Robert Więckiewicz (ur. 1967) jest polskim aktorem filmowym i teatralnym, członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.


Krótki życiorys Roberta Więckiewicza

Przyszedł na świat w 1967 roku. W 1993 został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W latach 1993–1998 Więckiewicz był aktorem poznańskiego Teatru Polskiego, a w 1999 został aktorem warszawskiego Teatru Rozmaitości.

Debiutował w filmie na początku lat 90. początkowo grywając role epizodyczne. W 2007 roku Więckiewicz zagrał główne role w filmach takich jak „Świadek koronny” oraz „Wszystko będzie dobrze”. Za te role na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Więckiewicz otrzymał nagrodę wręczane dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. W kolejnych latach oddawał już całkiem udane kreacje, takie choćby jak te nagradzane i nominowane do różnych nagród, a to za sprawą produkcji pt. „Ile waży koń trojański?”, „Różyczka” czy też „Pod Mocnym Aniołem”. W 2011 Więckiewicz został obsadzony w roli Leopolda Sochy, czyli głównego bohatera „W ciemności” w reż. Agnieszki Holland, filmu nominowanego później do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W 2013 roku aktor z kolei zagrał Lecha Wałęsę w filmie pod tytułem „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reż. Andrzeja Wajdy.

Rozszerzona biografia Roberta Więckiewicza

Z wykształcenia aktor

Robert Więckiewicz jest polskim aktorem filmowym oraz teatralnym, który urodził się w miejscowości Nowa Ruda w 1967 roku. W polskich produkcjach Robert Więckiewicz jest zwykle kojarzony z rolami tak zwanych czarnych charakterów, w tym chociażby członków mafijnego półświatka czy też zwykłych cwaniaczków nastawionych na komfortowe życie. Aktor szkołę średnią kończył w Legnicy, gdzie podejmował naukę w pięcioletnim technikum budowlanym, aby następnie w 1989 roku wyjechać do Wrocławia, gdzie do roku 1993 studiował w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Dziś jest statecznym mężem i ojcem, natomiast Robert Więckiewicz to również typ, którego w czasach studenckich chociażby cechował hulaszczy tryb życia, w tym też romanse. Woli jednak pytania w związku z karierą aktorską, zatem tą też drogą skierowaliśmy bieg niniejszego teksu.

Debiuty zawodowe

Tuż po tym jak ukończył studia, przez pięć lat Więckiewicz pracował w poznańskim Teatrze Polskim, gdzie debiutował podwójną rolą – zarówno Georga Gibbsa jak i Wally’ego Webba, mianowicie w sztuce pod tytułem „Nasze miasto” autorstwa Thorntona Wildera, a wyreżyserowanej przez Jana Błeszyńskiego. W tymże teatrze Więckiewicz przepracował do 1998 roku.  Na białym ekranie po raz pierwszy natomiast pojawił się w 1991 roku, grając w filmie zatytułowanym „Ferdydurke”, w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, wówczas będąc jeszcze studentem.

Ku aktorskiej dojrzałości

Poważnym występem natomiast była na dużym ekranie rola Roberta Więckiewicza w  „Samowolce” Feliksa Falka, czyli filmie z 1993 roku. Stawiając wtedy coraz częściej kroki będąc aktorem filmowym, w międzyczasie pojawiał się równolegle na deskach warszawskiego Teatru Rozmaitości. Współpracował także z takimi placówkami jak Teatr Montownia i Teatr Narodowy. Taki obrót spraw uważał za możliwie najlepszy, aby ulegały rozwojowi jego losy zawodowe. Przez długi czas wprawdzie grywał role, natomiast były to epizody lub mało znaczące role o charakterze drugoplanowe.

Sukces

Rozgłos przyniosła mu dopiero rola „Blachy” w serialu pod tytułem „Odwróceni”. Jako jego pierwszą główną rolę zwykle uznaje się postać Roberta Cumińskiego, czyli charakter w komedii pod tytułem „Vinci”. Również popularna, mimo że drugoplanowa, była kreowana przez Więckiewicza postać Marka Dywanika w filmie „Lejdis”. Natomiast w ostatnich latach poniekąd zdołano oderwać go od zwykle przypisywanego mu wizerunku cwaniaczka i typa spod ciemnej gwiazdy, a to dzięki Agnieszce Holland, która zaangażowała warsztat Więckiewicza do filmu „W ciemności”, ale także dzięki powierzeniu aktorowi roli byłego prezydenta Lecha Wałęsy w całkiem głośnej produkcji „Wałęsa. Człowiek z nadziei” będącej dziełem samego Andrzeja Wajdy.

Robert Więckiewicz na swój własny temat

Pod względem umiejętności aktorskich jest za pewne ceniony przez nie jednego reżysera. Natomiast on sam stwierdził, że nigdy nie jest do końca usatysfakcjonowany swoimi rolami. W swojej karierze Robert Więckiewicz otrzymał już wiele nagród i wyróżnień. Jest m.in. honorowym obywatelem miasta Nowa Ruda, czyli tego miasta, w którym się urodził.

Nagrody i odznaczenia

W 2014 roku Robert Więckiewicz został przez prezydenta RP odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w tym samym roku wyróżniony został również Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2009 roku z kolei otrzymał tytuł honorowego obywatela Nowej Rudy. W październiku 2019 otrzymał natomiast Odznakę Honorową Powiatu Kłodzkiego.

Ciekawostki o Robercie Więckiewiczu

  • Od 2009 roku Robert Więckiewicz jest Honorowym Obywatelem miasta Nowa Ruda (Polska), czyli miejscowości, w której przyszedł na świat.
  • Był brany pod uwagę jako odtwórca roli kaprala „Wydry”, w filmie pt. „Obława”. Ostatecznie angaż ten otrzymał Marcin Dorociński.
  • W 2014 roku Robert Więckiewicz został odznaczony prestiżowym Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, ale i nie mniej ważnym Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” – tego samego roku.
  • Odmówił zagrania postaci imieniem Tytus w filmie zatytułowanym „Testosteron”. Angaż ten zamiast niego dostał Borys Szyc.
  • Był brany pod uwagę by zagrać role Alberta Einsteina w filmie pt. „Maria Curie”. Ostatecznie rolę genialnego fizyka dostał Piotr Głowacki.
  • W 2015 roku Robert Więckiewicz wystąpił w teledysku grupy Dr Misio, czyli w utworze pt. „Hipster”.

Cytaty Roberta Więckiewicza

„Aktorstwo nie jest bonusem od Pana Boga.”

„(…) chciałbym (…) zagrać romantycznego i wrażliwego kochanka.”

„Czasami jest tak, że aktor jest świetny w epizodzie, czy drugoplanowej roli, ale rozkłada się na głównej. Dlatego potrzebny jest reżyser, który obdarzy zaufaniem i zaryzykuje.”

„Człowiek boi się śmierci z egoizmu, bo chciałby zobaczyć, jak dorasta jego dziecko, a potem dzieci dziecka.”

„Im dłużej jestem aktorem, tym więcej znajduję sposobów na czyszczenie się z roli, na takie resetowanie, bo inaczej człowiekowi pękłaby głowa.”

„Jestem człowiekiem, który jak już pracuje, to pracuje. Kiedy jednak nie musi pracować, to nie robi nic.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Akumiszcza. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.

https://www.filmweb.pl/person/Robert.Wieckiewicz
https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Wi%C4%99ckiewicz
https://film.interia.pl/news-robert-wieckiewicz-biografia,nId,1801522
https://pl.wikiquote.org/wiki/Robert_Wi%C4%99ckiewicz

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły