Adam Edward Fredro-Boniecki, herbu Bończa, przyszedł na świat w Warszawie 25 lipca 1934 roku. Jest katolickim prezbiterem, generałem zakonu marianów lat 1993–1999, w latach natomiast 1999–2011 był redaktorem naczelnym Tygodnika Powszechnego.


Biografia i życiorys ks. Adama Bonieckiego

Jest bratem publicysty i dziennikarza Tadeusza Fredro-Bonieckiego. Wiąże go oprócz tego pokrewieństwo z Andrzejem Wielowieyskim. Z kolei brat pradziada Bonieckiego, Adam, zajmował się heraldyką. W wieku 18 lat Adam Boniecki zasilił Zgromadzenie Księży Marianów (w roku 1993 zostając generalnym przełożonym Zgromadzenia).

Wraz z ukończeniem wydziału filozoficzno-teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, biografia Bonieckiego potoczyła się w kierunku otrzymania przez niego z rąk bpa Antoniego Pawłowskiego święceń kapłańskich. W latach natomiast 1961–1964 Boniecki podejmował studia filozoficzne na KUL (Katolickim Uniwersytecie Lubelskim). Studiował później, w latach 1973-1974 w Paryskim Instytucie Katolickim. Był m.in. również licealnym katechetą w Grudziądzu, współpracując z duszpasterstwem akademickim KUL-u oraz w krakowskim kościele św. Anny. Od 1964 związany jest Adam Boniecki z działalnością Tygodnika Powszechnego. W 1979 by dać zadość życzeniu Jana Pawła II Boniecki przygotował polskie wydanie popularnego dziennika L’Osservatore Romano, zostając również redaktorem naczelnym tego pisma w latach 1979–1991. Powrót z kolei do Tygodnika Powszechnego w roku 1991 związał się z jego pozycją asystenta kościelnego w łonie tej redakcji, a po śmierci Jerzego Turowicza został Boniecki redaktorem naczelnym Tygodnika. Od września 2007 datowana jest współpraca Ks. Bonieckiego ze stacją Religia.tv, która to należy do grupy ITI, gdzie był m.in. prowadzącym program Rozmównica.

Ciekawostki o ks. Adamie Bonieckim

  • W listopadzie 2011, ks. Adam Boniecki, w związku ze swą działalnością dziennikarską, otrzymał ks. Naumowicza, czyli prowincjała, nakaz ograniczenia swych wystąpień publicznych do Tygodnika Powszechnego. Decyzja zapadła w związku z rzekomym popieraniem przez Bonieckiego Adama „Nergala” Darskiego, oraz udzielanie wypowiedzi jakoby „szerzących zamęt w umysłach wiernych”. Co najciekawsze zakaz ten spotkał się zarówno ze zrozumiałymi protestami, jak i głosami poparcia rozmaitych środowisk katolickich. Ks. Boniecki zaprzestał wówczas faktycznie wypowiedzi dla mediów, pozostał natomiast w obszarze publicznym aktywny, m.in. podejmował spotkania autorskie i różnego rodzaju konferencje. Było w tym i nieco niekonsekwencji, bowiem 29 lipca 2017 roku za sprawą decyzji prowincjała zakonu marianów, nałożony na Bonieckiego zakaz wypowiedzi medialnych został cofnięty. Tymczasem 17 listopada 2017 prowincjał zakonu marianów ponownie zakazał duchownemu wypowiedzi publicznych, ograniczając je tylko do tych w Tygodniku Powszechnym. W komunikacie wydanym wówczas przez kurię księży marianów zdołano napisać, że niektóre wypowiedzi Bonieckiego są całkowicie sprzeczne z moralnym nauczaniem Kościoła.
  • 12 kwietnia 2018 r. wręczono księdzu Adamowi Bonieckiemu doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

Cytaty ks. Adama Bonieckiego

„Wierzę, że duchowe energie tworzące solidarność z czasem dojdą do głosu, jak przed laty, i odmienią oblicze tej ziemi. One nie wyparowały. One są wpisane w ludzką naturę.”

„Jak można maszerować i publicznie krzyczeć „chcemy Boga!”, a jednocześnie zamykać przed Nim drzwi, kiedy On w osobie potrzebującego stoi i kołacze? „Chcecie Mnie? – Bóg odpowie – przecież byłem u was… przybyszem, a wy mnie nie przyjęliście”.”

„Niektóre grupy mają dziwne zamiłowania do wykluczania. Radio Maryja wyklucza.”

„U Boga nikt nie jest skreślony, a Wojciech Jaruzelski jeszcze przed śmiercią się wyspowiadał. Jego decyzja o powrocie do Kościoła była ważna. I, jak sądzę, niełatwa. Zbyt długo manifestował swój dystans do Kościoła i w ogóle wiary, by potem łatwo wrócić.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Boniecki_(ksi%C4%85dz)
  • https://zwierciadlo.pl/kultura/kultura-wywiady/oko-na-vipa/ksiadz-adam-boniecki-wolnosc-nie-potrafimy-byc-w-niej-konsekwentni
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Adam_Boniecki

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Jacek Proszyk. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 4.4 / 5. Oddanych głosów: 7

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły