Piotr Cugowski (ur. 1979) jest znanym polskim muzykiem, wokalistą grupy Bracia, którą założył z bratem Wojciechem.


Biografia Piotra Cugowskiego

Piotr Cugowski przyszedł na świat w Lublinie 5 października 1979 roku.

Podczas nauki w szkole średniej współpracował z lubelskimi zespołami takimi In Tenebris oraz Tipsy Train. Karierę muzyczną rozpoczął wraz z bratem w 1997 roku.

Przełom w twórczości Piotra Cugowskiego nastał wraz ze zdobyciem w roku 2002 głównej nagrody w zielonogórskim konkursie: Festiwal Zjednoczonej Europy, za świetne wykonanie utworu autorstwa Czesława Niemena pt. „Jednego serca”.

20 października 2005 miało miejsce zdarzenie bezprecedensowe jeśli brać pod uwagę kondycje krajowej sceny. Piotr i Wojciech Cugowscy wystąpili z ówczesnym perkusistą giganta rocka, czyli zespołu Whitesnake, którym jest Tommy Aldridge. Było to podczas opolskiego Festiwalu Perkusyjnego, wykonując wówczas dwa wielkie przeboje giganta sceny amerykańskiej, mianowicie numery pt. „Is This Love” oraz „Still Of The Night” (oba utwory kiedyś nie schodziły z czołówek notowań radiowo-telewizyjnych).

Piotr Cugowski niejednokrotnie podejmował współprace z wieloma rozmaitymi kompozytorami, wśród nich był m.in. Adam Sztaba. Piotr występował solo oraz z zespołem Bracia.

Piotr Cugowski potrafi śpiewać, co udowodnił wielokrotnie, na przykład wykonał utwór „Under the Bridge” słynnego Red Hot Chili Peppers podczas „Smooth Festival Złote Przeboje Bydgoszcz 2010”.

Wystąpił również w muzycznym show „Przebojowa noc” prowadzonym przez Janusza Józefowicza i Nataszę Urbańską, z interpretacją słynnego utworu „Roxanne” zespołu The Police. Od początku natomiast października 2007 wraz z bratem Wojtkiem i Agnieszką Chylińską zajmował stanowisko jurora w programie „MTV Rockuje!”.

Z wokalem Piotra Cugowskiego spotkamy się także na ścieżkach dźwiękowych do filmów. Wykonał na przykład utwór „Ten mały błąd” oraz piosenkę „Tylko tyle wiem” do filmu pt. „Kurczak Mały” Disneya z tekstem, którego autorem jest Małgorzata Szpitun. Natomiast na potrzeby filmu „Kochaj i tańcz” zaśpiewał utwór „Dirty Diana” Michaela Jacksona, z kolei do spółki z wokalistką Anią Wyszkoni wykonał numer zatytułowany „Syberiada”, który to promował ekranizację z 2013 roku pt. „Syberiada Polska” w reżyserii Janusza Zaorskiego.

W swojej dotychczasowej karierze Piotr Cugowski brał udział w nagraniach płyt wielu polskich artystów, z najróżniejszych gatunków muzycznych. Nagrywał m.in. z takimi jak Marek Raduli, Ewa Małas-Godlewska, Martyna Jakubowicz, Bogusław Mec, Jan Borysewicz, Seweryn Krajewski, zespół Harlem, Banda i Wanda, Leash Eye czy też Endefis.

Współpracował także z gigantami znacznie przewyższającymi rodzime podwórko, bowiem m.in. z John Lord – razem wykonali „Pieśń Ocalenia”, której autorem był Czesław Niemen. Było to z okazji koncertu, jaki został poświęcony ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem 22 marca 2011 roku. Należy tu zaznaczyć, że jako frontman zespołu Bracia supportował w Polsce występy takich grup jak Whitesnake, Molly Hatched oraz Wishbone Ash.

Razem z bratem Wojtkiem Cugowskim i Jarkiem Chilkiewiczem został producentem oraz autorem kompozycji, które znalazły się na albumie zatytułowanym „Kill the King”, czyli międzynarodowego projektu o nazwie WAMI, w którym wzięli udział również tacy jak wokalista Doogie White, sławny perkusista Vinny Appice, Marco Mendoza (bas) oraz Iggy Gwader (gitara).

Piotr Cugowski został także jednym z trenerów w programie „The Voice of Poland”.

Brał także udział w licznych akcjach charytatywnych. Zaśpiewał na przykład piosenkę „Moja planeta” na płycie z 2010 roku pt. „Czarodzieje uśmiechu”, która była składową akcji Fundacji Ronalda McDonalda pt. „NIE nowotworom u dzieci”. W styczniu 2014 wraz z Wojciechem wziął udział w zaaranżowanym spotkaniu w sopockiej Zatoce Sztuki, zorganizowanym na rzecz bliźniaków z porażeniem mózgowym. Wraz z zespołem Bracia niejednokrotnie uczestniczył w koncertach WOŚP.

Ciekawostki o Piotrze Cugowskim

Piotr Cugowski dysponuje jednym z najlepszych głosów w Polsce, co udowodnił chociażby wykonując sztandarowe utwory zespołu Whitesnake.

Jak na rockmana przystało lubi imprezy, czym zamartwia trochę swego ojca, bowiem ten wie jak szkodliwy ma niekiedy wpływ częste świętowanie.

Piotr Cugowski jest synem wokalisty Budki Suflera – Krzysztofa Cugowskiego.

W 2001 roku stał się współzałożycielem zespołu Bracia – razem ze swoim starszym bratem Wojciechem Cugowskim.

Miał okazję zagrać razem z osławionym Johnem Lordem (wykonali słynną „Pieśń Ocalenia”).

Był jednym z jurorów programu „MTV Rockuje!” oraz udzielał się w programie „The Voice of Poland”.

Cytaty Piotra Cugowskiego

„W 2008 roku graliśmy przed Whitesnake. To było drżenie kolan. Ale zdarzyła się też inna przygoda. Chyba w 1994 r., występ z półamatorskim zespołem. Mama kolegi pracowała w szkole w Lublinie. Nasz występ był częścią akademii szkolnej. Cała sala gimnastyczna uczniów. Gramy jeden numer, kończymy, cisza. Gramy drugi i… cisza. Trzeci… cisza. Co jest? Byłem bliski łez. Mama kolegi, stojąc gdzieś z boku, zauważyła naszą konsternację, podeszła i szepcze: „Piotruś, zapomniałam powiedzieć: oni są głuchoniemi”.”

„Kilka lat temu dopadł nas kryzys. Zespół w zasadzie się rozpadał. Nie mieliśmy ochoty nagrywać już niczego razem. Były wokół nas osoby, które powodowały, że przestaliśmy myśleć o muzyce. A płyta? Ciężko przy niej pracowaliśmy. Ważne dla nas były melodie i teksty. Zbieranie ich zajęło rok. Niektórych autorów w ogóle nie znaliśmy. To była kwestia zaufania. I intuicji.”

„Dziś nie da się nie być obserwatorem. Informacja przeciska się przez każdą szczelinę. Natłok złych wiadomości jest koszmarny. Jakby komuś zależało, żebyśmy się bali. Jest na płycie taka piosenka „Moja przystań”. Śpiewając ją, mam na myśli swój dom. W „Nie jestem święty” próbuję nawiązać kontakt z kimś, kto myśli, że artyści mają głowę w chmurach i są kompletnie oderwani od rzeczywistości. Ale ja do tych tekstów nie podchodziłbym z tak głęboką ideologią, bo jeszcze się człowiek spoci.”

„Nigdy nie chciałem przeprowadzić się do Warszawy. Z wariactwa, zgiełku, który nas otacza, uciekam za bramę swego domu. By odetchnąć, mieć wszystko w nosie, posiedzieć na leżaku. Tam jest luz, wolność.”

Źródła

http://www.fokus.tv/news/piotr-cugowski—kim-jest-kariera-rodzina-video/12399
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Cugowski
https://www.polskirock.art.pl/piotr-cugowski,m775,biografia.html
https://www.kobieta.pl/artykul/piotr-cugowski-rodzina-nadaje-sens-zyciu

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Jacek Bogdan. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły