Lemmy Kilmister, przyszedł na świat w Stoke-on-Trent, 24 grudnia 1945 roku. Był angielskim wokalistą, gitarzystą basowym i autorem tekstów piosenek.


Biografia i życiorys Lemmiego Kilmistera

Kiedy Lemmy miał zaledwie kilka miesięcy, jego ojciec, który był pastorem, nagle opuścił rodzinę. Jako już nastolatek Lemmy zaczął interesować się powstającą wówczas muzyką rockową. Podjął niebawem decyzje kluczowe, a dotyczące gry na gitarze w amatorskich okolicznych zespołach. Lemmy Kilmister miał później okazję podpatrywać sposób gry i technikę Jimiego Hendrixa, bowiem zaciągnął się z sukcesami do pracy w ekipie Hendrixa – jako technik sceny. W 1971 roku natomiast został basistą wzrastającego wówczas i niezwykle obiecującego zespołu Hawkwind, w którym udzielał się także wokalnie. Jednak po czterech latach Lemmiego wyrzucono z grupy, powodem były ilości amfetaminy jakie przyjmował, oraz coraz większy rozdźwięk na temat kierunku oraz wizji, które mieli poszczególni członkowie – wtedy to właśnie jego miejsce w Howkwind zajął Paul Rudolph. Tymczasem Lemmy ani myślał o rozbracie z muzyką, lecz przeciwnie – postanowił założyć swój własny zespół. Nazwę dała grupie nazwa jednego z numerów Kilmistera, mianowicie utwór zatytułowany „Motörhead”. W Motörhead Lemmy zaczął pełnić rolę wokalisty i basisty jednocześnie, oraz głównego autora tekstów. Grupa nie od razu jednak stała się bardzo popularna w Wielkiej Brytanii, później także na świecie, ale początki były co najmniej trudne, ponieważ brakowało funduszy na niemal każdy wydatek związany z odbywaniem tras. Jednym z największych sukcesów grupy okazał się być już wkrótce po przejściowych jak się okazało trudnościach album koncertowy z roku 1981, czyli ten zatytułowany „No Sleep ‚til Hammersmith”. Lemmy Kilmister współpracował, co należy zaakcentować, z wieloma światowej klasy muzykami, jak choćby z zespołem The Ramones (dla którego to właśnie Lemmy napisał utwór „R.A.M.O.N.E.S”), czy też ze słynnym Ozzym Osbournem. Muzyk wydał poza tym w 2002 roku autobiografię pt. „Biała gorączka”.

Zmarł 28 grudnia 2015 roku w Los Angeles w wieku siedemdziesięciu lat. Bezpośrednim powodem śmierci była choroba nowotworowa oraz skutki nie leczonej cukrzycy.

Ciekawostki o Lemmim Kilmisterze

  • „Motorhead” oznacza w slangu amerykańskim amatora amfetaminy, którym za pewne był Lemmy.
  • Lemmy od początku silnie wierzył w to, że odniesie sukces. Początki Motorhead były niezwykle trudne, ponieważ brakowało grupie pieniędzy na niemal wszystko. Tymczasem on był niezwykle zdeterminowany aby cały interes ciągnąć aż do sukcesu, co okazało się być możliwe, właśnie dzięki uporowi i wierze we własne siły.
  • Lemmy zdobył status postaci kultowej. Imię „Lemmy” jest nadawane dzieciom na całym świecie, nie wspominając już nawet o zwierzętach domowych.
  • Śmierć Lemmiego była trzecia z kolei, bowiem wcześniej odszedł były gitarzysta Motorhead, a po ni perkusista, których przedwczesne odejście za pewne podyktowane było również trybem życia w kapeli, słynącej w końcu z tego, że nie odpuszcza…

Cytaty Lemmiego Kilmistera

„Jeśli myślisz, że jesteś za stary na rock’n’rolla, to na pewno jesteś.”

„Przez te lata w Hawkwind wylazłem ze swojej skorupy, naprawdę nauczyłem się, jak zachowywać się na scenie. Stałem zawsze z przodu, ale że nie byłem liderem grupy, wszyscy uznawali to za szczyt bezczelności. Do tego zacząłem komponować, co również wszystkich wkurzyło.”

„Mam 65 lat i nigdy nie byłem żonaty, prawda? Jeżeli się nad tym zastanowić, to kochałem się z inną kobietą co tydzień przez ostatnie 50 lat. To nie tak źle, jak na kolesia będącego w rock’n’rollowym biznesie?”

„Lato 71 r. było wspaniałe – nic z tego nie pamiętam, ale nigdy tego nie zapomnę!”

„Kiedyś jakiś dzieciak zapytał mnie, czy miewam kaca. Odpowiedziałem mu: 'Żeby mieć kaca, musisz najpierw przestać pić.”

Źródła

  • https://muzyka.interia.pl/artykuly/news-niezniszczalny-lemmy-10-najlepszych-cytatow,nId,1944213
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Lemmy_Kilmister
  • http://deathmagnetic.pl/newsy/lemmy-o-zyciu-o-kobietach-dzentelmenach-hazardzie-nazistowskiej-kolekcji-i-in/

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Mark Marek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 2

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły