Paul McCartney, a właściwie sir James Paul McCartney, przyszedł na świat w Liverpoolu 18 czerwca 1942 roku. Jest słynnym brytyjskim kompozytorem, multiinstrumentalistą i piosenkarzem.


Krótki życiorys Paula McCartney’a

Paul McCartney jest brytyjskim piosenkarzem i kompozytorem, członkiem legendarnej grupy The Beatles. Urodził się w Liverpoolu 18 czerwca 1942 roku. Przyszedł na świat w rodzinie muzykalnej. Jego ojciec na przykład był liderem grupy o nazwie Jim Mac’s Jazz Band. Chłopiec potrafił szybko nauczyć się panować nad gitarą i pianinem. W wieku swych dwunastu lat Paul McCartey mógł poznać George’a Harrisona, natomiast Johna Lennonaspotkał w roku 1957. Wspólnie z wymienionymi oraz Petem Bestem (którego później zastąpił Ringo Starr), oraz Stuartem Sutcliffem stworzył zespół wielki, bo The Beatles, czyli ten, który na trwałe mógł zapisać się w mizycznej historii. Po rozpadzie tego zespołu McCartney kontynuował swoją karierę solową. Pierwsza samodzielna płyta zatytułowaną pt. „McCartney” wyszła w 1970 roku. Wspólnie z żoną, Lindą, założył wówczas zespół o nazwie Wings. Współpracował później z wieloma muzykami klasy światowej, do których należeli giganci tacy jak Stevie Wonder, Michael Jackson, Erick Stewart, czt też Elvis Costello. Paul McCartney, w efekcie przedwczesnej śmierci Johna Lennona, nagrał razem z innymi członkami zespołu, piosenkę zatytułowaną „All Those Years Ago”, a później już samodzielnie swą kompozycję pod tytułem „Here Today”. Na początku lat 80. McCartney zaczął swoje próby malarskie, jednak pierwsza jego wystawa odbyła się dopiero w roku 1999, gdzie zaprezentowano m.in. portrety Andy’ego Warhola i Johna Lennona. Paul McCartney jest oprócz tego wegetarianinem, obrońcą życia zwierząt, oraz działaczem PETA.

Biografia rozszerzona Paula McCartney’a

Czas dorastania

James Paul McCartney urodził się w ,Liverpoolu, w szpitalu, w którym wcześniej pracowała jego matka jako pielęgniarka na oddziale położniczym. Paul ma brata Michaela urodzonego w roku 1944 roku. McCartney wprawdzie został ochrzczony zostając katolikiem, jednak wychowywany był w duchu laickim, jako syn matki katoliczki, oraz ojca nastawionego agnostycznie. Podobnie jak wielu ludzi z miasta Liverpool, McCartney ma irlandzkie korzenie. Jego dziadek ze strony matki był bowiem Irlandczykiem.

McCartney w latach 1957-1960

Mając piętnaście lat, McCartney spotkał na swej drodze Johna Lennona. W początkach ich przyjacielskiej znajomości, ciotka Lennona jednak nie akceptowała McCartneya z uwagi na fakt, iż był, jak to sama określała, tak zwaną „klasą robotniczą”, i nazywała go w związku z tym „małym przyjacielem Johna”. Ojciec McCartneya wówczas powiedział mu, że Lennon tylko „wpakuje go w kłopoty”, jednak w późniejszym czasie pozwolił ich grupie o nazwie The Quarrymen odbywać swe próby w jego salonie przy ulicy 20 Forthlin Road. Wówczas to McCartney z Lennonem ściśle współpracowali wspólnie tworząc wiele utworów. To Paul zdołał przekonać Lennona, żeby pozwolił Harrisonowi dołączyć do the Quarrymen, mimo, że Lennon był tamtemu niechętny (głównie ze względu na wówczas młody wiek Harrisona).. Harrison dołączył zatem do grupy jako gitarzysta, w następnej natomiast kolejności dołączył do kapeli na pozycje basisty kolega Lennona ze szkoły plastycznej, Stuart Sutcliffe. Tymczasem do maja 1960 chłopaki ze składu zdążyli wypróbować kilka nazw, w tym ich pierwszą, mianowicie The Silver Beetles (i zagrali pod tą nazwą trasę w Szkocji). The Beatles zmienili nazwę grupy specjalnie na występ w niemieckim Hamburgu, w sierpniu roku 1960.

W Niemczech mogli poznać miejscową artstke – fotografka Astrid Kirchherr, która wywarła następnie ogromny wpływ na wizerunek Beetlesów. Najbardziej emblematycznym miejscem dla grupy tamtego okresu był klub „The Cavern” w Liverpoolu. Sylwester 1961/1962 oznaczał dla kapeli przesłuchanie ich w wytwórni Decca Records. Ostatecznie wytwórnia ta nie zdecydowała się podpisać z grupą kontraktu, co do dziś jest uważane za największą pomyłkę w historii tego przemysłu. 16 sierpnia 1962 do grupy przyłączył się wreszcie Ringo Starr, dzięki któremu perkusja została odpowiednio już zabezpieczona. W ten sposób kompletna drużyna The Beatles podpisała kontrakt z EMI.

Tak zwana Beatlemania

Na koncertach The Beatles zaczęło dochodzić do zbiorowych histerii. Zjawisko to nazwano właśnie Beatlemanią. Swój pierwszy longplay zatytułowany „Please Please Me” zespół nagrał 11 lutego 1963 roku. W lutym natomiast roku 1964 piosenka „I Want to Hold Your Hand” kapela podbiła rynek Amerykański. Wydarzenie to uważa się za początek tzw. Brytyjskiej Inwazji. Wkrótce pięć pierwszych miejsc listy Billboard okupowały właśnie piosenki The Beatles.

Dojrzewanie grupy

Metamorfoza miała miejsce w nagraniach zespołu z przełomu lat 1965–1966, słychać wtedy wyraźną metamorfozę. Muzyka McCartney’a i spółki stała się nieco ambitniejsza, a teksty znacznie poważniejsze. 6 sierpnia 1965 roku na rynek trafił utwór „Yesturday”, której melodia rzekomo objawiła się McCartney’owi we śnie. Wyjątkowym zdarzeniem na owe czasy był koncert The Beatles mający miejsce na stadionie w Nowym Jorku, 15 sierpnia 1965 roku. Po raz pierwszy bowiem w historii by wysłuchać koncertu rockowego zgromadziło się na stadionie aż 55 600 fanów!

26 października królowa Elżbieta II uhonorowała członków grupy, w tym Pula McCartney’a, Orderami Imperium Brytyjskiego. Rok 1966 tymczasem okazał się być przełomowym dla zespołu. W marcu roku John Lennon stwierdził, że „Beatlesi są popularniejsi od Jezusa”. Zespołem zaczął się interesować Ku Klux Klan i przestało być wesoło. 29 sierpnia 1966 roku, The Beatles zagrali w San Francisco swój ostatni koncert. Grupa skoncentrowała się na działalności studyjnej. Rozpoczął się tym samym etap ostatni w historii The Beatles i tym samym ostatni taki dla Paula McCartney’a.

Lata studyjne The Beatles

1 czerwca 1967 roku ukazała się płyta „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, prawdziwy przełom i ostateczny dowód na genialność komponujących. Materiał ten do dziś uważa się za prekursora rocka progresywnego. Wieńcząca dzieło kompozycja Lennona i McCartney’a „A Day in the Life” jest prawdziwym magnum opus. Kolejnym wydarzeniem nie posiadającym precedensu była pierwsza w świecie i historii transmisja satelitarna, w której wzięli właśnie udział Beatlesi. 25 czerwca tamtego roku Beatlesi wykonali kompozycję „All You Need Is Love” przy akompaniamencie najnowszych zdobyczy technologicznych, wysyłając w eter tym samym do dziś największy hymn ruchu hippisowskiego.

Za początek końca Beatlesów uznaje się śmierć menedżera grupy, Briana Epsteina. W zespole zapanował wówczas chaos, który sprzyjał konfliktom. Paul McCartney widział wtedy to na tym stanowisku swego teścia, którym był Lee Eastman, podczas gdy reszta członków zespołu preferowała menedżera zespołu The Rolling Stonesów, czyli Allena Kleina. Praktycznym końcem grupy było ukrywane przed prasą i telewizją odejście Lennona we wrześniu 1969 roku, ale za oficjalną datę rozpadu przyjmuje się 10 kwietnia 1970, kiedy to Paul McCartney publicznie ogłosił opuszczenie składu.

Kariera z grupą Wings

W latach 1971-1981 McCartney był liderem grupy o nazwie Wings. Po rozpadzie grupy nadal prowadził działalność koncertową, wydając także wiele nowych płyt.

Lata późniejsze

14 czerwca 2008 roku muzyk wystąpił w ukraińskim Kijowie. 3 czerwca 2010 roku za całokształt twórczości w dziedzinie muzyki zwanej popularną z rąk prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, McCartney odebrał nagrodę im. Gershwinów, czyli prawdziwe trofeum w uznaniu zasług ze strony Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Natomiast 22 czerwca 2013 roku McCartney wystąpił na Stadionie Narodowym w Warszawie. Występ ten był elementem większej trasy koncertowej pt. „Out there!”. Wykonał wówczas 38 piosenek, w większości jednak skomponowanych przez siebie w czasach świetności The Beatles, w tym m.in. takie hity jak „Eight days a week”, „Hey Jude”, czy też „Yesterday”. Koncert został bardzo ciepło przyjęty przez rzesze fanów. McCartney wystąpił ze swym repertuarem również w 2012 roku, a to podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich.

Paul McCartney pojawił się tez nie tak dawno i na srebrnym ekranie, ponieważ zagrał w piątej części filmowego cyklu pt. „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara”.

Ciekawostki o Paulu McCartney’u

  • Ma na swym koncie 200 piosenek napisanych wspólnie z Johnem Lennonem.
  • Paul McCartney jest kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego, co sprawiło, że posiada tytuł szlachecki „Sir”.
  • Trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako ten, który osiągnął największy sukces w popkulturze w ogóle.
  • 9 listopada 1966 roku, według krążącej gdzieniegdzie do dziś miejskiej legendy, Paul McCartney miał zginąć na skutek wypadku samochodowego, i, co najważniejsze, zostać zastąpionym przez swojego sobowtóra – Williama Campbella. Przez następne dekady plotka krążyła jako coś z pogranicza fantazji i kryminału, wciąż jednak element żywy w świadomości zbiorowych niektórych fanów.
  • Muzyk znany głównie jako członek grupy The Beatles, mimo że ostatnie dekady nagrywa z powodzeniem solo.
  • Muzyk jest zdecydowanym, a nawet zagorzałym wegetarianinem. Warto odnotować w tym miejscu, że w 2008 roku wziął udział w kampanii reklamowej PETA, gdzie zachęcał do rezygnowania z jedzenia mięs.
  • W 1964 roku zespół The Beatles pobił wówczas rekord oglądalności, a to ponieważ telewizyjny program „The Ed Sullivan Show” oglądało ponad 73 mln Amerykanów, co stanowiło 45% ówczesnej populacji USA.
  • W czasach świetności, pięć pierwszych miejsc listy Billboard okupowały właśnie piosenki The Beatles (sytuacji takiej nie udało się powtórzyć do dzisiaj; najbliższy rekordowi „Bitlesów” był raper 50 Cent, którego trzem utworom udało się znajdować się w 2005 roku w pierwszej piątce tego rankingu).
  • Gdy zespół spotkał Boba Dylana, ten został dla członków grupy inspiracją m.in. w dziedzinie spożywania narkotyków.
  • Wielkim fanem The Beatles był Jimi Hendrix.
  • Melodia do numeru „Yesturday” objawiła się McCartney’owi we śnie. Czyli piosenka, która do dziś bije rekordy w ilościach jej emisji na falach radiowych i ilości rozmaitych aranżacji przez inne zespoły świata.
  • Po latach okazało się, że Elvis Presley kibicował działaniom CIA w próbach blokowania zespołu w USA, zarzucając Beatlesom sprowadzanie młodzieży na życiowe manowce.
  • McCartney otrzymał za występ w 2012 roku, podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich, symbolicznego jednego funta.
  • Według szacunków roku 2016, na szczycie listy muzyków najbogatszych na świecie niezmiennie znajduje się McCartney, który wraz ze swą żoną Nancy Shevell dysponuje imponującym majątkiem w wysokości 780 milionów funtów, zostawiając daleko w tyle takich muzyków jak Sting, Mick Jagger czy Roger Waters.
  • Jest zapalonym malarzem, którego dzieła doczekały się poważnych branżowych wystaw.
  • Członkowie The Beatles nie znali nawet tonacji muzycznej, co jednak nie stanęło na przeszkodzie by odnieść ostateczny i absolutny sukces wszech czasów.

Cytaty Paula McCartney’a

„Chcę być gwiazdą; sam czy razem z nimi – to bez znaczenia.”

„Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.”

„Jest cudowna, niesamowita. Była bardzo przyjacielska. Królowa była dla nas jak mama.”

„Myśleliśmy, że będziemy znani w Liverpoolu.”

„Nasza muzyka jest zdolna wywołać chwiejność emocjonalną, zachowanie patologiczne, a nawet bunt i rewolucję.”

„Osobiście uważam, że wszystko można dowolnie interpretować, ale kiedy niektórzy sugerują, że Can’t buy me love jest o prostytucji, dostaję szału. To idzie za daleko. „

„Miłość, którą odbierasz, jest równa miłości, którą dajesz.”

„Po wszystkim, co mnie w życiu spotkało, wierzę w dobroć i dobrego ducha. Uważam, że religia po prostu spersonifikowała dobro i zło, i tak dobro [good] stało się Bogiem [God] po usunięciu „o”, natomiast zło [evil] stało się Diabłem [Devil] po dodaniu „d”. To jest moja opinia o religii.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/The_Beatles
https://www.terazmuzyka.pl/teksty/czytaj/paul-mccartney-konczy-75-lat-8-ciekawostek-o-muzyku.html
https://biografia24.pl/paul-mccartney/

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Oli Gill. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.7 / 5. Oddanych głosów: 3

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły