Adam Andrzej Ostrowski przyszedł na świat w Łodzi 15 maja 1980 roku. Jest bardziej rozpoznawalny właśnie jako O.S.T.R.. Jest polskim raperem, freestyle’owcem, muzykiem i kompozytorem, a także producentem muzycznym i inżynierem dźwięku.


Biografia i życiorys O.S.T.R.

Albumy Ostrowskiego rozeszły się w zawrotnym, w przeszło 300 – tysięcznym nakładzie egzemplarzy, w Polsce, a sukcesy na tym polu przełożyły się również na sam fakt, iż został on aż dziesięć razy nominowany do prestiżowej nagrody Fryderyka, w tym zostając laureatem czterokrotnie.

Adam Ostrowski jest przy tym absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej, którą ukończył będąc w klasie skrzypiec. Jest niezrównanym w obszarze uprawianego gatunku artystą solowym, człowiekiem związanym z oficyną Asfalt Records. W swej twórczości niezwykle dosadnie i wymownie porusza zagadnienia takie chociażby jak polityka, korupcja oraz problemy z zakresu tych szeroko pojętych społeczne. Ostrowski posiada też doświadczenie w pracy w grupie, będąc chociażby członkiem zespołów takich jak Killing Skills, Tabasko, Skill Mega, oraz Beat Brothers. Zaliczył również członkostwo w formacji Obóz TA oraz LWC. Wraz z producentem muzycznym o pseudonimie artystycznym Emade (Piotr Waglewski) współtworzy projekt znany szerzej pod nazwą POE.

Muzyk współpracował ponadto szerzej m.in. z takimi wykonawcami jak: Slums Attack, SOFA, Sistars, Warszafski Deszcz, Hades, Fu, Michał Urbaniak, Fokus, Tede, DJ Deszczu Strugi, Pezet oraz DonGURALesko.

W 2011 roku O.S.T.R. został sklasyfikowany na świetnym 4. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów klasyfikowanych przez magazyn Machina, lecz już rok później, czyli w kolejnym rankingu pisma Machina O.S.T.R. został wybrany już zdecydowanie najlepszym polskim producentem gatunku hip-hop. W styczniu 2014 roku został również wybrany Artystą Dekady w Plebiscycie WuDoo i Hip-hop.pl.

Ciekawostki o O.S.T.R.

  • Karierę muzyczną zaczynał bardzo wcześniej, bowiem pierwsze próby muzyczne podejmował mając zaledwie 12 lat.
  • Swój album pt. „30 minut z życia”, Ostrowski nagrywał okrągłe dwa lata u siebie w domu.
  • Był aż dziesięciokrotnie nominowany do Fryderyka, odbierając w efekcie tą nagrodę aż cztery razy.
  • W 2004 roku Ostrowski uzyskał nominację do prestiżowego Paszportu „Polityki”.
  • Teledysk do numeru pt. „Więcej decybeli by zagłuszyć” nominowany został do nagrody stacji muzycznej MTV, a to w kategorii Najlepszy Polski Teledysk.
  • Otrzymał propozycję poprowadzenia polskiej edycji kultowego programu „Yo! MTV Raps” w MTV.

Cytaty O.S.T.R.

„Telewizja wmawia wam, że mamy kryzys? Ja wam powiem, że kryzys jest wtedy, gdy twoja laska mówi ci, że cię kocha, a tobie nie staje.”

„Media wypromowały własny styl muzyki, którego nie można inaczej określić jak gówniany.”

„Gwiazdy pop są ustawione: koncerty z playbacku, teksty kolegi, melodia ze Stanów i jedziem z kurwą.”

„Zabij mnie – tylko na tyle stać cię? Mój głos i tak zostanie na taśmie. W tym państwie pełnym nienawiści rap po godzinach, i luz ponad wszystkim.”

„Każdy ma prawo dotknąć pogardy własnym sumieniem, grzech za grzech (…) bo to hip-hop wysuwa skojarzenia, a ja je tylko w wersy zamieniam.”

Źródła

  • http://muzyka.wp.pl/aid,2955,title,OSTR,artysta_biografia.html?ticaid=11c5b6
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/O.S.T.R.
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/O.S.T.R.

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest User: Jorges. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły