obozie koncentracyjnym, zamienia to doświadczenie w humorystyczną grę, aby w ten sposób chronić swojego młodego syna. Chociaż niektórzy krytycy zarzucali filmowi lekceważenie Holokaustu, celem Benigniego było przedstawienie wzruszającej relacji o nadziei w stanie permanentnej desperacji.
Dzieła wybrane
W 1999 roku Benigni pojawił się we francuskim filmie akcji pt. „Astérix & Obélix contre César”, opartym na popularnej europejskiej serii komiksów. Jego kolejnym projektem był „Pinokio” (2002), opowieść, którą od dawna Begnini chciał nakręcić. Komedia, w której zagrał tytułowego bohatera, była popularna wśród włoskich kinomanów, ale nie odniosła takiego samego sukcesu na arenie międzynarodowej. Następnie Roberto Begnini pojawił się w filmie „Coffee and Cigarette” („Kawa i papierosy”, 2003), którego akcja skupia się na spożywaniu tytułowych substancji uzależniających. Później wyreżyserował, był współautorem i zagrał w „La tigre e la neve” („Tygrys i śnieg”, 2005), który traktuje wojnę w Iraku w taki sam sposób, w jaki „Życie jest piękne” potraktowało Holokaust, odgrywając jego absurdy i używając kontekstu aby oprawić opowiadaną historię miłosną. Jednak tym razem krytycy byli mniej otwarci na podejście Benigniego do wspomnianego tematu.
W 2006 roku miał premierę spektakl teatralny pt. „TuttoDante” („All About Dante”), jednoosobowy program Benigniego o „Boskiej komedii” Dantego, w którym z entuzjazmem interpretował i recytował fragmenty poematu. Po tym, jak program cieszył się ogromną popularnością we Włoszech, aktor wyruszył z tym repertuarem po całym świecie. Benigni powrócił na ekrany w komedii Woody’ego Allena „To Rome with Love” („Zakochani w Rzymie”, 2012), której akcja ma miejsce w stolicy Włoch. Następnie zagrał w filmie „Pinokio” (2019), grając w tej adaptacji postać Geppetta.
Ciekawostki o Roberto Benignim
- Jego imieniem została nazwana asteroida 21662 odkryta w 1999 roku.
- Otrzymał w sumie aż 7 tytułów Doctora Honoris Causa nadanych mu przez wyższe uczelnie.
- Ukończył seminarium duchowne we włoskiej Florencji.
- Roberto Benigni został uznany przez pisarza i reżysera Federico Felliniego za istnego geniusza.
- Tylko pięciu aktorów w 2013 roku zdobyło tytuł jajgorszego aktora w plebiscycie przyznawanych Złotych Malin. Roberto Benigni został jednym z pięciu.
- Oprócz aktorstwa Benigni jest także utalentowanym poetą i autorem tekstów.
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Roberto_Benignihttps://www.britannica.com/biography/Roberto-Benigni
https://www.filmweb.pl/person/Roberto+Benigni-137
http://www.10-facts-about.com/Roberto-Benigni/id/557
https://it.wikiquote.org/wiki/Roberto_Benigni
Jak oceniasz ten artykuł?
Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.
Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0
Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!
Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.
Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.
W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?
Ciekawe artykuły
Wyszukiwanie
Kategorie
- Aktorzy
- Duchowni
- Działacze społeczni
- Dziennikarze
- Filozofowie
- Kompozytorzy
- Malarze
- Modelki
- Naukowcy
- Pierwsze damy
- Piłkarze
- Piosenkarze
- Pisarze
- Podróżnicy
- Politycy
- Postacie biblijne
- Prezenterzy telewizyjni
- Projektanci mody
- Przedsiębiorcy
- Przywódcy
- Reżyserzy
- Różne
- Satyrycy
- Sportowcy
- Święci
- Władcy Polski
- Zbrodniarze