Marc Jacobs, ur. w Nowym Jorku, 9 kwietnia 1963, to amerykański projektant mody. Jest głównym projektantem własnej marki modowej, Marc Jacobs, a wcześniej Marc by Marc Jacobs.


Biografia i życiorys Marca Jacobsa

W wieku 15 lat Jacobs pracował jako magazynier w Charivari, nieistniejącym już awangardowym butiku odzieżowym w Nowym Jorku. Już wówczas był tym, który zaprojektował i sprzedał swoją pierwszą linię ręcznie robionych swetrów. Z Robertem Duffym, od połowy lat 80. kreatywnym współpracownikiem Jacobsa, założył Jacobs Duffy Designs.

W 1986 roku, Jacobs zaprojektował swoją pierwszą kolekcję z etykietą Marc Jacobs. W 1987 roku był najmłodszym projektantem, któremu kiedykolwiek przyznano najwyższe naczenie w branży mody, czyli Perry Ellis Award za „New Fashion Talent” („Nowy Talent Modowy”). W 1988 r. Jacobs i Duffy dołączyli do działu projektowania kobiecego Perry Ellis, odpowiednio jako dyrektor kreatywny / wiceprezes i prezydent. Ponadto Jacobs nadzorował projektowanie różnych innych produktów dedykowanych kobietom. W 1992 r. Rada Projektantów Mody Ameryki nagrodziła Jacobsa Nagrodą Projektanta Kobiet Roku. W tym samym roku zaprojektował kolekcję „grunge” dla Perry’ego Ellisa.

Jesienią 1993 roku Jacobs Duffy Designs Inc. uruchomiło własną firmę licencjonującą i projektującą, Marc Jacobs International Company. W 1994 roku Jacobs wyprodukował swoją pierwszą pełną kolekcję odzieży męskiej. W 1997 roku natomiast Jacobs został mianowany dyrektorem kreatywnym Louisa Vuittona, gdzie stworzył pierwszą linię odzieży. [15] Jacobs współpracował z wieloma popularnymi artystami, takimi jak Louis Vuitton, w tym z Stephenem Sprouse, Takashim Murakamim i ostatnio amerykańskim artystą Richardem Prince’em oraz raperem Kanye Westem.

Wiosną 2001 roku Jacobs przedstawił swoją linię, Marc by Marc Jacobs. W 2006 roku Jacobs uruchomił nową linię zapachów w butelkach o pojemności 10 uncji, które są dystrybuowane przez firmę Coty. Początkowo sprzedawane tylko w butikach z perfumami, stały się z czasem bardziej popularne. W 2007 roku filmowiec Loïc Prigent wypuścił film dokumentalny o Jacobsie zatytułowany „Marc Jacobs i Louis Vuitton”. W lutym 2008 roku miała miejsce sytuacja spektakularne – Jacobs został oskarżony o plagiatowanie projektu szalika stworzonego w latach 50. przez szwedzkiego projektanta Göstę Olofssona. Jacobs sam rozstrzygnął sprawę, oferując rekompensatę pieniężną synowi Olofssona. W 2009 roku Jacobs wypuścił z kolei koszulkę, sprzedawaną później w jego sklepach, domagając się przy okazji legalizacji małżeństw homoseksualnych. W maju 2009 roku Jacobs był współgospodarzem, wraz z modelką Kate Moss, gali „model i muza”, czyli imprezy specjalnej dla nowojorskiego Metropolitan Museum of Art’s Costume Institute.

W lutym 2010 roku Jacobs pozwał Eda Hardy’ego za naruszenie wzorów jednej z jego haftowanych torebek. W trakcie Mercedes-Benz Fashion Week Berlin w lipcu 2011 r. Jacobs był z kolei patronem nagrody młodych talentów zatytułowanej „Projektant na jutro”. Pięciu finalistów zostało wówczas wybranych przez Jacoba i jury i otrzymało osobisty kurs poprowadzony przez samego Jacobsa. Jury i Jacobs wyznaczyli zwycięzcę w roku 2011. W sierpniu 2011 r. poinformowano tymczasem, że Jacobs może zastąpić Johna Galliano jako dyrektora kreatywnego Christian Dior. Jacobs wówczas„stanowczo położył kres plotkom, że miał przenieść się do Christiana Diora” – w styczniu 2012 r., natomiast nie ukróciło to plotek.

W lutym 2013 r. Jacobs został mianowany nowym dyrektorem kreatywnym Diet Coke. Na cześć 30-lecia marki, Jacobs miał wtedy spędzić w firmie rok, w którym zamierzał nadać marce „stylową i beztroską” przemianę. W marcu 2013 r. New York Daily News ujawniło, że „sztuczne futro” używane w wielu ubraniach Marc Jacobs jest w rzeczywistości futrem z importu, ale co gorsza – z chińskich psów.

W październiku 2013 roku, po pokazie wiosenno-letnim 2014, okazało się, że Marc Jacobs opuści Louis Vuitton, aby skupić się na własnej linii.

26 lutego 2014 r. ogłoszono, że aktorka Jessica Lange będzie nową twarzą firmy Marca Jacobsa. Ponadto ogłoszono, że Lange pojawi się w kampanii reklamowej marki Summer / Fall sfotografowanej przez samego Davida Simsa, a także zagra w krótkim filmie tej kampanii wyreżyserowanym przez Jacobsa.

Tymczasem Po 16 latach współpracy, w 2013 roku Jacobs pożegnał się z marką sygnowaną przez Louisa Vuittona.

Rok z kolei rok 2016 oznaczał pojawienie się artysty w filmie „Zoolander 2”.

Ciekawostki o Marcu Jacobsie

  • Latem 2013 r. W 60 krajach było aż 285 sklepów detalicznych Marc Jacobs (w tym Marc by Marc Jacobs i Marc Jacobs Collection).
  • krytyk The New York Times, w odpowiedzi na komentarz Oscara de la Renty, że płaszcz zaprojektowany przez Jacobsa bardzo przypominał ten, który de la Renta zaprojektował trzydzieści lat wcześniej, napisał, że „w przeciwieństwie do wielu markowych projektantów, którzy promują iluzje, pan Jacobs nie udaje, że moda wyłania się w pełni z głowy jednego samotnego geniusza ”
  • Jacobs był jednym z pierwszych projektantów mody, którzy ustalili tę „estetykę mądrości ulicznej”.
  • W 2015 roku Jacobs rozpoczął popularną kampanię związaną ze stylem życia, w której wzięli udział artyści, gwiazdy i ikony kultury, takie jak Sofia Coppola, Cher, Willow Smith, Winona Ryder, Daisy Lowe i Anthony Kiedis.
  • Jacobs prowadzi trwający projekt zatytułowany „Chroń skórę, w której się znajdujesz”, podnoszący świadomość na temat czerniaka
  • Marc Jacobs jest homoseksualistą uważanym za wiodącego życie hedonisty.

Cytaty Marca Jacobsa

„(Moda dla mnie) jest to osobisty pamiętnik ludzi, którzy mnie inspirują i nadal inspirują i otwierają mój umysł do różnych sposobów widzenia i myślenia. Spektrum osób sfotografowanych w naszej kampanii reklamowej Wiosna / Lato 2016 to święto mojej Ameryki.”

„Ludzie biorący udział w naszej kampanii uosabiają tę kolekcję mody poprzez swoją indywidualność. Wspólnie ucieleśniają i świętują ducha i piękno równości.”

„Ciekawość, na temat seksu, jest o wiele bardziej interesująca niż pokazanie wszystkiego wprost.”

„Dostrzec kobietę, a nie jej strój – to moje motto zawodowe.”

„Lubię myśleć, że jestem teraz w najlepszym momencie wieku średniego.”

„Lubię myśleć, że kobieta, która nosi moje ubrania, nie ubiera się dla innych ludzi, tylko nosi to, co lubi.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Jego autorem jest Csodaszarvas. Zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marc_Jacobs
https://en.wikipedia.org/wiki/Marc_Jacobs
https://pl.wikiquote.org/wiki/Marc_Jacobs
https://www.goodreads.com/author/quotes/24997.Marc_Jacobs

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły