Monika Kuszyńska przyszła na świat w Łodzi, 14 stycznia 1980 roku. Jest polską piosenkarką i autorką tekstów, ex-wokalistką grupy Varius Manx oraz reprezentantką Polski w Konkursie Eurowizji w 2015 roku.


Biografia i życiorys Moniki Kuszyńskiej

W latach szkolnych Monika Kuszyńska śpiewała w zespole dziecięcym o nazwie Uśmiech Pana Karola, który to założył Sławomir Germaniuk. Należała wtedy również do istniejącego w liceum chóru szkolnego oraz do kościelnej scholi. Jako natomiast absolwentka LO w Łodzi, ukończyła łódzką Akademie Muzyczną – zostając muzykoterapeutą.

Kuszyńska weszła na polską scenę muzyczną w 2000 roku, kiedy została wybrana na nową wokalistkę polskiego zespołu rockowego Varius Manx, zastępując Kasię Stankiewicz. W 2001 roku wydała swój pierwszy album z zespołem, zatytułowany „Eta”. W następnym roku wydała swój drugi album, zatytułowany „Eno”. 28 maja 2006 r. Kuszyńska wraz z innymi członkami zespołu Varius Manx uległa bardzo poważnemu wypadkowi samochodowemu w Miliczu. Wypadek spowodował, że Kuszyńska została częściowo sparaliżowana (od pasa w dół), co zmusiło ją do korzystania z wózka inwalidzkiego.

W lutym 2010 roku zastąpiła ją Anna Józefina Lubieniecka jako wokalistka Varius Manx. W czerwcu tego samego roku Kuszyńska wystąpiła publicznie po raz pierwszy od czasu wypadku w programie „Dzień Dobry TVN”. W 2012 roku była jednym z trenerów polskiej wersji „Clash of the Choirs” zajmując piąte miejsce. W dniu 9 marca 2015 r. ogłoszono, że Kuszyńska będzie reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2015 z piosenką „In the Name of Love”. Monika wystąpiła w drugiej połowie drugiego półfinału Eurowizji, zajmując 8 miejsce z 57 punktami i ostatecznie zakwalifikowała się do finału. W efekcie zajęła w finale 23 miejsce na 27 finalistów.

Jej biografia „Drugie Życie” została opublikowana 4 listopada 2015 r. i obrazuje walkę artystki z przeciwnościami po wypadku samochodowym, który odwrócił losy jej życia.

5 marca 2016 r. wystąpiła gościnnie w finale krajowych eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji; zaśpiewała tam polską wersję swojej Eurowizji „Obudź się i żyj”, a później mogła ogłosić zwycięzcę programu. Oprócz tego, w tamtym też maju była członkiem polskiego panelu jurorów oceniającego zmagania uczestników 61. Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanego w Sztokholmie.

1 czerwca 2017 roku wydała piosenkę „To taka Miłość”, którą nagrała wraz z gościnnym wokalem męża Jakuba Raczyńskiego. Praca była dedykowana ich synowi, który urodził się kilka miesięcy wcześniej.

Ciekawostki o Monice Kuszyńskiej

  • Monika Kuszyńska w 2015 roku została reprezentantką Polski w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, gdzie zdołała dotrzeć do finału imprezy.
  • Monika Kuszyńska była wokalistką zespołu Varius Manx w latach 2000–2010. Karierę zapowiadającą się świetnie przerwał poważny wypadek samochodowy, jakiemu ulegli członkowie tego zespołu.
  • W wywiadzie prasowym Monika Kuszyńska zabrała głos w sprawie potrzeb ludzi niepełnosprawnych, zwłaszcza życia intymnego, które, jak się okazuje, może być przedmiotem rozmowy wolnej od tabu. Artystka, która ma dwójkę dzieci, przyznała, że życie erotyczne jest w jej pożyciu małżeńskim elementem związku bardzo ważnym.
  • Towarzystwo Walki z Kalectwem w Opolu dołożyło starań, by artystce został nadany tytuł Honorowego Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki, w Opolu. Motywem przewodnim nadania artystce tego tytułu był fakt jej heroicznej walki z przeciwnościami losu.

Cytaty Moniki Kuszyńskiej

„Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki jeszcze przed wypadkiem był dla mnie stresującym wydarzeniem. W głowie miałam mega wydarzenie muzyczne w Polsce. Pamiętam, że po wypadku największym demonem był strach, że mogłabym wystąpić w Opolu. Opisuję to w swojej książce „Drugie życie”. Nie wyobrażałam sobie wtedy siebie na deskach amfiteatru. Ciężko mi było wyjść z domu i pokazać się ludziom. Koszmar nie do wyobrażenia. Ale ten moment przyszedł i okazał się przełomowy. Zrozumiałam wtedy, że nie ma dla mnie barier, że są wyłącznie w mojej głowie.”

„Pora zamknąć już ten rozdział. Przestać cierpieć i zacząć żyć. Czas na żałobę się skończył. Mam 30 lat. Powinnam coś zrobić ze swoim życiem.(…) mam potrzebę otrzepania się z tego, pójścia do przodu. Nie chcę rozpamiętywać tego co, się stało, wracać do przeszłości.”

„To nic. To naprawdę nic. Nie mogę chodzić, ale przecież żyję. Pragnę wyjść na scenę, wrócić do śpiewania, pokonać swój lęk. A ludzie? Ufam, że mnie zaakceptują taką, jaką jestem.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Serecki. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Monika_Kuszy%C5%84ska
https://en.wikipedia.org/wiki/Monika_Kuszy%C5%84ska
https://www.opole.pl/monika-kuszynska-honorowy-ambasador-stolicy-polskiej-piosenki-wywiad/
https://pl.wikiquote.org/wiki/Monika_Kuszy%C5%84ska

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły