Księżna Diana

Diana, księżna Walii (ur. w Sangrinham w 1961 roku – zmarła w Paryżu w 1997 roku), była księżną Walii – z domu Spencer. Żona księcia Karola w latach 1981 – 1996. Matka Henryka i Wilhelma. Była członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej.


Krótki życiorys księżnej Diany

Diana, księżna Walii, przyszła na świat w 1961 roku w Sangrinham. Pochodziła ze świetnego domu Spencer, o korzeniach wybitnie szlacheckich. Była żoną księcia Karola, sukcesora Zjednoczonego Królestwa (w latach 1981 – 1996). Miała z nim dwóch synów. Była zaangażowana w działania charytatywne i filantropijne. Zwróciła uwagę świata na niebezpieczeństwo związane z minami przeciwpiechotnymi oraz HIV i AIDS. Należała do osób najlepiej rozpoznawalnych na całym globie. Jej życie śledziło dziesiątki milionów ludzi. Jej osoba była źródłem zainteresowania mediów, zwłaszcza ze względu na romanse jej męża i jej samej. Odeszła przedwcześnie na skutek tragicznego wypadku samochodowego. Spekulacje na temat tego wypadku trwają do dziś. Odeszła w 1997 roku w Paryżu.

Biografia rozszerzona księżnej Diany

Pochodzenie szlacheckie

Ojcem Diany Frances Mountbatten-Windsor był Edward John Spencer, który był wicehrabią Althorp, matką jej była natomiast hrabina Althorp, córka 4. baronowej Fermoy oraz barona Fermoy i Ruth.

Miejscem jej dorastania był Park House, gdzie przebywała w towarzystwie opiekunek starannie dobieranych przez jej ojca, który sam dystansował się do samego wychowania córki. Za wychowanie odpowiadał właśnie ojciec, ponieważ rozwód jej rodziców w 1969 był jednocześnie zwycięstwem jej ojca w sprawie opieki i wychowania dzieci. Ojciec zapewnił wówczas Dianie szereg prywatnych korepetycji, ale i opłacał czesne w renomowanych prywatnych szkołach. W roku 1975 roku Diana była już Lady Diana Spencer, a to ze względu na śmierć dziadka, po którym dziedziczyła tytuł.

Trudy edukacji

Z czasem rodzina Spencerów zmieniła miejsce stałego zamieszkania na posiadłość Althorp w Northamptonshire, wówczas Diana rozpoczynała jednocześnie naukę w renomowanym Riddlesworth Hall Preparatory School w hrabstwie Norfolk. Według źródeł, w tym relacji świadków, Diana nie należała do intelektualistów najwyższych lotów, raczej przeciwnie – nie radziła sobie w szkole zbyt dobrze. W związku z tym jednak, że miała świetne pochodzenia, ale i urodę, ojciec jej postawił w związku z jej osobą wydać ją za mąż jak najlepiej. Kontynuowała naukę w Institut Alpin Videmanette w Szwajcarii. Lecz po trzech miesiącach pobytu w placówce zdecydowała wrócić do Anglii.

Życie w Londynie

Zamieszkała w Londynie. Zbiegło się to w czasie z poważną chorobą jej ojca, która wymogła jej opiekę nad nim. Natomiast rok 1979 oznaczał dla niej odziedziczenie znacznego majątku po zmarłej babce, dzięki czemu wykupiła w Coleherne Court w okolicy Earl’s Court luksusowy apartament. Zamieszkały z nią trzy przyjaciółki, spędzała z nimi czas na zakupach oraz eskapadach po Londynie, spotykała się z przyjaciółmi i gotowała. Wreszcie zdecydowała się przyjąć posadę przedszkolanki prowadzącej zajęcia dla dzieci.

Kierunek: książę Karol

W roku 1977 poznała księcia Karola. Lecz początkowo tworzył parę z jej starszą siostrą. Z czasem Karol zorientował się bardziej w kierunku Diany. Pierwsze lata oznaczały między Karolem i Dianą pewien flirt, podczas gdy on prowadził też inne romanse. Przełomowym okazało się być ich spotkanie w 1980 roku, kiedy to zdecydowali się mieć się ku sobie ściślej – temat wówczas efektywnie podkreśliła prasa. Kluczem dla księcia było wyborne pochodzenie Diany, bowiem inne jego znajomości nie odznaczały się tak doborowo jak pochodzenie Diany.

Małżeństwo

Zaręczyny miały miejsce 6 lutego 1981 roku. Elżbieta II oświadczyny przyjęła nie tylko do wiadomości. W ślad za tym wystosowano ogłoszenie prasowe. Ruszyła lawina zainteresowania publicznego. 9 lipca 1981 roku w Katedrze Św. Pawła w Londynie pobrali się. W ceremonii uczestniczyło 3500 osób, natomiast na ulicach Londynu dwa razy tyle. Wymowny był fakt, że przed telewizorami dokumentującymi wydarzenie usiadło w tym czasie 650 mln. telewidzów. Para młoda mogła wtedy zainkasować 10 tys. prezentów oraz przyjąć 47 tysięcy listów gratulacyjnych. Następnie ruszyli w miesiąc miodowy, w trakcie którego Diana zaszła w ciąże.

Nie najlepsze rokowania

Wilhelm urodził się w 1982 roku. Wtedy Diana cierpiała na depresję poporodową. Jej kondycję psychiczną obciążała dodatkowo sprawa romansu Karola ze starą znajomą, znaną Camilą Parker – Bowles. W 1986 romans Karola okazał się faktem medialnym. Wówczas to Diana postanowiła nie być dłużną i wdała się również w romans z niejakim Jamesem Hewittem, oficerem marynarki. Pod koniec lat osiemdziesiątych małeństwo było więc fikcją. Separacje ogłoszono w 1992 roku. Intrygi napędzały głównie media. Pojawiły się publikacje dowodzące zdrad małżeńskich i kulisów pożycia Karola i Diany. W brukowcach huczało. Wreszcie 29 czerwca 1994 Karol oficjalnie zdradził mediom brak głębszych uczuć do księżniczki. 28 sierpnia 1996 roku rozwiedli się. Diana w efekcie utraciła predykat „Jej Królewskiej Wysokości”, zachowując natomiast tytuł „Księżnej Walii”.

Dobroczynność

Ostatnie lata życia Diany były naznaczone działaniami charytatywnymi. Była zaangażowana m.in. w propagowanie profilaktycznych badań kobiet, również w zapobieganie HIV i AIDS. Przyczyniła się wówczas do nagłośnienia sprawy min przeciwpiechotnych, których ofiary mnożą się zwłaszcza w krajach trzeciego świata. Inspirowała też aukcje, z których dochód trafiał do potrzebujących.

Śmiertelny wypadek

31 sierpnia 1997 roku w Paryżu miał miejsce słynny wypadek samochodowy z jej udziałem. Podjęte próby ratowania jej życia i zdrowia okazały się być daremne, bowiem wewnętrzne obrażenia były bardzo rozległe. Zmarła mając 36 lat, w niedzielę, 31 sierpnia 1997 roku. W Paryżu.

Ciekawostki o księżnej Dianie

  • U księżnej Diany zdiagnozowano bulimię.
  • Więzy krwi łączyły Dianę z Winstonem Churchillem, Georgem Washingtonem i Franklinem Delano Rooseveltem.
  • Była zapaloną miłośniczką wróżbiarstwa – bywała u wróżki regularnie.
  • Nie była intelektualistką najwyższych lotów. Mimo przychylności ciała pedagogicznego, sześć egzaminów gimnazjalnych oznaczało dla niej pięć oblanych.
  • Znakiem rozpoznawczym garderoby księżnej był kolor różowy.
  • Wokół rzeczywistych przyczyn wypadku narosło bardzo wiele kontrowersji, z których niektóre dotyczą nawet domniemanego faktu zaangażowania w tragedię stron trzecich.
  • Uroczystość pogrzebowa zgromadziła wielomilionową publiczność. Wykonano wówczas ulubiony utwór Diany, zatytułowany „I vow to thee my country”.
  • Upamiętniający Dianę pomnik „Płomień wolności” postawiono w Paryżu nad tunelem, w którym miał miejsce wypadek.
  • Nie była typem intelektualistki. Raczej przeciwnie – Diana nie radziła sobie na żadnym z szczebli edukacyjnych. Porzuciła intratne studia w Szwajcarii na rzecz spokojnego życia towarzyskiego w Londynie.

Cytaty księżnej Diany

„Żałuję, iż przez małżeństwo weszłam do niemieckiej rodziny.”

„W jednej chwili byłam nikim. W następnej byłam księżną Walii, matką, zabawką mediów i członkiem tej rodziny, a to stanowczo za dużo do zniesienia dla jednego człowieka.”

„Robię wszystko inaczej, bo nie trzymam się zasad. Kieruję się bowiem nie rozumem, ale idę za głosem serca. I chociaż to jest przyczyną moich kłopotów, nie mam o to pretensji.”

Źródła

  • Zdjęcie
    • Joe Haupt (Flickr)
  • Treść
    • https://pl.wikipedia.org/wiki/Diana_(ksi%C4%99%C5%BCna_Walii)
    • http://viva.pl/ludzie/newsy/biografia-ksiecia-karola-juz-w-sprzedazy-opowiada-min-o-dianie-110076-r1/
    • http://www.gala.pl/artykul/tylko-u-nas-ksiezna-diana-pelna-historia-bez-lukru

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 3.8 / 5. Oddanych głosów: 8

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły