Paweł Deląg przyszedł na świat w Krakowie, 29 kwietnia 1970 roku. Jest polskim aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym, jest również wokalistą.


Biografia i życiorys Pawła Deląga

Paweł Deląg dorastał i uczył się w Krakowie. Rok 1989 oznacza w biografii Deląga ukończenie krakowskiego XV LO. Zdawał później egzaminy wstępne, spośród których na uwagę zasługuje jeden, mianowicie ten na Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego, którą to ukończył w roku 1993.

2 lipca 1993 odbył w ten sposób swój debiut aktorski – debiutował bowiem na deskach teatralnych kreując rolę zbójnika Łamagi w spektaklu Ernesta Brylla pt. „Na szkle malowane”, a to na deskach Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera. Grał później już także na deskach teatrów stołecznych, takich jak na przykład w Teatrze Na Woli, podczas w latach 1995-1997, zdecydował się związać i z propozycjami wrocławskiego Teatru Współczesnego.

W 2004 zdecydował się również na pracę w charakterze narratora w spektaklu „Świętokrzyska Golgota” Zbigniewa Książka, w reżyserii Jerzego Zonia.

Na dużym ekranie Deląg debiutował w niewielkiej roli Dolka Horowitza, czyli serbskiego uchodźcy, który występuje w dramacie wojennym „Lista Schindlera” Stevena Spielberga (1993). Następnie aktor znalazł się w ramach obsady serialu telewizyjnego pod tytułem „Fitness Club” (1994). Został zaangażowany również do roli Biedrony w polskim filmie sensacyjnym zatytułowanym „Młode wilki” (1995). Wkrótce wcielił się również w postać antropologa, w filmie w reżyserii Andrzeja Żuławkiego pod tytułem „Szamanka” (1996).

Bogaty był w jego rolę rok 1997, ponieważ to wtedy wystąpił w pięciu kinowych produkcjach: „Ciemna strona Wenus”, „Kiler”, „Królowa złodziei” oraz dwie następne, takie jak „Kochaj i rób co chcesz” i „Młode wilki 1/2”.

Wreszcie, po udziale w serialu pt. „Siedlisko” (1998) oraz roli w filmie pt. „Złoto dezerterów” (1998), Deląg pojawił się w również seryjnej komedii w reż. Jerzego Gruzy pt. „Tygrysy Europy” (1999). Zagrał później drobna rolę Jarka Psikuty w komedii sensacyjnej pt. „Chłopaki nie płaczą” (2000). To okazało się jednak ważne z tego powody, iż kolejna jego kreacja polegała na powierzeniu mu przez Bogusława Lindę roli Kochanego, kochanka Violi w filmie zatytułowanym „Sezon na leszcza” (2000). Rok następny tymczasem przyniósł mu zaangażowanie w postać Marka Winicjusza, czyli w ekranizacje powieści „Quo Vadis?”. W 2001 odebrał dzięki swej grze nagrodę Teleamor 2001, mianowicie nagrodę dla najseksowniejszego aktora, którą przyznają czytelnicy „Tele Tygodnia”.

W 2006 oznacza w biografii Pawła Deląga jego pojawienie się na srebrnym ekranie, gdzie odnalazł się w roli doktora Stanisława Drzewieckiego, w serialu „Na dobre i na złe”, który wypuścił TVP2.

Wystąpił też w produkcjach zagranicznych, w tym chociażby w horrorze amerykańskim pt. „Dom”. Od 2008 regularnie pojawia się natomiast w filmach produkowanych za wschodnią granicą Polski ( np. w filme „Broń odwetu” oraz „Klucz Salamandry”). Jakkolwiek gra tam role czołowe, to są to jednocześnie role całkiem widowiskowe, bo i na planie filmów akcji, u boku gwiazd również formatu światowego, m.in. takich jak Michael Madsen czy też Rutger Hauer. Jedną z najbardziej znaczących była postać Anastasa, którą Deląg odegrał w filmie pt. „Wiking” – z roku 2016.

W 2016 wystąpił Teatrze IMKA wcielając się w rolę Richarda Burtona, którą odegrał w związku z wystawianiem tam przedstawienia Jakuba Przebindowskiego „Być jak Elizabeth”.

W 2018 Paweł Deląg reżyserował i wystąpił wraz z synem w filmie dokumentalnym o charakterze fabularyzowanym pt. „Zrodzeni do szabli”.

Ciekawostki o Pawle Delągu

  • W roku 2001 otrzymał prestiżową nagrodę „Teleamor 2001”, która wręczana jest najseksowniejszemu aktorowi, a przyznawana przez czytelników popularnego czasopisma „Tele Tydzień”.
  • 10 listopada 2001 do sklepów trafił jego album studyjny, któremu dał tytuł „Mów do mnie jeszcze”, który nagrał z popularną piosenkarką Justyną Steczkowską.
  • Wystąpił w trzech dużych kampaniach reklamowych: takich jak reklama marki odzieżowa Franco Feruzzi czy też w kampanii loterii Milioneria.
  • W roku 2005 Paweł Deląg brał udział drugiej edycji emitowanego szerzej programu rozrywkowego pod tytułem „Taniec z gwiazdami”.
  • W latach 1990-1993 był w związku z aktorką Katarzyną Gajdarską.
  • W 2013 Paweł Deląg zdecydował się zamieszkać w Moskwie.

Cytaty Pawła Deląga

„Aktorstwo to samodoskonalenie.”

„Bezczelność dziennikarzy z tych pisemek przekracza już dopuszczalne granice. Ostatnio dowiedziałem się o swoim rzekomym romansie z damą, której w ogóle nie znam. Przez takie teksty związek, który rokuje, że dwoje ludzi mogłoby zostać mężem i żoną, może się rozsypać.”

„Historia pozwala na zachowanie pewnego cudzysłowu. Może polega to po prostu na braku odwagi. Teraz nie wiadomo, kto jest kim i komu, ewentualnie, można się narazić.”

„Jestem bardzo ambitny i skrupulatny – by nauczyć się robić sushi, zapisałem się na kurs. Ale krytycznie przyznaję, że wciąż nie jestem mistrzem.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sławek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Del%C4%85g
https://www.filmweb.pl/person/Pawe%C5%82+Del%C4%85g-417/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Pawe%C5%82_Del%C4%85g
http://www.plotek.pl/plotek/0,78882,398208420.html?tag=pawe%B3+del%B1g

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły