Marek Perepeczko (ur. 3 kwietnia 1942, zm. 16 listopada 2005 r.) był polskim aktorem teatralnym i filmowym, który występował w słynnej roli Janosika w polskim serialu telewizyjnym pod tym samym tytułem.


Krótki życiorys Marka Perepeczko

Marek Perepeczko (ur. 1942 – zm. 2005 r.) był znanym polskim aktorem filmowym i teatralnym, odtwórcą słynnej roli Janosika.

W latach 1960-61 Marek Perepeczko z sukcesami występował w Studiu Poetyckim Andrzeja Konica na falach TVP. W 1965 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W tym samym roku zadebiutował na teatralnej scenie. Od 1966 do 1969 roku dawał występy w Teatrze Klasycznym w Warszawie, a w latach 1970-1977 zajmował stanowisko dyrektora Teatru Komedia. W latach 80-tych przebywał poza granicami Polski. Natomiast od 1998 do 2003 roku Marek Perepeczko był dyrektorem częstochowskiego Teatru im. Mickiewicza.

Największą popularność przyniosła Markowi Perepeczce rola zbójnika Janosika, czyli bohatera w serialu telewizyjnym Jerzego Passendorfera z roku 1973.

Zmarł na serce w Częstochowie jako dyrektor Teatru im. Mickiewicza. Miał 62 lata.

Rozszerzona biografia Marka Perepeczki

Marek Perepeczko przyszedł na świat w roku 1942, w Warszawie. W młodości chciał zajmować się architekturą, ale ostatecznie zdecydował się zostać aktorem. Na początku lat 60. Perepeczko występował w Studiu Poetyckim Andrzeja Konica w Telewizji Polskiej, jak i w Teatrze Klasycznym. W 1965 roku ukończył swoje studia na wydziale aktorskim warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W tym samym roku zdołał zadebiutować na scenie teatralnej i w filmie. W filmie był to obraz zatytułowany „Popioły” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Cztery lata później aktor wystąpił w „Panu Wołodyjowskim”, czyli filmie w reżyserii Jerzego Hoffmana, gdzie zagrał Adama Nowowiejskiego. Wielką sympatię widzów Perepeczko zdobył jednak dzięki roli tytułowego bohatera serialu pt. „Janosik” (1973) w reż. Jerzego Passendorfera, gdzie ze względu na świetne warunki fizyczne obsadzono go w roli zbójnickiego wodza.

W latach 80. Perepeczko przebywał poza granicami kraju – wyjechał bowiem do Australii, gdzie prowadził zarówno amatorskie kluby literacko-teatralne, jak i Tymczasowe Towarzystwo Miłośników Teatru im. Witkacego. Przez ponad 15 lat nie był on obecny na polskich scenach teatralnych, ani również przed kamerami. Zdecydował się jednak powrócić do kraju po zmianach politycznych w Polsce roku 1989. W latach 1997–2003 był aktorem jak i dyrektorem częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza. Wcześniej występował w stołecznych teatrach takich jak Klasyczny i Komedia. W latach 1970–1977 Perepeczko był dyrektorem tego teatru. Pod koniec lat 90. powrócił z sukcesami do serialu – zagrał mianowicie postać komendanta posterunku w sitcomie pt. „13 posterunek” w reż. Macieja Ślesickiego. Tuż przed śmiercią aktor przygotowywał spektakl zatytułowany „Dwie morgi utrapienia” w teatrze czeskiego Cieszyna.

Zmarł nagle na zawał serca w swoim mieszkaniu, w rodzinnej Częstochowie. 

Ciekawostki o Marku Perepeczce

  • W swojej karierze aktorskiej Marek Perepeczko udanie śpiewał (wykonując np. repertuar Władimira Wysockiego).
  • Za młodu był słabowity, zbierając cięgi od starszych kolegów. Wtedy to zapadła u niego decyzja, by wypracować muskulaturę, do tego stopnia, iż został w końcu kulturystą.
  • Jego aktorskimi wzorami byli Tadeusz Łomnicki oraz Laurence Olivier.
  • Spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
  • W 2018 r. jego imieniem nazwano ulicę w śródmieściu Częstochowy.

Cytaty Marka Perepeczki

(O serialu Janosik:) „Gdy kręciliśmy serial, miałem luźny stosunek do tego, co robiłem. Uważałem nawet, że tę rolę powinien grać aktor pochodzenia góralskiego.”

„To wielkie szczęście, że nikt nie będzie po mnie płakał.”

„Moje dokonania są, jakie są. Być może nie wykorzystano moich predyspozycji. Ale czy trzeba o tym trąbić i opowiadać, co by było gdyby.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sławek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.

https://www.filmweb.pl/news/Marek+Perepeczko%2C+odtw%C3%B3rca+roli+Janosika%2C+nie+%C5%BCyje-25258
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Perepeczko
https://kultura.onet.pl/film/wywiady-i-artykuly/janosik-45-lat-od-premiery-serialu-kim-byl-marek-perepeczko/5kr9kqp
https://pl.wikiquote.org/wiki/Marek_Perepeczko

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.3 / 5. Oddanych głosów: 4

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły