Robert Kubica

Robert Kubica, urodzony w 1984 roku w Krakowie, jest wybitnym polskim kierowcą rajdowym, mającym na swoim koncie wiele najwyższych trofeów rajdowych, w tym wiele jako kierowca F1. Obecnie jest kierowcą testowym pracującym pod szyldem Wiliamsa.


Krótki życiorys Roberta Kubicy

Robert Kubica przyszedł na świat w Krakowie w 1984 roku. Jest kierowcą wyścigowym. Jest pierwszym i jak dotąd jedynym Polakiem startującym w F1. Jego przygoda z formułą zaczęła się gdy miał 6 lat, bowiem wówczas zaczął się ścigać na gokartach, by w wieku 10 lat zostać mistrzem Polski juniorów. Ten wyczyn wielokrotnie powtarzał. Wraz z końcem lat 90. został mistrzem Włoch. Natomiast w roku 2001 Kubica wystartował w Formule Renault 2000 Eurocup, a już dwa lata później brał udział w Formule 3 Euroseries. W efekcie w roku 2005 w związku z wygranymi wziął udział w testach Formuły 1 w stajni firmy Renault. Było to pasmo jego osobistych zwycięstw, ponieważ ten sam rok oznaczał również podpisanie przez niego kontraktu z BMW Sauber, gdzie pełniąc początkowo rolę 3. kierowcy, stał się szybko czołowym kierowcą swojego teamu. Od 2010 startował w Renault F1. Jednak 6 lutego 2011 podczas Ronde di Andora doszło do bardzo poważnego wypadku z jego udziałem. Operacja ratująca mu życie trwała siedem godzin. Robert Kubica jak dotąd nie powrócił do startów w wyścigach Formuły 1, czyli na miarę, na jaką było go stać do tej pory. Natomista kontynuuje karierę w rajdach samochodowych. W listopadzie 2017 wrócił do pracy jako kierowca testowy w Formule 1, będąc kierowcą Williamsa.

Biografia rozszerzona Roberta Kubicy

Najpierw gokarty

Urodził się w Krakowie w roku 1984. W wieku sześciu lat debiutował startując na gokartach, mając w perspektywie przygodę ze sportem rajdowym, bowiem już w wieku 10 lat zdobył status mistrza Polski juniorów w tej dyscyplinie. Z czasem zaczął opuszczać granice kraju startując w wydarzeniach tego typu o randze europejskiej, by w końcu stać się małoletnim w ścisłej czołówce światowej. Poszerzył zatem znacząco zakres startów w innych krajach. W ten sposób został na przykład mistrzem Włoch. W roku 2001 rozpoczął przygodę z Formułą Renault 2000 Eurocup, dlatego jest to data określająca już jego pełny profesjonalizm.

W kierunku F1

W roku 2002 zadebiutował w Formule 3 Euroseries. Kubica nabrał wówczas mocy medialnej, wobec czego jego postępy zaczęli śledzić uważniej kibice w kraju, wiążąc z jego osobą nadzieje całkiem promienne, i słusznie, bowiem nadszedł rok 2005 i Kubica w nagrodę za wygranie World Series by Renault mógł wziąć udział w testach nie byle jakich, ponieważ Formuły 1, i to pod banderą firmy Renault. Stacje telewizyjne dobrze określiły jego profil medialny, okazało się wówczas, że Robert Kubica gromadzi przed telewizorami coraz większą ilość zainteresowanych. Zrobiło się naprawdę głośno o nim, podczas gdy on sam umiejętnie ukrywał kształt swojego życia osobistego, nie dając się rozproszyć ponad miarę – był i pozostał skupiony ściśle na powierzanych mu zadaniach.

BMW Sauber

W 2005 roku Robert Kubica wszedł w posiadanie kontraktu na współpracę z BMW Sauber. Był początkowo trzecim kierowcą, natomiast czas zweryfikował priorytety firmowe za sprawą jego zwycięstw, wobec czego został czołowym kierowcą swojego teamu. Pierwsze kilometry w ramach F1 przejechał 25 stycznia 2006 . Najszybszym kierowcą na torze został podczas drugich sesji przed Grand Prix Wielkiej Brytanii i Niemiec. Najbliższy czas pokazał wtedy, że wygrana ma związek z zajmowanym pole position, wielu wówczas zdało sobie sprawę jak ogromny ma to wpływ na ostateczny wynik.

W czołówce

Wreszcie rok 2008 i okazało się, że Kubica zaczyna osiągać miejsca na podium. Wówczas to jego głównym rywalem został Felipe Massa. 24 maja 2008 roku dojechał do mety zajmując miejsce drugie. 8 czerwca ruszyło Grand Prix Kanady – Kubica wystartował z dobrego 2. miejsca, a na mecie był już na pierwszym miejscu. Został również liderem klasyfikacji generalnej kierowców, Kubica awansował z czwartego miejsca, by znaleźć się wkrótce już na pozycji drugiej. W sesjach przedsezonowych osiągał wtedy najlepsze rezultaty. W sezonie 2010, w przerwie pomiędzy Grand Prix Japonii i Korei, miał miejsce Rajd Antibes, w którym wystartował, jako że zawody te zaliczane są do mistrzostw Europy. Był pierwszy w swojej klasie A6, natomiast trzeci w klasyfikacji generalnej.

Cudem ocalony

Od 2010 Robert Kubica reprezentował stajnię Renault F1. Tymczasem nadszedł pamiętny 6 lutego 2011 podczas Ronde di Andora. Kubica nagle ulega poważnemu wypadkowi. Na bardzo trudnym odcinku toru zawinił prawdopodobnie mokry asfalt, choć i nie mniej do powiedzenia miała brawura Kubicy. Wszyscy ci, którzy oglądali wówczas relację na żywo, zaniemówili szczególnie, ponieważ nie była to kraksa, ale wypadek śmiertelny. Przynajmniej na to wyglądało. Operacja we włoskim szpitalu trwała 7 godzin. Niech na dowód tragizmu świadczy fakt, iż odwiedził wówczas Kubicę Stanisław Dziwisz. Kierowca otrzymał od duchownego kroplę krwi i skrawek szaty Jana Pawła II. Jednak miało się okazać, że Robert Kubica nie powróci do startów w wyścigach Formuły 1, szczęśliwie za to wrócił do sprawności, która pozwala mu kontynuować karierę w rajdach samochodowych.

Ciekawostki o Robercie Kubicy

  • Rober Kubica został Najlepszym Sportowcem Polski 2008.
  • Wystąpił w reklamach telewizyjnych napojów energetycznych oraz grupy Lotos (wraz np. z Robertem Lewandowskim).
  • Kubica jest pierwszym w historii Polakiem startującym w Formule 1 oraz pierwszym Polakiem, który stanął na najwyższym stopniu podium podczas Grand Prix Formuły 1.
  • Pierwszy raz usiadł za jego kierownicą w wieku 6 lat, cztery lata później był już mistrzem Polski juniorów.
  • Przed pojawieniem się Roberta Kubicy w F1 dominowała w środowisku kierowców polskich opinia, że szanse polskich kierowców na angaż w F1 jest bliski zeru.
  • 6 sierpnia 2006 debiutujący na torze Hungaroring Kubica zajął 7. miejsce. Po rutynowym zważeniu auta okazało się, że jego bolid jest o 2 kilogramy za lekki (598 kg), przez co podjęta została decyzja o dyskwalifikacji Kubicy. Co ciekawe, pierwszą ogłoszoną przyczyną niedowagi było nadmierne zużycie opon (miały one w tej wersji stracić na swojej masie 5 kg i ta informacja utrzymywała się przez kilka tygodni). Jednak BMW Sauber wykonało badania które wykazały, że w bolidzie Roberta Kubicy uszkodzona została gaśnica (w czasie wyścigu miało dojść do opróżnienia się gaśnicy, przez co masa bolidu spadła o brakujące kilogramy).
  • W jednym z wyścigów opony bolidu Kubicy okazały się zbyt miękkie wobec warunków pogodowych. Z uwagi na to opony te zostały zmienione na… jeszcze rzadsze, co spowodowało odległe dwunaste miejsce Kubicy.
  • Według badań FIA dotyczących jednego z wypadków Kubicy, na skutek którego jedynie złamał nogę i nabawił się lekkiego wstrząśnienia mózgu, Kubica przeżył przeciążenie średnie równe 28g przy wartości szczytowej bliskiej 75g.

Cytaty Roberta Kubicy

„Robię to, co kocham, co zawsze chciałem robić! Cały czas mam wakacje, nie mogłem sobie wymarzyć lepszej pracy…”

„Popularność wiąże się z dwoma elementami: kibicami i mediami. Zainteresowanie kibiców naprawdę mnie cieszy, szukające sensacji media – złoszczą.”

„Ja uważam, że lepiej po cichu robić swoje, a potem zaskoczyć wynikiem.”

Zobacz także

W sklepie Rubiostus.com możesz kupić personalizowaną lampkę z motywem samochodu, która zostanie stworzona na podstawie Twojego zdjęcia lub kupić po prostu lampkę z gotowym wzorem. Kliknij: Lampka auto.

Źródła

  • Zdjęcie
    • Morio
  • Treść
    • https://biografia24.pl/robert-kubica/
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Kubica
    • http://www.newsweek.pl/sport/wiadomosci-sportowe/robert-kubica–czlowiek-bolid,71907,1,1.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły