Paweł Zarzeczny przyszedł na świat w Warszawie, 26 stycznia 1961 roku. Zmarł w Piasecznie 25 marca 2017 roku. Był polski dziennikarzem sportowym specjalizującym się w tematyce piłki nożnej, również pisarzem, publicystą, felietonistą i osobowością telewizyjną.


Biografia i życiorys Pawła Zarzecznego

Paweł Zarzeczny, jako absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, a ściślej Instytutu Stosunków Międzynarodowych, swą karierę dziennikarską mógł rozpocząć w tygodniku „Piłka Nożna”, gdzie drogą wytężonej pracy osiągnął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego. Pisał także dla takich tytułów prasowych jak „Nowy Świat”, „Super Express”, „Fakt” i „Dziennik”.

W 1989 został osobą kierującą kadrą „Orłów Górskiego”, co miało miejsce na rozegranych w Danii mistrzostwach Europy oldbojów.

Swoje artykuły i felietony Paweł Zarzeczny publikował w „Gazecie Wyborczej”, w tygodniku „Wprost”, „Najwyższy Czas”, „Futbol News”, „Magazyn Futbol”, czy też w „Tygodniku kibica”, a także na wybranych portalach internetowych, takich jak choćby „Interia”, „Onet”, czy „Wirtualna Polska”.

Na przestrzeni lat 2001–2003 był Zarzeczny zastępcą redaktora naczelnego w „Przeglądzie sportowym”, czyli w największym polskim dzienniku sportowym.

Felietony Pawła Zarzecznego można było czytać także w takim dzienniku jak „Polska The Times”, również na portalu internetowym „Weszlo.com” i w tygodniku zatytułowanym „Uważam Rze”.

Pracował w wielu telewizyjnych i radiowych redakcjach sportowych (Polsat czy też Radio Zet). Będąc ekspertem telewizyjnym występował w programach Canal+, Orange Sport czy też programie Ekstraklasy.tv (w Orange Sport prowadził choćby „Fun raport” z Marcinem Najmanem. Z kolei na antenie TV4 współprowadził w roku 2008 program „Pogromcy hitów”).

Paweł Zarzeczny był felietonistą, a od lutego 2015 prowadził także swego videobloga na portalu YouTube pod tytułem „One Man Show” (na dwa dni przed swoim odejściem Zarzeczny nagrał 500. odcinek programu).

Od lutego roku 2016 prowadził natomiast na żywo w Telewizji Republika swój program autorski zatytułowany „Bul głowy”. Ostatni odcinek miał swą emisję na dzień przed jego śmiercią.

Ciekawostki o Pawle Zarzecznym

  • W wieku kilku lat Paweł Zarzeczny przeżył rodzinną tragedię, bowiem na jego oczach ojciec zabił jego matkę, a następnie targnął się na swe życie w sposób powodujący śmierć na miejscu. Resztę dzieciństwa Zarzeczny spędził w sierocińcu, a następnie wychowywał się u wujostwa.
  • Był autorem „Historii Polskiej Piłki Nożnej”, mianowicie monografii futbolu warszawskiego. Wystąpił również jako autor albumu fotograficznego „Górski” czy zbioru reportaży o Polakach w grających w ligach zagranicznych.
  • Paweł Zarzeczny i Kazimierz Górski napisali książkę pt. „Piłka jest okrągła”, która ukazując się w 2004 roku stanowiła biografię Kazimierza Górskiego, z której zysk niewątpliwie zapewnił legendarnemu polskiemu trenerowi spokojną i godną starość.
  • Z rąk prezydenta otrzymał pośmiertny Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
  • Paweł Zarzeczny słynął z całkiem wyrazistych i bezpośrednich opinii. Pracując bez wątpienia w największych tytułach w kraju, zyskał miano jednej z najbardziej, o ile nie najbardziej rozpoznawalnych postaci w branży.
  • W roku 2011 Paweł Zarzeczny wydał zbiór swych felietonów zatytułowany „Zawsze byłem najlepszy”.

Cytaty Pawła Zarzecznego

„Ale wracam do tego Lewego – jednego można mu pozazdrościć. Nauczycieli! Popatrzcie tylko po kolei, eureka: Wójcik, Smuda, Klopp, Guardiola! Od dwóch pierwszych nauczył się czego nie robić, od trzeciego pracy, a czwartemu chciałby zaimponować i go prześcignąć, co zresztą więcej niż pewne. Pamiętajcie, bez świetnych nauczycieli nie nauczycie się niczego.”

„Dom dziecka u zakonnic, wyobrażasz sobie? Wstajesz rano i idzie taki potwór, ubrany w strój zakonny i leje cię cały czas. Za to, że jesteś. I daje ci jeść. Ja do dziś pamiętam, Białołęka. I mogę ci powiedzieć coś takiego, co nie wiem czy mówiłem, ale po tym jak moja mama została zamordowana, brała mnie na odwiedziny siostra mojej mamy.”

„Dziś pogrzeb Władysława Bartoszewskiego. O zmarłych dobrze albo wcale. No to wcale.”

„Jedyne, czego nauczyli mnie przez ćwierć wieku dziennikarze, to picia wódki. Wszystko inne umiałem wcześniej. Naprawdę.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Betsson Polska. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Zarzeczny
https://biografia24.pl/pawel-zarzeczny/
https://pl.wikiquote.org/wiki/Pawe%C5%82_Zarzeczny
https://www.youtube.com/watch?v=d6ro1gChz-w

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.3 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły