Michal Doleżal przyszedł na świat w czeskim Jabloncu nad Nysą, 11 marca 1978 roku. Jest czeskim skoczkiem narciarskim, reprezentantem klubu Dukla Liberec, a oprócz tego trenerem reprezentacji Polski (wcześniej trenerem kadry B Czech w skokach).


Biografia i życiorys Michala Doleżala

Pierwszy swój skok Michal Doleżal oddał w wieku swych pięciu lat, czyli w roku 1983. ROzpoczął regularne treningi. 10 lutego roku 1996 na skoczni Kulm w Tauplitz mógł Doleżal po raz pierwszy wystartować w zawodach, w ramach Pucharu Świata (odbyły się tam wówczas zawody o mistrzostwo świata – de facto zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata). Wówczas to mógł zająć dość odległe, bo czterdzieste drugie miejsce. Jednak wystarczył zaledwie impuls, aby już nazajutrz Michal zdobył tamże swe pierwsze punkty. Natomiast 1 grudnia roku 1996 w norweskim Lillehammer zajął Doleżal lokate niezłą, bo dwunastą. Ten też i wynik powtórzył czeski skoczek sześć dni później w finlandzkim Kuusamo.

Był 11 lutego 1998 roku gdy odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w japońskim Nagano. Michal tam wystartował, zajmując w efekcie swych starań 11. miejsce, by cztery dni później zostać w kolejności ósmym. Natomiast 18 grudnia 1999 w Zakopanem Chach zajął najwyższe w swej całej karierze miejsce (w zawodach Pucharu Świata) – siódme. 1 stycznia 2000 bowiem w niemieckim Garmisch-Partenkirchen został ulokowany na lokacie dziesiątej, przy czym na 12. miejscu ukończył cały wówczas Turniej Czterech Skoczni (1999/2000). Sprawy działy się jednak dalej, i Doleżal nie rezygnując z dalszych startów w tym sporcie brał udział głównie w zawodach w ramach Pucharu Kontynentalnego. Po sezonie 2006/2007 jednak zdecydował się zakończyć sportową karierę.

Ciekawostki o Michalu Doleżalu

Z doniesień medialnych ostatniego czasu dowiedzieliśmy się, że następcą Stefana Horngachera na stanowisku trenera polskich skoczków narciarskich został jego dotychczasowy asystent, czyli właśnie Michal Doleżal. Czech, co najważniejsze, od trzech sezonów był bliskim współpracownikiem Hornhachera, ponieważ ten bardzo cenił i wciąż ceni sobie umiejętności Czecha. A ceni go nawet do tego stopnia, że zaproponował mu nawet posadę asystenta w kadrze Niemiec, dokąd sam udaje się by trenować skoczków zachodniego sąsiada. Czech stwierdził tymczasem, że to w Polsce czuje się lepiej, a oprócz tego – nie za bardzo daży wielką sympatią ludzi z niemieckiego środowiska. Dotychczas Doleżal poświęcał swą uwagę głównie przygotowaniom i szyciu kombinezonów dla polskiej kadry A, ale jego rola bynajmniej nie ograniczała się tylko do kwestii związanych ze sprzętem. Doleżal często uczestniczył także w prowadzeniu samych treningów i można powiedzieć, że był jednak prawą ręką Stefana Horngachera. Austriak, co więcej, nazywa go nawet trenerem „multifunkcjonalnym”.

Cytaty Michala Doleżala

„Wtedy w marcu w Planicy przyszedł do mnie Stefan Horngacher i zapytał, czy chciałbym pracować w Polsce. Przemyślałem to, chciałem też coś zmienić w moim życiu i zgodziłem się.”

„Moja kariera szkoleniowa zaczęła się dużo wcześniej, zanim trafiliśmy ze Stefanem do jednego sztabu w Polsce. Pracowałem długo w Czechach i tam dużo się nauczyłem, ale gdyby się zastanowić, to muszę odpowiedzieć, że tak. Przy Stefanie na pewno nauczyłem się najwięcej.”

„Moje plusy… cóż, w kontekście najbliższego wyzwania wymieniłbym to, że jestem pomysłowy. Znam się na kombinezonach i materiałach, do tego sądzę, że umiem twardo pracować.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Michal_Dole%C5%BEal
https://www.przegladsportowy.pl/sporty-zimowe/skoki-narciarskie/michal-dolezal-jestem-gotowy-na-to-wyzwanie-wywiad/e7zcph8
https://sportowefakty.wp.pl/skoki-narciarskie/812581/skoki-jan-szturc-michal-dolezal-to-najlepszy-wyborJak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 1 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły