Ray Eames (1912-1988) i Charles Eames (1907-1978) to amerykańska para architektów i projektantów. Stworzyli jedne z najbardziej innowacyjnych mebli i stali się ikonami designu.
Ray Eames
Ray-Bernice Alexandra Kaiser urodziła się w 1912 roku w Sacramento. Studiowała malarstwo abstrakcyjne i ekspresjonistyczne, najpierw uczęszczając do May Friend Bennet School w Millbrook, a następnie kontynuując studia pod kierownictwem Hansa Hofmanna aż do 1937 roku. Pokazywała wtedy swoje prace podczas pierwszej wystawy grupy amerykańskich abstrakcjonistów w Riverside Museum (Nowy Jork). We 1940 roku rozpoczęła naukę w Cranbrook Academy of Art. Tam poznała swojego przyszłego męża – Charlesa Eamsa, którego w 1941 roku poślubiła. Jej mocnymi stronami był projekty graficzne, projektowanie tkanin oraz projekty sklejek różnych materiałów. Jej projekty cechowały się wyjątkową, jak na tamte czasy estetyką i funkcjonalnością przedmiotów codziennego użytku.
Charles Eames
Charles Eames Ormond Jr urodził się w St. Louis (Missouri) w 1907 roku. Studiował architekturę na Uniwersytecie Waszyntona w St. Louis, lecz podobno wyrzucono go za zbyt nowoczesne poglądy. W 1930 roku otworzył wspólnie z Charlesem M. Grayem biuro projektowe. W 1935 roku stworzył kolejną firmę, wraz z Robertem T. Walshem. Trzy lata później otrzymał stypendium z Cranbrook Academy of Art i w związku z tym przeniósł się do stanu Michigan oraz zaczął pracę jako nauczyciel na wydziale projektowania. W 1940 roku wraz z Eero Saarinenem wygrali pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Po tym sukcesie został szefem działu wzornictwa przemysłowego w Cranbrook Academy of Art. To tam poznał Ray Kaiser, którą poślubił w 1941 roku. Była ona jego drugą i ostatnią żoną, a od ślubu pracowali już zawsze razem.
Małżeńska współpraca
W 1940 roku Ray i Charles Eames poznali się na wydziale projektowania w Cranbrook Academy of Art. On był dziekanem, a ona studiowała na wydziale tkactwa. W 1941 roku pobrali się i od tego czasu byli nierozłączni w życiu prywatnym i zawodowym. Meble przez nich zaprojektowane do dziś cieszą się ogromną popularnością. Stworzyli jedne z najbardziej innowacyjnych mebli takich jak: krzesła, fotele, stołki, stoły oraz meble i zabawki dla dzieci. Byli wszechstronnymi innowatorami, a oprócz mebli, byli pasjonatami kinematografii i fotografii. To oni przecierali szlaki obecnym prezentacjom multimedialnym i tworzyli projekty tanich domów. Ich wizją było “ofiarować jak najwięcej najlepszych rzeczy jak największej liczbie ludzi za jak najmniejsze pieniądze”.
Ray i Charles Eames eksperymentowali także z formami, kształtami, materiałami do mebli oraz dodatków. Stworzyli niezliczone projekty mebli i zostali po latach uznani za ikony designu, a ich styl został określony nazwą: design Eamsów.
Ray i Charles Eames w 1979 roku otrzymali Royal Gold Medal. Współtworzyli pierwszy w historii pierwowzór meblościanki, a ich dzieła znajdują się na ekspozycji rzemiosła artystycznego w Wadsworth Atheneum. Ich najbardziej znane projekty: krzesła z serii: „Plywood”, „Armchair”, „Plastic”, „Plastic Side Chair”, „Organic Chair” oraz fotel Lounge Chair.
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Charles_Eameshttps://www.domoplus.pl/artykuly/163/charles-i-ray-eames-8211-architekt-i-malarka
https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_and_Ray_Eames
Jak oceniasz ten artykuł?
Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.
Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0
Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!
Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.
Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.
W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?
Ciekawe artykuły
Kategorie
- Biografie
- Aktorzy
- Duchowni
- Działacze społeczni
- Dziennikarze
- Filozofowie
- Kompozytorzy
- Malarze
- Modelki
- Naukowcy
- Pierwsze damy
- Piłkarze
- Piosenkarze
- Pisarze
- Podróżnicy
- Politycy
- Postacie biblijne
- Prezenterzy telewizyjni
- Projektanci mody
- Przedsiębiorcy
- Przywódcy
- Reżyserzy
- Różne
- Satyrycy
- Sportowcy
- Święci
- Władcy Polski
- Zbrodniarze