Maciej Stuhr przyszedł na świat w Krakowie 23 czerwca 1975 roku. Jest polskim aktorem filmowym i teatralnym, współzałożycielem kabaretu Po Żarcie, jest oprócz tego od roku 2008 aktorem warszawskiego Teatru Nowego.


Biografia i życiorys Macieja Stuhra

Maciej Stuhr jest synem aktora Jerzego Stuhra i skrzypaczki nazwiskiem Barbara Kóska. Ma oprócz tego siostrę Mariannę (ur. w 1982 roku). Jego przodkowie, wśród nich tacy jak Anna z domu Thill i Leopold Stuhr, imigrowali do Krakowa w roku 1879 wprost z dotychczasowego miejsca zamieszkania w Dolnej Austrii. Co się zaś tyczy wykształcenia Macieja Stuhra, to jest on absolwentem krakowskiego OSM 1 st.im. Ignacego Jana Paderewskiego, jak i krakowskiego II LO im. Jana III Sobieskiego. W 1999 natomiast Maciej Stuhr ukończył psychologię na UJ, rozpoczynając następnie studia w zakresie aktorstwa na PWST w Krakowie (ukończone przez niego w roku 2003).

Na przestrzeni lat 2004–2008 był Maciej Stuhr aktorem warszawskiego Teatru Dramatycznego. Od 2008 roku natomiast jest członkiem zespołu w warszawskim Teatrze Nowym.

Do ważnych i przełomowych faktów w jego biografii należy ten dotyczący debiutu Macieja Stuhra, ponieważ zadebiutował on u słynnego Krzysztofa Kieślowskiego, mianowicie rolą Piotrka w „Dekalogu X”.

Jest dość znany z kabaretowej działalności, a wśród niej z parodiowania twórczości i zachowań innych znanych w Polsce artystów. Parodiował m.in. takich jak Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Gustaw Holoubek, czy też Mariusz Max Kolonko. Otrzymał w związku z tym I nagrodę w roku 1997 – na przeglądzie PaKA – wraz z kabaretem Po Żarcie.

2 grudnia 2006 Maciej Stuhr poprowadził wraz ze słynną Sophie Marceau uroczysta galę w Warszawie – galę wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Oprócz tego w 2011 i 2015 Maciej Stuhr poprowadził program „Listy do M” na falach Radia Zet.

W 2005 został Macieja Stuhra uhonorowano zaszczytnym tytułem Mistrza Mowy Polskiej, a z kolei w 2008 został Stuhr Honorowym Ambasadorem Polszczyzny. Natomiast 11 kwietnia 2014 został on odznaczony prestiżowym srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

9 stycznia 2019, Maciej Stuhr, wraz z Agnieszką Więdłochą, prowadzi audycje zatytułowaną „Planeta singli” na antenie popularnego Radia Zet.

Co się zaś tyczy życia prywatnego Macieja Stuhra, to w latach 1999–2014 był on mężem Samanty z d. Janas (z tego związku mają córkę Matyldę ur. w 2000 roku). Od 2015 roku Stuhr jest żonaty z Katarzyną Błażejewską, z którą to ma urodzonego w 2016 roku syna Tadeusza.

Ciekawostki o Macieju Stuhrze

  • Otrzymał w 2005 roku tytuł „Mistrza Mowy Polskiej” zostając też Medialną Osobowością 2005 roku w kategorii Najbardziej Popularny Aktor.
  • W roku 2008 został Stuhr Honorowym Ambasadorem Polszczyzny.
  • W 2014 roku otrzymał jakże prestiżowe: Złoty Krzyż Zasługi oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
  • W styczniu 2018 wziął udział w akcji „Ramię w ramię po równość”, czyli w Kampanii Przeciw Homofobii.
  • Wziął dotąd udział w dziesięciu kampaniach reklamowych.
  • Napisał dotąd już cztery pozycje książkowe.
  • Maciej Stuhr odrzucił propozycje wcielenia się w rolę Piotra w filmie zatytułowanym „Demon”, obawiając się kontrowersji podobnych do tych, jakie wywołała jego rola w filmie pt. „Pokłosie”.

Cytaty Macieja Stuhra

„A wiecie państwo, po czym można poznać aktora na bankiecie? Po niczym. Sam powie.”

„Aktor w przeciwieństwie do innych branżowych zawodów, niestety, ale ograniczony jest tylko do tego swojego języka.”

„Aktor zwykle zdany jest na intuicję. Oczywiście, mam kolegów, którzy uważają, że aktor jest od grania, i czasem nawet nie czytają scenariuszy. Dostają propozycję, więc mówią „Tak”. Ja wszystkiego nie przyjmuję.”

„Aktorstwo to moja praca, mógłbym więc powiedzieć: skoro tak mnie obsadzają, to tak będę grał. Szybko podjąłem jednak próbę sterowania własnym życiem zawodowym. Zrozumiałem, że jeszcze jedna komedia, zwykle podobna do poprzedniej, jeszcze jeden kabaret i zadomowię się w szufladzie.”

Źródła

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Stuhr
https://www.filmweb.pl/person/Maciej.Stuhr/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Maciej_Stuhr

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Ralf Lotys. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 4.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły