Kurt Vonnegut przyszedł na świat w Indianapolis 11 listopada 1922 roku. Zmarł w Nowym Jorku 11 kwietnia 2007 roku. Był amerykańskim pisarzem i publicystą, tworzącym literaturę na zasadach stylu postmodernistycznego jak i science fiction.


Biografia i życiorys Kurta Vonneguta

Był najmłodszym z trójki rodzeństwa, w rodzinie o korzeniach niemieckich. Punktem zwrotnym w dziejach rodziny był wielki kryzys ekonomiczny, w wyniku którego znacznie obniżyła się stopa życiowa Vonnegutów. Kurt tymczasem ukończył szkołę średnia by podjąć następnie naukę na studiach chemicznych – z której to jednak zrezygnował po dwóch latach. Zatem, jako że trwała II wojna, został wcielony do wojska i wysłany na front do Europy. Okres ten zapisał się w jego pamięci wyjątkowo, wraz z faktem popełnienia przez jego matkę samobójstwa. Wkrótce trafił do niewoli niemieckiej, gdzie pełnił również funkcje tłumacza, jako ten , który znał język niemiecki na dość dobrym poziomie.

Wraz z końcem wojny powrócił do USA. Zaczął wówczas pisać swe pierwsze prace, podejmując równocześnie etat korporacyjny. Zbiegło się to w czasie z początkami jego małżeństwa i narodzinami syna. Chciał żyć z pisania, nie od razu jednak było to możliwe – był na przykład później nauczycielem języka niemieckiego oraz copywriterem. W efekcie zainteresował się motoryzacją, otwierając również pierwszy w USA salon samochodowy firmy Saab.

Od 1965 roku Kurt Vonnegut wykładał w Hopefield School, a w latach natomiast 1965-1971 prowadził pisarskie warsztaty na uniwersytetach Iowa i Harvarda. Mając poglądy lewicowe opowiadał się przeciwko najpierw wojnie w Wietnamie, później w Iraku.

Wychował w sumie szóstkę dzieci – trójkę swych rodzonych i troje zaadoptowanych po śmierci siostry. Borykał się z nałogiem alkoholowo – tytoniowymi, będąc w swym własnym odczuciu twórcą niedocenionym przez współczesnych.

Ciekawostki o Kurcie Vonnegucie

  • Jego matka nie potrafiła przeżyć faktu opuszczenia przez rodzinę na skutek kryzysu w kraju wygodnego lokum na rzecz nowego i dużo skromniejszego domu. Popadła wskutek tego w depresje, w efekcie popełniając samobójstwo dokładnie w momencie, gdy Kurt przyjechał do domu na kilka dni w ramach wojskowej przepustki.
  • Kurt Vonnegut w efekcie alianckiej kontry w Ardenach dostał się do niewoli niemieckiej, gdzie pełnił role tłumacza – jako osoba jedna z bardzo nielicznych, znająca język w stopniu bardzo dobrym (Vonnegut pochodził z rodziny, w której oboje z rodziców posługiwali się oprócz angielskiego również niemieckim).
  • W czasie wojny w Wietnamie był orędownikiem pokoju, lansował nawet pomysł zaprzestania płacenia podatków na rzecz wyrażania w ten sposób sprzeciwu wobec zaangażowania USA w kwestie dalekowschodnie.
  • Za zasługi podczas II wojny, Vonnegut odebrał tuż po niej laury orderu Purple Heart.

Cytaty Kurta Vonneguta

„Albert Einstein i Mark Twain pod koniec swojego życia porzucili wiarę w ludzkość, i to pomimo tego, że Twainowi nie dane było oglądać horroru I wojny światowej. Wojna stała się dzisiaj formą telewizyjnego programu rozrywkowego, a 'tym, co uczyniło I wojnę światową tak wciągającą były dwa amerykańskie wynalazki: drut kolczasty i karabin maszynowy.

„„Błogosławieni miłosierni” na sali sądowej? „Błogosławieni miłujący pokój” w Pentagonie? Wolne żarty!”

„Hej, skoro utknęliśmy jako Homo sapiens, po co się wygłupiać? Zjarajmy całego jointa. Ma ktoś może bombę atomową? A kto dzisiaj nie ma bomby atomowej?”

„(…) jesteśmy tu, aby pomagać sobie nawzajem, aby przejść przez to, czymkolwiek to jest.”

„(…) lecz sędzia przerwał jego wypowiedź i spytał: „Panie Hapgood, proszę bardzo, ukończył pan Harvard. Dlaczego ktoś z pana pozycją miałby wybrać takie życie, jakie pan prowadzi?”. Hapgood odpowiedział sędziemu: „Jak to? Ze względu na Kazanie na Górze, wysoki sądzie”.”

„Moje ostatnie słowa? „Życie żadnej istoty, nawet małej gąsienicy, nie jest dla niej przyjemnym doświadczeniem”.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kurt_Vonnegut
  • https://www.brainyquote.com/authors/kurt_vonnegut
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Kurt_Vonnegut

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Daniele Prati. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 0 / 5. Oddanych głosów: 0

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły