Magik, a właściwie Piotr Łuszcz (ur. 1978 – zm. 2000 r.), był polskim raperem i producentem muzycznym, pozostając do dziś ikoną polskiej sceny hip-hopowej.


Krótki życiorys Magika

Był absolwentem katowickiego technikum elektromechanicznego. Muzyką zainteresował się na początku lat 90. W latach 1994–1998 r. występował jako członek grupy Kaliber 44, natomiast od roku 1998 do swej samobójczej śmierci w roku 2000 współtworzył zespół Paktofonika.

Łuszcz wraz z zespołem Kaliber 44 był dwukrotnie nominowany do Fryderyka, czyli do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego. Pośmiertnie został jednak tą nagrodą udekorowany, a to w 2001 roku, w kategorii Album Roku – Hip-Hop, za album „Kinematografia”. W 2011 roku został poddany klasyfikacji lądując na 8. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów, jakich wytypował w swym rankingu magazyn „Machina”. Rok później znalazł się z kolei na 11. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys.

Rozszerzona biografia Magika

Początki na podwórku

Piotr Łuszcz przyszedł na świat 18 marca 1978 roku w Jeleniej Górze. Jego ojciec był hutnikiem, matka sprzątaczką. Na Górny Śląsk przeprowadził się razem z matką i siostrą mając trzy lata. Z relacji rodziny wiadomo, iż hip-hopem Magik zainteresował się wraz z początkiem lat 90., będąc uczniem szkoły podstawowej. Początkowo układał swe zwrotki na podwórku, często w towarzystwie innego artysty, mianowicie Abradaba. W 1992 do współpracy duetu dołączył artysta Jajonasz, z którym to Łuszcz założył zespół Young Rappers. Magik podkłady muzyczne do swoich tekstów tworzył na komputerze domowym typu Amiga 500. Natomiast co do pieniędzy – każdy zaoszczędzony grosz Piotrek inwestował w zakupy albumów muzycznych, był zatem na bieżąco z panującymi trendami.

Czasy Kalibra 44

W 1994 roku Piotr Łuszcz dołączył do grupy Kaliber 44. Zespół ten miał swą premierę w 1996 roku piosenką pt. „Magia i miecz”, która ukazała się na krążku kompilacyjnym zatytułowanym „S.P”. – nakładem wytwórni S.P. Records.

Tego samego roku wyszedł pierwszy album zespołu pt. „Księga Tajemnicza. Prolog”, wydany przez S.P. Records. Wydawnictwo to ucieszyło dużą ilość słuchaczy, tym samym budząc uznanie wśród krytyków – sprzedając się w zawrotnym jak na warunki nakładzie 100 000 egzemplarzy. W ramach promocji tego albumu zrealizowano teledyski do takich utworów jak „Magia i miecz” oraz numer „Plus i minus”. Członkowie grupy wykonywaną przez siebie muzykę określili nazwą „hardcore psycho rap” lub „magia i miecz”, a to w nawiązaniu do piosenki promującej album.

W listopadzie 1997 roku ukazał się utwór pt. „A może tak, a może nie”, który był świetną zapowiedzią drugiego albumu Kalibra. W 1998 roku ukazał się zatem album pt. „W 63 minuty dookoła świata”. Wydawnictwo promował utwór „Film”, do którego zrealizowano teledysk. Drugi album grupy wkrótce uzyskał status złotej płyty. Tego samego jednak roku, w wyniku nieporozumień na tle artystycznym w łonie Kalibra, Piotr Łuszcz odszedł z grupy.

Nowy oddech, czyli Paktofonika

W roku 1998 tymczasem Wojciech „Fokus” Alszer zwrócił się z propozycja współpracy do Łuszcza i Sebastiana „Rahima” Salberta (który odszedł też wówczas z grupy 3xKlan). Tego samego roku przyszła kolej na powstanie grupy muzycznej Paktofonika. Pierwsze numery zespołu takie jak „Priorytety”, „Ja to ja” czy też „Gdyby”, powstały jeszcze w październiku 1998 roku. Następnie do składu Paktofoniki dołączył DJ Bambus oraz Sot. Wiosną 2000 roku zespół był gotowy i doszło do podpisania kontraktu płytowego z wytwórnią Gigant Records. Wakacje tamtego roku grupa spędziła w niemieckim Witten, gdzie nagrała utwór zatytułowany „2 kilo” z niemieckimi muzykami.

W tym samym roku, mianowicie 18 grudnia 2000 roku ukazał się pierwszy longplay zespołu, zatytułowany „Kinematografia”, czyli set zawierający aż 16 utworów. W utworze „Jestem Bogiem” został wykorzystany fragment wulgarnej wypowiedzi telefonicznej, która pojawiła się na żywo w audycji Radia Maryja, znanej szerzej jako „Trzy słowa do ojca prowadzącego”. Na płycie wystąpili także tacy jak m.in. Gutek czy też Sot. Płyta niemal momentalnie zyskała uznanie fanów i środowiska krytyków muzycznych. ta już po premierze cieszyła się dużym uznaniem zarówno wśród fanów, jak i krytyków. Pomimo wielkich sukcesów dochodziło tez do porażek, np. do konfliktów na tle artystycznym pomiędzy Piotrkiem Łuszczem a Alszerem. Konflikty te, jakkolwiek istotne, okazywały się być jednak kwestiami do przeskoczenia.

Samobójstwo Magika

26 grudnia 2000 roku, czyli osiem dni po premierze świetnej płyty „Kinematografia”, rankiem, o godzinie 6:15, Piotr Łuszcz wyskoczył przez okno z dziewiątego piętra swojego mieszkania w Katowicach-Bogucicach. W stanie ciężkim został przewieziony do szpitala, gdzie około godziny 6:45 artysta zmarł. Domniemaną przesłanką takiego wyboru była próba uniknięcia przez niego zasadniczej służby wojskowej, a to poprzez symulowanie złego stanu zdrowia psychicznego, które w efekcie doprowadziło do faktycznego uszczerbku na zdrowiu.

Sebastian „Rahim” Salbert mówił na ten temat:

Magik należał do osób, które bardzo dużo myślą o życiu. To po pierwsze… Po drugie – nałożyła się na to sprawa dotycząca jego powołań przez Wojskową Komisję Uzupełnień. Miał już wtedy żonę i dziecko, a ponadto był to okres, gdy wreszcie chcieliśmy nagrać krążek. I Magik zaczął tak kombinować, że sobie zszargał psychikę. Obrał taktykę udawania osoby kompletnie niepoczytalnej. Dwa razy go odraczali, ale tylko na rok. To wmawianie sobie, że ma świra, że nic mu nie wychodzi, doprowadziło do tego, iż przemęczył organizm. Gdzieś w podświadomości zakodował sobie, że jest źle i to doprowadziło do osłabienia psychiki. Powiedział mi kiedyś: „Rahim, wiesz co? Przez to WKU pojebało mi się. To, co sobie kiedyś wmawiałem, żeby tylko grać niepoczytalnego przed komisją, teraz mną zawładnęło. Czuję, że kompletnie świruję”

Wojciech „Fokus” Alszer na temat jego śmierci powiedział:

Każdy z jego otoczenia chyba jakoś sobie wytłumaczył jego decyzję, lepiej lub gorzej, ale to i tak jest nie do pojęcia. Strasznie boli. Na pewno nas to zmieniło. Spoczywaj w pokoju, Mag!

Rodzina i życie prywatne

Piotr Łuszcz poprzez swój czyn zostawił żonę Justynę i syna Filipa. Raper całe życie spędził mieszkając w Katowicach, w dzielnicy Bogucice. Justynę miał szczęście poznać w 1993 roku na koncercie w katowickim Mega Clubie. Po zakończeniu nauki w klasie technikum elektromechanicznego wielokrotnie próbował prac dorywczych, nie był jednak w stanie poddawać się na dłużej rygorowi pracy zawodowej, więc zdecydował poświęcić się muzyce. Przez krótki okres był z żoną w separacji.

Ciekawostki o Magiku

  • Magik ukończył Technikum Elektromechaniczne w Zespole Szkół Technicznych w Katowicach. Zdobył zatem fach fizyczny, którego później nie chciał podejmować – miał bowiem trudności z poddawaniem się rygorowi regularnej pracy.
  • Był członkiem takich grup hip-hopowych jak Young rappers (1992 – 1993); Kaliber 44 (1994 – 1998), oraz Paktofonika (1998 – 2000).
  • Zespół Paktofonika, mimo iż działał krótko, zagrał sporo koncertów. Jeden z nielicznych polskich hiphopowych wykonawców, który wystąpił przed publicznością w Nowym Jorku i Chicago.
  • Zmarł w wyniku rozległych obrażeń ciała odniesionych w wyniku samobójczego skoku z okna położonego na 9 piętrze mieszkania w Katowicach.
  • 24 kwietnia 2002 roku zespół Paktofonika otrzymał Fryderyka w kategorii „Album Roku Hip-Hop”.

Cytaty Magika

„Na materiał z księgi (Księga Tajemnicza. Prolog – przyp.) duży wpływ miała nasza fascynacja paleniem. To, co robiła z nami marihuana, wydawało się niesamowite, prowadziło do głębokich przemyśleń. Kiedy bardziej poznaliśmy marihuanę, zaczęliśmy traktować ją jako używkę, absolutnie nie jako narkotyk. Można po niej wyczesać z siebie bardzo dużą kreatywność, ale też wpaść w otępiająca pułapkę. Myślę, że wiemy już, co jest w niej grane, nie jest dla nas wstępem do twardych narkotyków, po prostu pozwala spojrzeć w inny sposób.”

„My chcemy wstać, grać,
Walczyć o naszą matkę,
Naszą Marię,
Naszą marihuanę!”

„Dzięki za pomoc w miarę możliwości,
Kobiecie mej za dozę jej wyrozumiałości,
Za wszystkie wartości nagrane na nośnik,
co dodają mi mej życiowej mądrości.”

Źródła

Zdęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest KoloFortuny. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Magik_(raper)
https://www.dzieje.pl/kultura-i-sztuka/35-lat-temu-urodzil-sie-piotr-luszcz-magik
https://katowice.naszemiasto.pl/kim-byl-magik-z-paktofoniki-historia-chlopaka-z-katowic/ar/c13-826704
https://muzyka.interia.pl/news-paktofonika-biografia,nId,1630986
https://pl.wikiquote.org/wiki/Magik_(raper)

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły