Marilyn Monroe (1926-1962) była modelką, aktorką, piosenkarką i prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych kobiet XX wieku. Monroe stała się ikoną sławy i kobiecego piękna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej wpływowych postaci w kulturze amerykańskiej.


Biografia Marilyn Monroe

Marilyn Monroe urodziła się jako Norma Jeane Mortenson w czerwcu 1926 roku. Jej matką była Gladys Pearl Baker (z domu Monroe, 1902-1984). Jej ojciec był nieznany, a ona została ochrzczona jako Norma Jeane Baker. Jej matka Gladys była w burzliwym stanie psychicznym i z trudem radziła sobie z wychowaniem swoich dzieci. Przez pierwsze sześć lat, Marilyn była wychowywana przez rodziców zastępczych, Alberta i Idę Bolender w mieście Hawthorne w Kalifornii. Jej matka próbowała wtedy odebrać Marilyn, ale doznała załamania psychicznego i Marilyn była przenoszona między różnymi sierocińcami i domami zastępczymi. Traumatyczne dzieciństwo uczyniło ją nieśmiałą i powściągliwą.

Już po swoich 16. urodzinach, w 1942 roku, Monroe wyszła za mąż za swojego 21-letniego sąsiada Jimmy’ego Dougherty’ego. Marilyn została gospodynią domową, ale małżeństwo nie było w bliskich relacjach, a Monroe mówiła o znudzeniu. W 1943 roku jej mąż wyjechał do Merchant Marines, aby wziąć udział w działaniach wojennych w Ameryce. Wkrótce potem się rozeszli.

Aby zarobić na życie, Marilyn podjęła pracę w lokalnej fabryce amunicji w Burbank w Kalifornii. To tutaj nastąpił przełom w życiu Marilyn. Fotograf David Conover relacjonował pracę w fabryce amunicji, aby pokazać kobiety pracujące na wojnie. Uderzyło go piękno i fotogeniczność Normy i wykorzystał ją na wielu swoich zdjęciach. Umożliwiło jej to rozpoczęcie kariery modelki, a wkrótce pojawiła się na pierwszych stronach wielu okładek czasopism.

Rok 1946 był przełomowy dla Marilyn, rozwiodła się z młodym mężem i zmieniła imię z nudnej Normy Baker na bardziej olśniewającą Marilyn Monroe (po babci). Pobierała lekcje aktorstwa i dostała swój pierwszy kontrakt filmowy z Twentieth Century Fox. Jej pierwsze filmy były mało znaczące, ale zaprowadziło ją to do bardziej znaczących ról w takich filmach jak „Wszystko o Ewie”, „Niagara”, a później „Mężczyźni wolą blondynki” i „Jak poślubić milionera”.

Te odnoszące sukcesy role filmowe wciągnęły ją w światową czołówkę. Stała się ikoną hollywoodzkiego splendoru i mody. Była uosobieniem zmysłowości i piękna, była naturalnie fotogeniczna. Ale często trudno było jej poradzić sobie z przywiązaniem do sławy.

W 1954 roku wyszła za mąż za gwiazdę baseballu Joe DiMaggio, jej przyjaciela od ponad dwóch lat. Monroe była jedną z największych gwiazd w Hollywood, ale jej kontrakt, wynegocjowany w 1950 roku, sprawił, że płacono jej mniej niż innym gwiazdom. Ponadto Monroe nie chciała być nazywana jako „blond bomba”, lecz po prostu grała proste role w komediach i musicalach. W sporze o wynagrodzenie i wybór gry aktorskiej została tymczasowo zawieszona przez 20th Century Fox, ale ostatecznie zgodzili się oni na niektóre z żądań Monroe i dali jej wyższe wynagrodzenie. We wrześniu 1954 roku wystąpiła w „Słomiany wdowiec”, który został wydany do szerokiego grona odbiorców po udanym występie na Lexington Avenue w Nowym Jorku.

W 1955 r. starała się bardziej uniezależnić od Foxa, rozpoczęła własną produkcję filmową i zaczęła studiować aktorstwo metodyczne. Mimo że media często lekceważyły potencjał Monroe, jej starania o poprawę gry aktorskiej opłaciły się, a później jej filmy zyskały uznanie krytyki za szerszy wachlarz działań aktorskich. Była nominowana do nagrody Złotego Globu dla najlepszej aktorki za film Przystanek autobusowy (1956). W 1959 roku zdobyła Złoty Glob za rolę w filmie „Pół żartem, pół serio”.

Jej związek z Joe DiMaggio był bardzo napięty, ze względu na jego zazdrosną i kontrolującą naturę. Monroe wkrótce złożyła pozew o rozwód, choć mimo rozwodu para zachowała przyjaźń. Monroe zaczęła spotykać się z dramaturgiem Arthurem Millerem i w 1956 roku wyszła za mąż. Aby wziąć ślub, Monroe przeszła na judaizm. Małżeństwo spotkało się z dużym zainteresowaniem mediów z powodu połączenia Millera, lewicowego intelektualisty, i Monroe, postrzeganej jako „głupia blondynka”. Małżeństwo to było czasami nazywane, dość niegrzecznie, „Klepsydrą Małżonków Jajogłowych”.

Sprawę komplikowało to, że Miller był przedmiotem śledztwa w sprawie jego rzekomych „sympatii komunistycznych”, a szefowie mediów zachęcali Monroe’a do zakończenia związku, lecz Monroe była niewzruszona. FBI otworzyło akta na jej temat, martwiąc się o poglądy polityczne jej męża.

Pod koniec lat 50. i na początku 1960 r. jej stan zdrowia zaczął się pogarszać. Cierpiała na uzależnienie od barbituranów i przeżywała okresy depresji. Jej małżeństwo z Millerem rozpadło się, a ona miała romans z Yvesem Montandem, Frankiem Sinatrą i innymi. W latach 60. jej zły stan zdrowia sprawił, że kręcenie filmów stało się dla niej wyzwaniem, a produkcja była często opóźniana. Wciąż była bardzo popularna i często pojawiała się na okładkach błyszczących magazynów. W 1962 roku została zaproszona do Białego Domu, by zaśpiewać na urodziny J.F. Kennedy’ego.

Tragicznie, przedwcześnie zmarła z powodu przedawkowania barbituranów w 1962 roku w wieku zaledwie 36 lat.

Choć Monroe pielęgnowała wizerunek „głupiej blondynki” – w rzeczywistości jej wizerunek i osobowość były czymś, co pielęgnowała i rozwijała – poprzez media i siłę swojego aktorstwa. Mimo że wiele było lekceważących głosów to przyjęła na siebie potężny hollywoodzki system studyjny i wbrew oczekiwaniom rozwijała swoją karierę aktorską z własnymi zamysłami. Jednak poza swoją pewną siebie postacią publiczną, zmagała się ze związkami i uciekała się do intensywnego zażywania narkotyków, co miało szkodliwy wpływ zarówno na jej zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. W pewnym sensie Monroe żyła amerykańskim marzeniem – wyrosła z anonimowości, by zostać słynną aktorką, ale to marzenie zabarwione smutkiem sławy nie dawało spokoju ani szczęścia.

Ciekawostki

Jej pierwsze małżeństwo zostało zaaranżowane po to, aby nie trafiła do sierocińca. Pobrali się zaledwie 18 dni po tym, jak skończyła 16 lat.

Cytaty

„Jestem dobra, ale nie aniołkiem. Grzeszę, ale nie jestem diabłem. Jestem tylko małą dziewczynką w wielkim świecie, próbującą znaleźć kogoś do kochania.”

Źródła

https://www.biographyonline.net/actors/marilyn-monroe.html
https://www.mentalfloss.com/article/19268/14-breathless-facts-about-marilyn-monroe

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły