Mel Columcille Gerard Gibson urodził się w Peekskill, 3 stycznia 1956 roku. Jest aktorem o korzeniach australijsko-amerykańskich, reżyserem filmowym i producentem.


Biografia i życiorys Mela Gibsona

Większą część czasu swego dorastania Mel Gibson spędzał w Australii. W roku 1968 rodzina Gibsonów podjęła decyzje i przeprowadziła się do Australii, opuszczając Stany Zjednoczone, a to w ramach swoistego protestu ojca Gibsona przeciwko wojnie w Wietnamie, jaka prowadziło USA. W Australii zatem Mel Gibson poszedł do szkoły, otrzymując na koniec dyplom prestiżowego, bo najlepszego w kraju, „National Institute of Dramatic Arts”. Był rok 1977.

Debiutował na małym ekranie, w telewizyjnym serialu pod tytułem „The Sullivans”. Natomiast pierwsza filmowa rola Mela Gibsona na ekranie wielkim to odegrana postać Mad Maksa w filmie „Mad Max”. Ten kultowy już dziś film przyniósł Melowi Gibsonowi nadzwyczaj dużą popularność wśród widzów (Gibson wystąpił również w produkcjach kolejnych, będących częściami tej serii ), ale krytykom, jak się okazało, bardziej przypadł do gustu następny film z Gibsonem, czyli ten zatytułowany „Gallipoli”, a wyreżyserowany przez Petera Weira. Z kolei rok 1984 oznaczał jego wystąpienie w amerykańskiej produkcji pt. „Bunt na Bounty”, w której odegrał rolę Fletchera Christiana.

Kolejne filmy Gibsona zostały hitami, zwłaszcza seria pt. „Zabójcza broń”. Z kolei w filmie Franca Zeffirellego Gibson mógł wcielić się w rolę samego Hamleta. Ma na swoim koncie również kreacje mniej poważne, ale dobre, role chociażby w filmach komediowych, takich jak przykładowo „Czego pragną kobiety” oraz „Maverick”.

Rok natomiast 1996 to jego już całkowity twórczy tryumf – tak oto przyniósł Gibsonowi aż dwie statuetki słynnego Oskara, po pierwsze dla najlepszego reżysera filmowego, po drugie najlepszy, bo okazało się – bezkonkurencyjny wówczas, film roku. Mowa rzecz jasna o jego słynnym „Braveheart. Waleczne serce”, czyli filmie opartym na historii życia bohatera, którym był niezaprzeczalnie sir William Wallace.

Wreszcie nadszedł rok 2004, w którym to Mel Gibson mógł wyprodukować i wyreżyserować znakomity film „Pasja”, mówiecy jakże wiele na temat ostatnich 12 godzin z życia Jezusa Chrystusa. W kolejnym zaś 2006 roku Mel Gibson wyreżyserował hit kinowy pod postacią filmu zatytułowanego „Apocalipto”.

Ciekawostki o Melu Gibsonie

  • Na realizację swej „Pasji” Gibson wydał z własnych środków zawrotnych 25 milionów dolarów. Przygotowania do produkcji filmu Gibson zaczął w roku 1992, by nakręcić go w dopiero w roku 2004.
  • Uznał początkowo, iż do odegrania roli Williama Wallace’a jest zbyt stary. Poprosił wówczas producentów, by zamiast odegrać rolę, mógł ten film wyreżyserować. Wypracowano ostatecznie kompromis – pozwolono mu reżyserować, pod warunkiem, że zagra główną rolę.

Cytaty Mela Gibsona

„Z realizowaniem filmów jest podobnie jak z przyrządzaniem posiłku. Kiedy czujesz, że Ci się udało, że wyszło Ci coś naprawdę smakowitego, chcesz podzielić się tym z innymi. Chcesz, żeby jak najwięcej ludzi spróbowało Twojej potrawy. Jeśli będzie im smakować, powiedzą o tym znajomym… Tak naprawdę nakręcić film jest łatwo. O wiele trudniej zaś jest nakłonić widzów, żeby zapłacili za bilet i weszli do ciemnej sali. Jeśli jednak masz coś naprawdę ważnego do powiedzenia, to publiczność to doceni.”

Źródła

  • https://www.biography.com/people/mel-gibson-9310680
  • https://www.filmweb.pl/person/Mel.Gibson/trivia
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Mel_Gibson

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Georges Biard. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły