Papież Franciszek

Papież Franciszek, urodzony 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, jest argentyńskim duchownym rzymskokatolickim. Był arcybiskupem Buenos Aires, jednocześnie prymasem Argentyny. Od 13 marca 2013 roku jest 266. papieżem – Suwerenem Państwa Watykan.


Papież Franciszek

Przeczytaj artykuł:

Krótki życiorys papieża Franciszka

Urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Przyszedł na świat w rodzinie włoskich imigrantów. Ukończył liceum techniczne o profilu chemicznym. Kolejny krok wykonał już w kierunku zakonu jezuitów, zostając członkiem tego zakonu 11 marca 1958 roku. Jego studia obejmowały także filozofię, literaturę i psychologię. Wreszcie w roku 1970 ukończył teologie w Colegio Maximo San José w San Miguel. Wieczystą profesję złożył 3 lata później. Na jego funkcje w kolejnych latach składała się chociażby profesura w Colegio Maximo, był też członkiem rady prowincji San Miguel. Rok 1992 był dla przyszłego papieża przełomowy, został bowiem w Buenos Aires biskupem pomocniczym. Kardynałem i prezbiterem San Roberto Bellarmino został w 2001 roku. Jego funkcja dotyczyła także uczestnictwa w czynnościach Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Kongregacji ds. Duchowieństwa. Dała się poznać przy tym jego skromność i posłuch wśród zwykłych ludzi, wsłuchiwał się zwłaszcza w głos cierpiących szczególnie, w tym chorych na różnego rodzaju śmiertelne choroby. Papieżem został 13 marca 2013 roku, wybierając sobie imię Franciszek na znak jedności z ludźmi biednymi.

Biografia rozszerzona papieża Franciszka

W kierunku wieczystej profesji

Urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires. Pochodzi z tradycyjnej włoskiej rodziny wielodzietnej. Jego ojciec Mario był pracownikiem, matka opiekowała się dziećmi. Papież Franciszek od najmłodszych lat był przepełniony radością i optymizmem. Poza edukacją formalną interesował się piłką nożną, jednak ciągle pojawiało się to powołanie, dla którego miał się później całkiem poświęcić. Wpierw jednak ukończył szkołę zdobywając fach chemika, z którym mógł podjąć pracę w laboratorium. Dopiero mając to wykształcenie oraz odbyte później praktyki podjął studia w seminarium, w miejscowości Villa Devoto koło Buenos Aires. Do zakonu jezuitów wstąpił 11 marca 1958, tam też kontynuował naukę. Poświęcał czas szczególnie filozofii. W efekcie zdobył licencjat z filozofii, a także wiedzę w zakresie literatury i psychologii w Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe. Dzięki temu w latach 1964–1965 wykładał te przedmioty w Colegio de la Inmaculada Conception. Natomiast w 1966 w Colegio del Salvador w Buenos Aires podejmował studium nad apokryfami. Następne trzy lata były czasem jego studiów teologicznych na wydziale Colegio Máximo San José w San Miguel, gdzie przeżył zwłaszcza zachwyt nad osobą św. Franciszka. Wreszcie święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku, a 22 kwietnia 1973 roku złożył wieczystą profesję.

Jako arcybiskup

20 maja 1992 roku był dniem, w którym objął biskupstwo pomocnicze Buenos Aires. Pięć lat później był promowany na arcybiskupa-koadiutora, następnie objął ten urząd. W wywiadzie rzece, udzielonym po latach, przyznał, że obowiązki jakie na niego wówczas nałożono pozbawiły go wcześniejszej swobody. Został wkrótce ordynariuszem wiernych rytów orientalnych. Łączył to z funkcją Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny. W grudniu 2011 ukończył 75 lat, złożył wtedy rezygnację z obowiązków urzędu arcybiskupa metropolity Buenos Aires, ale zobowiązał się pełnić tę funkcję aż do wyboru na papieża w 2013.

Czołowy pretendent Watykanu

Kardynałem został w lutym 2001 roku, by już cztery lata później zajmować miejsce w czołówce kandydujących do stanowiska głowy Kościoła, świadom jednak znaczenia jego kontrkandydata, późniejszego Benedykta XVI. Tymczasem miał wpływ na obsade dykasterii Kurii Rzymskiej, między innymi Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, czy też Duchowieństwa, a także Rodziny. Był również aktywnym uczestnikiem Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. W latach 2005–2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.

Papież Franciszek

13 marca 2013 został wybrany nowym papieżem. Imię Franciszek wybrał nieprzypadkowo – towarzyszyło mu pragnienie zajmowania się biednymi na wzór św. Franciszka z Asyżu.

Dochował wierności słowom „Spojrzał z miłosierdziem i wybrał”. Papież Franciszek zatrzymał swój dotychczasowy herb, natomiast gwiazdę pięcioramienną zastąpił ośmioramienną, a to na znak ewangelicznych błogosławieństw, których wyróżnił osiem.

Jego pierwsza encyklika „Lumen Fidei”, obejrzała światło dzienne już w dniu 5 lipca 2013. Następnie przyjął honorową Nagrodę im. Martina Fierro. 27 kwietnia 2014 natomiast Franciszek przeprowadził kanonizacje Jana Pawła II. Rok później wyszła jego druga encyklika „Laudato si’”, w której występuje m.in. temat ochrony środowiska.

12 lutego 2016 na Kubie jako pierwsza głowa Kościoła katolickiego Franciszek spotkał się z Cyrylem II – patriarchą moskiewskim i całej Rusi.

Ciekawostki o papieżu Franciszku

 • Już będąc kardynałem nadal prowadził skromny tryb życia. Korzystał m.in. z komunikacji miejskiej i sam sobie gotował.
 • Odwiedzając jedno z hospicjów umył i ucałował stopy 12 osobom chorym na AIDS.
 • Ojciec święty nie lubi poruszać się kuloodpornym Papamobile.
 • Jest pierwszym w historii papieżem spoza Europy.
 • Papież Franciszek z wykształcenia jest chemikiem.
 • Ma usunięte prawe płuco. Przyczyną było silne zapalenie płuc, jakie przeżył tuż po wstąpieniu do seminarium.
 • Jest wielkim amatorem pizzy.
 • Franciszek jest 266. papieżem w historii kościoła rzymsko-katolickiego.

Cytaty papieża Franciszka

„Biskup nie może mieć psychiki księcia.”

„Boli mnie, kiedy widzę księdza albo zakonnicę w najnowszym modelu samochodu.”

„Bez Krzyża (…) jesteśmy ludźmi doczesnymi, jesteśmy biskupami, kapłanami, kardynałami, papieżami, ale nie uczniami Pana.”

Źródła

 • Zdjęcie
  • Republic of Korea (Flickr)
 • Treść
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_(papie%C5%BC)
  • https://biografia24.pl/franciszek/
  • http://www.pomorska.pl/polska-i-swiat/art/7336272,papiez-franciszek-kardynal-jorge-mario-bergoglio-biografia,id,t.html

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.2 / 5. Oddanych głosów: 10

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły