Kurt Cobain (1967-1994) był amerykańskim muzykiem grunge’owym, znanym jako lider założonej wraz z Kristem Novoselicem grupy Nirvana.
Kurt Cobain – biografia
Dzieciństwo i młodość
Kurt Donald Cobain urodził się 20 lutego 1967 r. w małym miasteczku Aberdeen w stanie Waszyngton, w USA. Jako dziecko nie tylko słuchał muzyki, ale i podejmował pierwsze twórcze kroki. Miał młodszą siostrę Kim (ur. 1971), jednak oboje zostali rozdzieleni w momencie, gdy ich rodzice się rozwiedli. W wieku dziewięciu lat Cobain zamieszkał z ojcem, który ostatecznie zdołał ożenić się ponownie, co jeszcze bardziej obciążyło relacje Cobaina z matką i siostrą.
Na początku lat 80. Cobain zamieszkał z matką. To właśnie w czasach liceum Kurt Cobain był w stanie dodatkowo wykazać swoje talenty artystyczne poprzez zamiłowanie do rysunku.
Kiedy Cobain został wprowadzony do lokalnego środowiska muzyki punk rock, jego biografia nagle przyspieszyła. Odkrył wówczas Melvins, czyli lokalną grupę punk rockową i zaprzyjaźnił się z jednym z jej członków, Buzzem Osbourne’m. To Osbourne wprowadził Cobaina na bardziej punkowy trop, było w tym jednak jedno ale – oto nowo odkryte zainteresowanie nie odciągnęło Cobaina od autodestrukcyjnych nawyków. Jeszcze w liceum Cobain zagłębiał się w meandry picia i narkotyków. Popadał także w utarczki ze swoją niespokojną matką i nie dogadywał się ze swoim ojczymem.
Cobain spędził lata 1984-1985 prowadząc koczownicze życie, przebywając z przyjaciółmi lub śpiąc w rozmaitych lokalach mniej lub bardziej publicznych, aby tylko uniknąć problemów rodzinnych. W lipcu 1985 r. Cobain został aresztowany za zniszczenie niektórych budynków, a później został ukarany dodatkowo grzywną. Tymczasem już kilka miesięcy później założył swój pierwszy zespół, Fecal Matter. Pomimo nagrania kilku utworów zespół przeszedł bez echa.
W końcu Cobain rozpoczął współpracę z basistą Kristem Novoselicem i stworzyli zespół Nirvana. Wkrótce dołączył do nich lokalny perkusista Aaron Burckhard. Pierwszy publiczny występ młodego zespołu odbył się w 1987 roku na imprezie domowej.
Mniej więcej w tym czasie Cobain rozpoczął swój pierwszy poważny związek z młodą kobietą o imieniu Tracy Marander. Pomimo ograniczeń finansowych para żyła stosunkowo szczęśliwym życiem w Olimpii.
Nirvana
Począwszy od 1988 roku muzyczne ambicje Cobaina zaczęły się szybciej rozwijać. Jego zespół przyjął nazwę Nirvana i wydał swój pierwszy utwór „Love Buzz”. Mniej więcej w tym samym czasie Burckhard został zastąpiony przez Chada Channinga na perkusji, a zespół robił znaczące postępy na scenie muzycznej w osławionym później Seattle. W 1989 roku Nirvana wydała swój pierwszy album pt. „Bleach”, który jednak przeszedł bez większego echa. Jednak oczywiste były umiejętności pisania piosenek Cobaina i to, co stało się wkrótce charakterystyczną mieszanką heavy metalu i punka.
Cobain poznał tę jedyną, czyli Courtney Love, co miało miejsce w klubie nocnym w Portland, a wkrótce ich związek przybrał na sile. Nirvana miała okazję wtedy koncertować z Sonic Youth, i po różnych roszadach zespół przyjął wreszcie byłego członka zespołu Scream, Dave’a Grohla, który zastąpił Channinga na perkusji. W 1991 r. Nirvana mogła już bez przeszkód podpisać kontrakt z wytwórnią Geffen Records, wydając swój drugi album studyjny zatytułowany „Nevermind”, który odtąd nadał tejże wytwórni tożsamość związaną ściśle z nurtem „grunge”.
„Smells Like Teen Spirit”
Singiel Nirvany „Smells Like Teen Spirit” stał się ich największym hitem, windując album Nirvany do świetnego pierwszego miejsca na listach przebojów, a co za tym idzie czyniąc Kurta Cobaina absolutnie wyjątkowym talentem kompozytorskim swojej epoki.
Ponieważ popularność Nirvany gwałtownie wzrosła w głównym nurcie, Cobain, jako ktoś, kto budował swój kunszt na nastrojach antyestabliszmentowych, zaczął odczuwać, że traci kontrolę nad swoją przyszłością. Zaczął używać wówczas heroiny.
Przed wydaniem „Nevermind” Cobain ponownie zaczął romansować z Courtney Love, która prowadziła wtedy zespół Hole. W lutym 1992 Cobain i Love pobrali się, w sierpniu tamtego roku przyszła na świat ich córka Frances Bean.
Związek zbudowano jednak na niepewnym gruncie, ponieważ oboje zażywali narkotyki. W pewnym momencie służby socjalne zagroziły, że zabiorą córkę po tym, jak wyszedł wywiad Love’s Vanity Fair, w którym ona przyznała się do brania heroiny w czasie bycia w ciąży. Po trudnej, kosztownej bitwie sądowej, jaka wtedy nastała, małżonkom udało się utrzymać rodzinę w nienaruszonym stanie.
Cobain i Love również mieli ze sobą sporo innych problemów. W 1993 r. Policja w Seattle musiała przerwać gwałtowny spór w domu pary. Kłótnia dotyczyła broni Cobaina trzymanej w rezydencji, co spowodowało konfiskatę sprzętu przez policję, a także aresztowanie Cobaina za napaść na swoją partnerkę.
Zmaganie z narkotykami
Podczas gdy Cobain zajmował się osobistymi zmaganiami, zawodowo był na szczycie swojej kariery. W 1993 r. Nirvana wydała płytę „In Utero”, która osiągnęła numer jeden na listach przebojów. Jego głęboko osobiste teksty odzwierciedlały gniew artysty na branżę nagraniową, w takich utworach jak „Radio Friendly Unit Shifter”, a także pokazywały bardziej miękką stronę Cobaina w piosence jak chociażby „Heart-Shaped Box”, o której to mówi się, że dotyczy Courtney Love.
Jesienią 1993 roku Cobain i zespół wystąpili dla MTV Unplugged w Nowym Jorku, a także koncertowali w Europie. Będąc w Europie, Cobain spędził trochę czasu w towarzystwie Courtney i córki Frances. Podczas pobytu w swoim hotelu w Rzymie Cobain nagle przedawkował narkotyki i zapadł w śpiączkę. Natychmiast zabrano go do szpitala.
Kiedy wrócił do Stanów, kondycja psychiczna artysty pogorszyła się. 18 marca 1994 r. Love wezwała władze, ponieważ Cobain wziął leki i zamknął się w szafie z bronią. Kiedy przybyła policja, ustalili, że nie był to akt samobójczy, ale ze względów bezpieczeństwa skonfiskowano leki i broń palną.
Samobójstwo
5 kwietnia 1994 r. w Seattle 27-letni Cobain popełnił samobójstwo. Włożył strzelbę do ust i strzelił, zabijając się na miejscu. Pozostawił długą notatkę samobójczą, w której zwrócił się do wielu fanów, a także do swojej żony i młodej córki. Podczas gdy nie było wątpliwości, iż śmiercią było samobójstwo Cobaina, zaczęły też krążyć teorie spiskowe, mianowicie takie, że to Love mogła mieć coś wspólnego z jego śmiercią.
Niedługo po śmierci Cobaina Nirvana wydała nagranie „Unplugged”, które znalazło się na szczycie list przebojów, a dwa lata później ukazało się „From Muddy Banks of the Wishkah”, czyli zbiór piosenek, które również były zdecydowanie komercyjną wygraną zespołu.
Jednak legalne bitwy dotyczące niewydanej muzyki Cobaina zaczęły się toczyć między Grohlem a Novoselic’em oraz Love. W 2002 roku cała trójka ostatecznie znalazła pomyślne rozwiązanie, w wyniku którego wydano takie albumy jak „With With Lights Out” (2004) i „Sliver: The Best of the Box” (2005).
Ciekawostki o Kurcie Cobainie
- Kurt Cobain i Axl Rose co najmniej za sobą nie przepadali. Antypatia obu panów zaszła tak daleko, że Nirvana nie wyraziła zgody na pomysł, by koncertowo supportować występ Guns N’Roses.
- Kara 180 dolarów grzywny i wyrok 30 dni więzienia w zawieszeniu. Tyle zaliczył Cobain za akt wandalizmu, gdyż pewnego pięknego dnia postanowił ozdobić kilka samochodów i murów hasłami “God is Gay” i “Homo Sex Rules”.
- Zanim został bogaty i sławny, Cobain zajmował się m.in. czyszczeniem dywanów, czy też był instruktorem uczącym pływania przedszkolaków.
- Kurt Cobain mierzył 175 cm wzrostu.
- W pożegnalnym liście, który Cobain napisał przed swoją samobójczą śmiercią, zwrócił się do swojego wyimaginowanego przyjaciela, którego stworzył w swojej głowie jeszcze w czasach swego dzieciństwa. Z przyjacielem tym miał według świadków wielokrotnie rozmawiać.
- Był królem ekscesów scenicznych. Na jednym z koncertów rozbił głowę ochroniarzowi przy pomocy swojej gitary.
Cytaty Kurta Cobaina
„Punk to muzyczna wolność. To mówienie, robienie i granie tego, na co masz ochotę. Nirvana oznacza wolność od bólu i cierpienia w zewnętrznym świecie i to jest bliskie mojej definicji punk rocka.”
„Nienawidź, nienawidź swoich wrogów.
Chroń, chroń swoich przyjaciół.
Znajdź, znajdź swoje miejsce.
Mów, mów prawdę.”
„Wolałbym być nienawidzony za to kim jestem, niż kochany za to kim nie jestem.”
„Pragnienie bycia kimś innym, jest marnowaniem tego kim jesteś.”
„Dziękuję za tragedię. Potrzebowałem tego do mojej sztuki.”
„Narkotyki są stratą czasu. Zniszczą twoją pamięć, szacunek do samego siebie i wszystko, co idzie w parze z twoją samooceną.”
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Julie Kramer. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kurt_Cobainhttps://biografia24.pl/kurt-cobain/
https://kultura.onet.pl/muzyka/wywiady-i-artykuly/kurt-cobain-od-a-do-z/npypdyp
https://rockradio.tuba.pl/RockRadio/7,136360,23041625,to-czego-jeszcze-nie-wiecie-o-kurcie-cobainie.html
https://www.goodreads.com/author/quotes/33041.Kurt_Cobain
Jak oceniasz ten artykuł?
Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.
Średnia głosów to 4.8 / 5. Oddanych głosów: 4
Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!
Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.
Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.
W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?
Ciekawe artykuły
Wyszukiwanie
Kategorie
- Aktorzy
- Duchowni
- Działacze społeczni
- Dziennikarze
- Filozofowie
- Kompozytorzy
- Malarze
- Modelki
- Naukowcy
- Pierwsze damy
- Piłkarze
- Piosenkarze
- Pisarze
- Podróżnicy
- Politycy
- Postacie biblijne
- Prezenterzy telewizyjni
- Projektanci mody
- Przedsiębiorcy
- Przywódcy
- Reżyserzy
- Różne
- Satyrycy
- Sportowcy
- Święci
- Władcy Polski
- Zbrodniarze