Piotr I Aleksiejewicz Wielki przyszedł na świat w Moskwie 30 maja 1672 roku. Zmarł w Sankt Petersburgu 28 stycznia 1725 roku. Był świetnie wykształconym poliglotą, wykazującym się zainteresowaniami w dziedzinie wojskowości i techniki. Uważany za jednego z największych władców Rosji.


Biografia i życiorys Piotra I

Zasiadł na tronie gdy miał dziesięć lat, w związku z czym w rządach wyręczała go mata i członkowie rodziny. Miał siedemnaście lat, a wtedy przejął władze by rządzić już samodzielnie.

Piotr I ponad wszystko cenił sobie podróże, zwłaszcza do krajów zachodnioeuropejskich. W trakcie tych wojaży przyglądał się organizacji wewnętrznej innych państw, poznawał nowinki techniczne, zgłębiając jednak ponad to charakter panujących tam stosunków społecznych. Był gościem w krajach Rzeszy niemieckiej, w Polsce, w Holandii i Anglii.

Po powrocie do kraju natychmiast rozpoczął działania modernizujące, w tym reformy wojskowe, administracyjne i gospodarcze. Nie pominął bynajmniej aspektów kulturalnych, czyli i oświatowych, chciał też wychodzić naprzeciw potrzebom kościoła. Do legend przeszedł akt prawny nakazujący bojarom skracanie bród i szat.

Wprowadził obowiązkową służbę wojskową, dla szlachty edukacje w szkołach kadetów. Podzielił państwo hierarchicznie na gubernie, prowincje oraz dystrykty. Wprowadził magistraty miejskie z burmistrzami na czele, co zreformowało władze w miastach. Wprowadził określone kompetencje Senatu Rządzącego, oraz kolegia. Umacniał władzę centralną, która utrwalała absolutyzm carski. Stolicą Rosji został wreszcie Sankt Petersburg.

Poprowadził wojnę przeciw Turcji, sukcesem było wtedy zdobycie twierdzy Azow położonej nad Morzem Azowskim, lecz w obliczu braku wsparcia sojuszniczego Rosjanie zrezygnowali z walk o wybrzeże Morza Czarnego.

W 1700 roku trwała III wojna północna, wówczas Piotr I dowodził oddziałami rosyjskimi, przewodząc koalicji antyszwedzkiej. Poprawiał przy tym uzbrojenie swych oddziałów. W efekcie walk pod panowanie Piotra I dostały się wybrzeża Zatoki Fińskiej. Wojna rosyjsko-szwedzka zakończyła się dopiero pokojem w Nystad w 1721 roku. W tym samym roku Piotr koronował się na cesarza Wszechrosji. W 1712 roku stolica rosyjskiego już wówczas mocarstwa oficjalnie została przeniesiona do miasta o odpowiedniej wymowie, czyli Sankt Petersburga.

W roku 1717 Piotr wyprawił się do Azji Środkowej, gdzie wiązał siły perskie, w konsekwencji tego do Rosji przyłączono tereny wzdłuż południowych brzegów Morza Kaspijskiego.

Piotr I Wielki zmarł w Sankt Petersburgu 28 stycznia 1725 roku. Rządy po nim objęła jego żona, Katarzyna I.

Ciekawostki o Piotrze I

  • Piotr I utworzył armię rosyjską regularną, dotąd bazującą na pospolitym ruszeniu, przy czym nie cofał się przed opłacaniem wojsk zaciężnych w decydujących stadiach prowadzonych działań wojennych.
  • Piotr I zaprowadził i ugruntował absolutystyczny system władzy rosyjskiej, dzięki czemu panująca po nim caryca Katarzyna mogła już bez przeszkód rozegrać kwestie supremacji na terenach Europy środkowo-wschodniej.
  • Na mocy pokoju podpisanego ze Szwecją w Nystad, a zawartego w 1721 roku, Rosja zajęła szeroki pas bałtyckiego wybrzeża, który rozciągał się od Karelii po Inflanty.
  • Reformy Piotra nie pominęły nawet pisma – cyrylicy, na miejsce której zdecydował się wprowadzić tak zwaną grażdanke.
  • Rosja za jego panowania przyswoiła sobie kulturową tradycję Bizancjum poprzez m.in. podporządkowanie Rosji cerkwi prawosławnej.
  • Kalendarz bizantyjski zastąpił juliańskim.

Cytaty Piotra I

„Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego.”

„Polska to dla Rosji pomost do Europy, a Bałtyk to nasze okno na świat.”

„Strata czasu jest, podobnie do śmierci, nieodwracalna.”

„Zastałem Rosję strumyczkiem, pozostawię ją rzeką; jeśli moi następcy rozumnie poprowadzą losy Rosji, uczynią z tego wielki ocean, którego wody zaleją całą Europę, bez względu na przeszkody ludzi, którzy będą starali się wstrzymać zalew.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_I_Wielki
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Piotr_I_Wielki

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.7 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły