Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska przyszła na świat w Warszawie 28 września 1974 roku. Jest kierowcą rajdowym, dziennikarką i pisarką, telewizyjną prezenterką, czy wreszcie słynną polską podróżniczką, bowiem to podróże stanowią centrum jej zainteresowań.


Krótki życiorys Martyny Wojciechowskiej

Martyna Wojciechowska jest polską podróżniczką, dziennikarką, kierowcą rajdowym, pisarką oraz prezenterką telewizyjną. Urodziła się w Warszawie 28 września 1974 roku. Trenowała gimnastykę artystyczną. Jako modelka zadebiutowała w telewizji mając 19 lat. Później studiowała na kierunku marketing i zarządzanie, zdobywając specjalizację z dziedziny HR (zarządzania zasobami ludzkimi). W charakterze dziennikarza pojawiła się najpierw w piśmie „Świat motocykli”. Potem pisała również artykuły do „Auto Moto”, „Voyage” i „Playboya”. Natomiast w roku 2007 została naczelną dziennikarką – redaktor polskiej wersji słynnego „National Geographic” oraz „National Geographic Traveler”, następnie znalazła się też w redakcji magazynu „Kaleidoscope”. Martyna Wojciechowska prowadziła programy w TVN, takie jak „Big Brother”, „Dzieciaki z klasą”, czy też „Misja Martyna”, ale i „Studio Złote Tarasy”. Tworzyła magazyn „Automaniak”, czyli współpracowała z TVN Turbo. Obecnie potrafi zainteresować programem „Kobieta na krańcu świata”. Jest drugą Polką, mającą na swym koncie zdobycie Korony Ziemi, a trzecią najmłodszą Polską, zdobywczynią Mont Everest. Do jej książek należą takie publikacje jak „Kobieta na krańcu świata”, „Etiopia. Ale czat!”, „Misja Everest” i „Przesunąć horyzont”. W 2008 roku Wojciechowska wydała na świat córkę. Nie obyło się jednak bez dramatów, ponieważ w lutym 2016 zmarł jej były partner i ojciec jej córki – Jerzy Błaszczyk.

Biografia rozszerzona Martyny Wojciechowskiej

Edukacja i praca

Chodziła do liceum ogólnokształcącego oraz trenowała gimnastykę artystyczną. Później przyszedł czas na studia – zorientowała się wówczas na zarządzanie i marketing, przy czym jej specjalność to zarządzanie zasobami ludzkimi. Już mając osiemnaście lat rozpoczęła pracę w agencji mody Legenda. Następnie była menedżerem w firmie Universal specjalizując się w obrocie skuterami. Jej debiut telewizyjny dotyczył stacji TVN, gdzie pojawiła się jako modelka tej stacji, natomiast szerzej pokazała się poprzez audycje programów z cyklu „Automaniak”. Oprócz tego umieszczono ją jako prowadzącą programy telewizyjne, z których największą popularnością cieszyły się „Dzieciaki z klasą” oraz „Big Brother”. Tymczasem od 2009 roku Martyna Wojciechowska realizuje i współtworzy serial podróżniczy „Kobieta na krańcu świata”. Ponadto Wojciechowska zajmuje stanowisko dyrektora programowego Travel Channel, mając też na koncie współpracę z magazynem „Świat Motocykli”, „Playboy” czy też „Auto Moto” i „Playboy”. To jednak nie wszystko, bowiem daje się poznać jako naczelny redaktor dwumiesięcznika podróżniczego „Kaleidoscope”.

Silny kierowca

Już w wieku siedemnastu lat zdobyła licencje rajdową. W 2002 roku brała udział jako kierowca rajdowy startujący w rajdzie Sahara-Dakar, natomiast rok 2003 oznaczał dla niej wzięcie udziału w poważnym rajdzie Transsyberia, bowiem na trasie liczącej sobie bez mała 14 tys. km – zajęła wówczas w klasyfikacji generalnej doskonałe drugie miejsce. Jednak nie obyło się bez tragedii, ponieważ w 2004 roku na skutek bardzo poważnego wypadku samochodowego, Martyna Wojciechowska złamała kręgosłup. Rokowania, jak łatwo sobie wyobrazić, były złe, albo bardzo złe, jednak siła charakteru Wojciechowskiej sprawiła, że nie tylko doszła do siebie, ale i do sprawności właściwej na przykład alpinistom, bo i w tym kierunku się motywowała. W 2008 roku przyszła na świat córeczka Martyny Wojciechowskiej, Marysia. W 2015 roku media plotkarskie starały się koncentrować uwagę swych odbiorców na wyglądzie Martyny Wojciechowskiej – istotą rzeczy był wygląd, a ściślej widocznie zrzucona waga (zrzuciła jak się okazało ok. 20 kg). W odpowiedzi na to Wojciechowska została zmuszona do wydania oświadczenia, w którym oznajmiła, iż jest to wynikiem choroby i poprosiła o uszanowanie prywatności.

Wielki sukces

W 2015 roku ogromnym sukcesem okazało się przekształcenie jednego z odcinków programu „Kobieta na krańcu świata” w dłuższy film dokumentalny, którego reżyserami byli: sama Wojciechowska oraz Marek Kłosowicz. Następnie gotowy materiał wystartował w Hamburgu – w World Media Festiwal 2016, zdobywając niebagatelny sukces, bowiem został nagrodzony statuetką, a kategorią wyróżnienia zostało „Global Awareness”. Nie był to jednak koniec sukcesu tego filmu, oto w 2017 roku dokument ten na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo otrzymał nagrodę Złotej Nimfy. Sukces ten jest zwłaszcza wieki w kontekście choroby nowotworowej Martyny Wojciechowskiej, z którą to chorobą stoczyła walkę na śmierć i życie. Wspomniana utrata wagi budząca wścibstwo brukowców była faktycznym efektem oddziaływania komórek rakowych, które już drugi raz w życiu zaatakowały organizm Wojciechowskiej. Można w tym świetle powiedzieć, że Martyna Wojciechowska jest prawdziwą wojowniczką, zwłaszcza że motywacja zaprowadziła ją nie tylko do dwukrotnego zwycięstwa nad rakiem, oraz urodzenia córeczki, ale na sam szczyt szczytów – zdobyła przecież Koronę Ziemi.

Ciekawostki o Martynie Wojciechowskiej

  • W swojej książce „Przesunąć horyzont” Martyna Wojciechowska pokazuje jak daleko można postawić granice swoich możliwości, i nie jest to czcze gadanie, bowiem dzięki prawdziwemu nastawieniu na sukces przezwyciężyła dwukrotny atak choroby nowotworowej oraz złamanie kręgosłupa, koronując to właśnie zdobyciem Korony Ziemi.
  • W 2015 roku media plotkarskie skupiły się na jej nowym wyglądzie – dziennikarka schudła bowiem ok. 20 kg. Wojceciechowska wydała oświadczenie, w którym oznajmia, iż jest to wynikiem choroby i prosi o uszanowanie prywatności.
  • Za swój film dokumentalny otrzymała najwyższe wyróżnienia.
  • Jest kierowcą rajdowym i dziennikarką uznanych marek wydawniczych.
  • Martyna Wojciechowska jest trzecią i najmłodszą (31 lat) Polką, która zdobyła Mount Everest (8848 m). Pierwszą była pamiętna Wanda Rutkiewicz, która zdobyła szczyt w 1978 roku w wieku 35 lat. Drugą kobietą z tej serii była w 2000 roku w wieku 50 lat Anna Czerwińska (najstarsza kobieta na szczycie Everestu).

Cytaty Martyny Wojciechowskiej

„Dziś wiem, że świat można odkrywać ciągle od nowa, bo zawsze spotka się innych ludzi.”

„Kanony urody są oczywiście różne, czasem nawet szokujące. Np. w Namibii, w plemieniu Himba, za urodziwą uchodzi wyłącznie dziewczyna z wybitymi przednimi zębami.”

„Nigdy nie odmawiaj zaproszenia. Nigdy nie opieraj się nieznanemu. Po prostu otwórz się na świat i napawaj przeżyciami. A jeśli się sparzysz? Cóż, trudno… Pewnie nie na darmo…”

Źródła

  • Zdjęcie
    • Ertman76
  • Tekst
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/Martyna_Wojciechowska
    • https://biografia24.pl/martyna-wojciechowska/
    • http://www.filmweb.pl/person/Martyna+Wojciechowska-221085/biography

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły