Montezuma II

Montezuma II (1466-1520) – ostatni władca Azteków, pokonany przez najeźdźców hiszpańskich.


Montezuma II – krótki życiorys

Montezuma II urodził się ok. 1466 roku w imperium Azteków.

Aztekowie stworzyli wielkie imperium rozciągające się od Oceanu Spokojnego po Zatokę Meksykańską. Ich władcy byli wybierani przez zarządców prowincji, wodzów i kapłanów. Rządzili przy pomocy doradców. Ludność podlegała licznym ograniczeniom rytualnym i obyczajowym. Władcy rzadko ukazywali się swym poddanym, pozostając istotami niedostępnymi i tajemniczymi.

Montezuma został królem Azteków w 1502 roku. Swymi bezwzględnymi rządami wzbudzał powszechny strach. W odróżnieniu od poprzednika przyznał większą władzę własnej rodzinie i szlachcie, ograniczył zaś wpływy bogatych kupców. Za jego panowania wojownicy azteccy podbili wiele ziem, król objął je ścisłą kontrolą. Sam brał udział w licznych wyprawach wojennych.

Cywilizacja Azteków, obejmująca obszar obecnego Meksyki i Ameryki Centralnej, była pod rządami Montezumy II w latach 1502-1520. W 1519 roku hiszpański eksplorator Hernan Cortes przybył do Meksyku. Montezuma uwierzył, że Cortes jest wcieleniem boga Quetzalcoatla, który powrócił z wygnania. Jednak Cortes wziął Montezumę, jako zakładnika. W czerwcu 2020 roku Aztekowie, wątpiąc w to, że Hiszpanie są Bogami, wszczęli bunt. W konsekwencji Montezuma został zabity.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły