Piotr Marzec, czyli artysta znany szerzej jako Liroy, przyszedł na świat 12 lipca 1971 roku w miejscowości Busko Zdrój, na Kielecczyźnie. Jest niezwykle popularnym posłem na Sejm, którego popularność wypracował sobie na drodze tworzenia muzyki hip-hop.


Biografia i życiorys Liroy’a

Ukończył technikum zostając specjalistą w zakresie robót wykończeniowych. Muzyczne swe eksperymenty zaczynał jeszcze w wieku swych jedenastu lat. Liroyowi udawało się szlifować warsztat artystyczny samemu, a nawet rozwijać talent do poziomu, co by nie mówić – dobrego. Występował wówczas ze swymi utworami np. w kieleckim radio, nawiązywał przy okazji liczne kontakty z innymi twórcami i nie tylko, w tym nielicznymi wówczas członkami sceny na wysokim jak on poziomie. Dołączył wówczas do pierwszego składu wykonującego break-dance, w Kielcach.

Pod koniec lat 80. Liroy występował będąc DJ’em, czy to w klubach, czy też na zwykłych dyskotekach, również w ramach sztuki ulicznej. W 1991 roku wyjechał do Francji by następnie tam też móc utworzyć międzynarodową grupę Leeroy & The Western Posse. Wraz z tym projektem Liroy występował w klubach Francji i Niemiec. Sprowadzał do Polski między innymi magnetowidy, był to intratny biznes. Po powrocie do kraju w 1992 roku mógł zatem zrealizować wreszcie swoje pierwsze wydawnictwo, a to pod ówczesnym swym pseudonimem PM Cool Lee, nagrywając album „East On Da Mic”, czyli materiał, który nie obudził jednak spodziewanego zainteresowania prasy, ani wydawców płytowych. Liroy był jednak zawzięty i nie poddał się, kontynuując więc działalność, grał wciąż swe koncerty w klubach. Zaczął także w tamtym czasie współpracę z popularnym składem Wzgórze Ya-Pa 3. Wówczas przeniósł się wraz z rodziną (żoną i dzieckiem) do Gdyni.

Wkrótce, dzięki jego uporowi, zainteresowała się nim m.in. wytwórnia BMG Ariola Poland i w efekcie podpisał z nią Liroy kontrakt w październiku roku 1994. 22 maja 1995 roku w postaci minialbumu zatytułowanego „Scyzoryk” ukazał się materiał. Tytułowy utwór wstrzelił się na pierwsze miejsca rozgłośni, zostając wielkim hitem. Powstał następnie do przeboju teledysk. Hitem okazał się również, jak wielu pamięta, jego numer „Scoobiedoo Ya”. W lipcu 1995 roku Liroy mógł zatem z kompletna już i znaną setlistą wystąpić na Marlboro Rock In Festival w Sopocie, gdzie zagrał obok sławnego amerykańskiego rapera Ice-T.

W sierpniu 1995 roku ukazał się jego zestaw „Alboom”, czyli najlepiej do dziś dnia sprzedająca się polska płyta hiphopowa, która kiedykolwiek ujrzała światło półek sklepowych, do końca tamtego roku osiągając nakład przeszło 400 tysięcy egzemplarzy. Złoty status album ten zyskał już w niecały miesiąc po jego debiucie, i to było TO. Liry by kuć żelazo póki gorące rozpoczął intensywną trasę koncertową, trwająca w sumie półtora miesiąca. Nagrywał dzięki temu później w studiach nagrań w Londynie i Nowym Jorku. W Gdyni tymczasem Liroy założył wtedy własną wytwórnię o nazwie Def Noizz Records. Przyznano mu wówczas dwa prestiżowe Fryderyki za 1995 rok, a to w kategoriach album roku – muzyka taneczna, oraz album w dziedzinie: muzyka alternatywna. W sumie za sprawą swoich wydawnictw Piotr Marzec został czterokrotnym laureatem prestiżowego wyróżnienia.

Nastał później listopad roku 1996, który oznaczał jego longplay zatytułowany „Bafangoo Cz.1”, który szybko został złotem. Artysta występował w ślad za tym zarówno w Polsce, jak i za granicą. W Nowym Jorku został wówczas bardzo dobrze przyjęty, wręcz nadspodziewanie, a to w legendarnym klubie muzycznym CBGB’s.

Poza wydawaniem następujących po sobie albumów, Liroy zaangażował się również w projekty o charakterze filmowym. Zwykle były to jednak role, które odgrywał epizodycznie. Tymczasem chodziło tez o ścieżki dźwiękowe, na przykład Olaf Lubaszenko zaprosił Liroya aby ten napisał muzyke do popularnej komedii pod tytułem „Chłopaki nie płaczą”.

Liroy jako biznesmen: jest osobą prowadzącą wprawdzie własną wytwórnię płytową, ale także jako współwłaściciel salonu tatuaży oraz popularnej firmy odzieżowej Def Life, która powstała w 2007 roku,  zdołał założyć też w Filadelfii klub Liroy’s, gdzie może przyjmować w gości znanych amerykańskich twórców z nurtu rap/hip-hop. Zajmuje się ponadto odsłoną organizacyjną mających miejsce w Europie koncertów. W celach charytatywnych natomiast Liroy założył organizację Liroy Bank – celem której jest pomoc utalentowanej młodzieży.

Obecnie jest posłem na Sejm RP.

Ciekawostki o Liroy’u

  • Liroy czterokrotnie odebrał laury prestiżowego Fryderyka.
  • Pochodzi z dysfunkcyjnej rodziny, w której ojciec miał problem z alkoholem. Liroy dorastał na dziś dzięki niemu słynnych kieleckich Sadach, z którym to miejscem był kojarzony w początkach kariery. Początkowo nic nie wróżyło jednak sukcesów. Był młodzieńcem trudnym, uciekał z domu, był nawet chwilowo w poprawczaku. Okazało się to jednak wodą na młyn, bowiem okazało się, że jest kimś kto ma coś do powiedzenia przez już sam fakt przeżyć wyniesionych z młodości, niekiedy całkiem trudnej.
  • Podczas jednego z koncertów, który miał miejsce w lipcu 1993 roku, w Kielcach, Piotr Marzec został aresztowany. Okazało się, że incydent wpłynął jedynie na potrzebną artyście popularność (ten przykry incydent, według wielu, tylko uwiarygodnił Liroya w oczach fanów nurtu hip-hop).
  • Ice – T po wspólnym występie z grupą Liroya docenił Polaka nadając mu miano „original gangsta”, występ Marca bowiem obejrzał dając wyraz sympatii w ten właśnie sposób.
  • Liroy grał z Lionelem Richie, DJ-em Jasonem Nevinsem czy wreszcie samym Ice’m-T. W Polsce nagrywał również z wykonawcami muzyki stricte popularnej, na przykład z Kayah, ale i słynnym jazzmanem Michałem Urbaniakiem.

Cytaty Liroy’a

Na pytanie czy jego córka zna teksty jego piosenek, odpowiedział: „No jasne, że nie zna. Za mała na to jest. Jak szesnaście lat będzie miała, to może jej pokażę.”

„Nasze małżeństwo jest burzliwe, często się kłócimy, czasem nawet więcej. Ale jak to się mówi, tylko burzliwa miłość jest prawdziwą miłością, no i dzięki temu małe liroyątko między nami siedzi.”

„Nie wszystko jest złotem, co się z wierzchu, kurwa, świeci.”

„Umrzeć to nie sztuka natomiast sztuką jest żyć.”

„Scyzoryk, scyzoryk, tak na mnie wołają.”

Źródła

  • http://muzyka.wp.pl/aid,1199,title,Liroy,artysta_biografia.html?ticaid=11c3a8&_ticrsn=3
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Liroy
  • https://www.last.fm/pl/music/Liroy/+wiki


Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Adrian Grycuk. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 PL.



Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły