Marek Wojciech Niedźwiecki przyszedł na świat w Sieradzu 24 marca 1954 roku. Jest polskim dziennikarzem muzycznym, długoletnim prezenterem radiowym, byłym prowadzącym Programu III Polskiego Radia.


Biografia i życiorys Marka Niedźwieckiego

Swoje dzieciństwo Marek Niedźwiecki spędzał w miejscowości Szadek. Uczył się w Zduńskiej Woli, gdzie w roku 1973 ukończył liceum ogólnokształcące, a na rok 1979 przypadło ukończenie przez Niedźwieckiego Wydziału Budownictwa na Politechnice Łódzkiej – specjalnością Niedźwieckiego została technologia i organizacja budownictwa.

Pracę w radio Marek Niedźwiecki zaczynał w Studenckim Radio Żak na Politechnice Łódzkiej, gdzie udzielał się na przestrzeni lat 1973-1981. Natomiast od 1 maja 1978 został zatrudniony w Radio Łódź, co związane było z wygraniem przez niego konkursu na spikera w tejże placówce, przy czym zbiegło się to również wkrótce z nawiązaniem przez Niedźwieckiego współpracy z Polskim Radiem, mianowicie z Programem I oraz III.

Od 17 kwietnia roku 1982 do 27 lipca roku 2007 Marek Niedźwiecki prowadził słynną „Listę Przebojów Programu Trzeciego”, został również człowiekiem odpowiedzialnym za prowadzenie audycji pt. „Top wszech czasów”, jak również płytowej serii zatytułowanej „Smooth Jazz Cafe”. Prowadził także audycja takie jak „Chillout Cafe”, „Frutti di Marek”, „Pół perfekcyjnej płyty”, „Markomanie”, „W tonacji Trójki” czy też „Zapraszamy do Trójki”.

W grudniu 2007 Marek Niedźwiecki podjął współpracę z Radio Złote Przeboje. Poprowadził tam program zatytułowany „Lista Przebojów Marka Niedźwieckiego”, oraz swój program w audycji „Złote, słodsze, najsłodsze” jak i w „Top Wszech Czasów”, czyli programie wzorowanym na wcześniejszych audycjach w Trójce.

Tymczasem 1 kwietnia 2010 Niedźwiecki wrócił do Programu III Polskiego Radia, ponownie prowadząc „Listę Przebojów Programu Trzeciego” a także audycje „ABC Listy”, „Do południa” oraz „W tonacji Trójki”. W 2010 roku Marek Niedźwiecki prowadził także audycję cotygodniową w Programie I pt. „Muzyczna Jedynka”.

W telewizji natomiast cyklicznie po raz pierwszy Niedźwiecki pojawił się w latach 80., przed kamerą programu pt. „Magazyn 102” od roku 1987. Od 1988 do 1996 natomiast poprowadził „Wzrockową Listę Przebojów” w TVP2, a w 1998 program pt. „Ulubione Kawałki” w w telewizji RTL 7. Później prowadził w MTV Classic „Listę Wszech Czasów”, jak również na kanale nPremium HD cykl pt. „W tonacji Premium”, oraz w Canal+ program „W tonacji+”. Natomiast 1 kwietnia 2012, w związku z 50-leciem Programu III Polskiego Radia Marek Niedźwiecki współprowadził główne wydanie serwisu informacyjnego „Wiadomości”.

Kilkakrotnie był konferansjerem sopockiego Fetiwalu, prowadził też słynny Festiwal mający miejsce regularnie w Jarocinie. Równolegle podejmuje współpracę prasową z tytułami jak „Machina”, „Playboy”, „Tylko Rock”, „Non Stop”.

16 maja 2020 roku Zbigniew Preisner nagle poinformował opinię publiczną, iż Marek Niedźwiecki opuścił Program Trzeci Polskiego Radia. Przesłanką odejścia zasłużonego radiowca zostały animozje związane z ocenzurowaniem emitowanych na falach Trójki utworów, takich jak chociażby piosenka Kazika Staszewskiego pt. „Twój ból jest lepszy niż mój”.

Ciekawostki o Marku Niedźwieckim

  • Jest autorem aż pięciu wydawnictw książkowych, gdzie pokazuje pracę dziennikarza muzycznego z różnych stron tej profesji.
  • Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi; Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski; Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski; Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania i animacji kultury.
  • W latach 80. Marek Niedźwiecki został w rejestrze służb specjalnych zarejestrowany jako kontakt operacyjny wywiadu PRL -został tamże ukryty pod kryptonimem „Bera”[.
  • Marek Niedźwiecki został bohaterem utworu zatytułowanego „Ballada o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie”, czyli sztuki autorstwa Artura Andrusa, która powstała z okazji 1500. wydania osławionej Listy Przebojów Programu Trzeciego, będąc jednocześnie prezentem dla prowadzących ten program.
  • Marek Niedźwiecki przepracował w radiowej Trójce przeszło 35 lat. Odszedł z rozgłośni na skutek działań polegających na politycznym wpływaniu na kształt listy przebojów, którą dziennikarz prowadził, i z którą był niezbicie kojarzony.

Cytaty Marka Niedźwieckiego

„Przy Myśliwieckiej jest mój dom. Jestem w radiu, czyli w domu, czyli w radiu – tak mawiam. Tutaj jest połowa kolekcji moich płyt. I życia.”

„Stawiam sobie wysoko poprzeczkę, bo dla mnie radio jest najważniejsze, to teatr wyobraźni.”

„Trzeba zapamiętywać smaki i zapachy. „

„Nie jestem czytelnikiem wyrafinowanym. Jednym z moich ulubieńców jest Dan Brown.(…) Kiedy wziąłem „Kod da Vinci” na wakacje, dozowałem sobie lekturę po kilka stron, żeby nie skończyć jej jednego dnia.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Nied%C5%BAwiecki
https://www.filmweb.pl/person/Marek+Nied%C5%BAwiecki-1305671/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Marek_Nied%C5%BAwiecki

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest R.komorowski. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.5 / 5. Oddanych głosów: 6

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły