Mark Twain, a właściwie Samuel Langhorne Clemens, przyszedł na świat w miejscowości Florida w USA, 30 listopada 1835 roku. Zmarł w Reading 21 kwietnia 1910 roku. Był i pozostaje niezwykle popularnym amerykańskim pisarzem.


Biografia i życiorys Marka Twaina

Był szóstym dzieckiem Jane Lampton i Johna Marschalla Clemensa. Warunki życiowe sprawiły, że pracę zarobkową musiał rozpocząć już w wieku 12 lat, a powodem była przedwczesna śmierć jego ojca. Pracował najpierw w drukarni, następnie przyjął się na pilota parostatków pływających na rzece Missisipi. Później Twain zdecydował się wyjechać na Zachód, gdzie podjął pracę w charakterze górnika w kopalni srebra w Nevadzie, lecz później zdecydował się zarzucić ten etat na rzecz poszukiwania złota w Kalifornii. Czas ten zbiegł się z jego próbami również w dziennikarstwie. W 1865 r. udało mu się wydać dobrze ocenione opowiadanie zatytułowane „O sławnej skaczącej żabie z Calaveras”, by dwa lata później zostać wysłanym jako reporter z grupą turystów płynących do Europy.

Mark Twain w roku 1870 pobrał się z Olivią Langdon, która urodziła mu później czwórkę dzieci. Trójka z nich niestety odeszła zanim osiągnęła wiek dwudziestu lat, natomiast córka Jane zmarła kilka miesięcy przed jego odejściem, czyli w 1909 roku.

Twain wraz z rodziną osiadł w stanie Connecticut, w miejscowości Hartford, gdzie już tylko oddawał się pracy pisarskiej. Tam też powstały m.in. jego słynne „Przygody Tomka Sawyera”, pozycja dedykowana zwłaszcza młodzieży. W 1880 r. pisarz wydał książkę zatytułowaną „Włóczęga za granicą”, dwa lata później natomiast światło dzienne ujrzała jego nietuzinkowa powieść „Książę i żebrak”. W ślad za tym Mark Twain zaczął także wykładać na kilku amerykańskich uniwersytetach.

Zmarł 21 kwietnia 1910 r. w Reading w stanie Connecticut. Powodem śmierci był atak serca. Odszedł kilka miesięcy po śmierci swojej córki Jane.

Ciekawostki o Marku Twainie

  • Mark Twain nie ukończył nawet szkoły podstawowej. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie, by po swych dziełach mógł wykładać na kilku amerykańskich uniwersytetach.
  • W dniu jego narodzin i śmierci pojawiła się na niebie Kometa Halley’a. Autor „Listów z Ziemi” przewidział to rok wcześniej, wypowiadając słowa: „Przyszedłem na ten świat z kometą Halleya i w następnym roku opuszczę go wraz z nią”.
  • Mark Twain nie jest jego prawdziwym nazwiskiem, lecz pseudonimem. W młodości bowiem był Samuel Langhorne Clemens pilotem parostatków; a jego przydomek pochodzi właśnie z tego okresu – mark twain to okrzyk stosowany wówczas na parostatkach, a oznaczający: „zaznacz dwa”, w tym rozumieniu – chodziło o zaznaczenie dwóch sążni głębokości.

Cytaty Marka Twaina

„Bądźmy wdzięczni, że istnieją wariaci. Bez nich nie moglibyśmy odnosić sukcesów.”

„Zanim przyjechałem [do Niemiec], nie wiedziałem, po co istnieje wieczność. Teraz już wiem. By niektórym z nas dać szansę nauczenia się niemieckiego. Sądzę, że tylko Bóg jest w stanie przeczytać niemiecką gazetę.”

„Klasyka: książki, które ludzie chwalą, ale których nie czytają.”

„Szczęście nie jest rzeczą samą w sobie – jest tylko przeciwieństwem czegoś nieprzyjemnego.”

„Rozkoszowałem się pierwszymi aktami wszystkiego co stworzył Wagner. Efekt był zawsze tak potężny, że jeden akt w zupełności mi wystarczał. Kiedy wysłuchiwałem dwóch aktów, zawsze byłem fizycznie wyczerpany. A gdy odważyłem się wysłuchać całej opery, byłem bliski samobójstwa.”

„Nie jestem obecnie bardziej leniwy, niż byłem czterdzieści lat temu, a to dlatego, że czterdzieści lat temu osiągnąłem szczyt lenistwa. Nie można posunąć się dalej, niż to jest możliwe.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Mark_Twain
  • https://www.biography.com/people/mark-twain-9512564
  • https://www.brainyquote.com/authors/mark_twain
  • https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1102701,Mark-Twain-%e2%80%93-ojciec-amerykanskiej-literatury

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły