Kim Ir Sen przyszedł na świat Man’gyŏngdae w Pjongjang 15 kwietnia 1912 roku. Zmarł w Pjongjang 8 lipca 1994 roku. Był koreańskim politykiem, przywódcą Korei Północnej w latach 1946–1994, marszałkiem i generalissimusem Koreańskiej Armii Ludowej, wieloletnim przywódcą Partii Pracy Korei, od 5 września 1998 „Wiecznym Prezydentem”.


Biografia i życiorys Kim Ir Sena

Wychowywał się w tradycji chrześcijańskiej i lokalnej koreańskiej, z naciskiem na nastawienie antyjapońskie. Swoje miejsce wkrótce starał się odnaleźć w ogarniętych wówczas chaosem Chinach, później natomiast w ZSRR. Dosyć szybko związał się z ruchem komunistycznym. Działał w łonie emigracji koreańskiej na rzecz tępienia wpływów japońskich.

Kariera Kim Ir Sena nabrała rozmachu podczas II wojny światowej, wówczas to walczył w szeregach radzieckiej Armii Czerwonej. Wtedy to też na Dalekim Wschodzie urodził się jego syn a przyszły jego następca, Kim Dzong Il.

Tuż po drugiej wojnie Kim Ir Sen wrócił do Korei, zyskując za sprawą Rosjan coraz wyższą pozycję w lokalnych siłach komunistycznych i ostatecznie awansując na przewodniczącego komunistycznej partii Korei, co było równoznaczne z władzą w północnej części kraju. Podczas wojny koreańskiej w latach 1950-1953, Kim Ir Sen zdołał umocnić znacznie swoją pozycję i pomimo klęski w sprawie zjednoczenia Korei pod rządami komunistów, podjął się budowy na północy kraju systemu komunistycznego.

System który zbudował wzorowany był na stalinizmie i maoizmie, będąc odmianą komunizmu zwaną „dżucze”, czyli pomysłem na budowanie komunizmu własną drogą oraz własnymi siłami. Z czasem jego polityka zorientowała się bardziej na Chiny niż ZSRR.

Kim Ir Sen przetrwał zdarzenia związane z upadkiem ZSRR i całego bloku komunistycznego, mianowicie wielkie geopolityczne zmiany na świecie, a jego reżim trwa bez zmian do dzisiaj. Sam dyktator umarł 8.07.1994 roku.

Ciekawostki o Kim Ir Senie

  • Kim Ir Sen był faktycznym twórcą północnokoreańskiego reżimu komunistycznego, który utrzymuje się w tym państwie do dzisiaj. Z tego też powodu jego życiorys, udostępniany przez władze Korei Północnej, jest silnie zmitologizowany i pełen legend mających świadczyć o jego genialności. Rzeczywistość jest jak zwykle o wiele bardziej prozaiczna.
  • Kim Ir Sen stworzył z Korei Północnej odciętą od świata enklawę komunistyczną, z niezwykle silnie rozbudowanym kultem jednostki w postaci gloryfikowania własnej osoby. Udało mu się też usankcjonować tam swoistą „dynastię” Kimów.
  • Dziś więcej wiadomo o sytuacji w Korei Północnej więcej niż kiedykolwiek, a to za sprawą uciekinierów – ludzi, którzy podjęli ryzyko wydostania się z północnokoreańskiej komunistycznej autarkii. Wiadomo wobec tego, że panuje tam, w spuściźnie Kim Ir Sena, dość powszechny głód – lokalne media natomiast emitują programy dekorowane postacią Kim Ir Sena ciągle i na okrągło.
  • Kim Ir Sen miał z wiekiem powiększającą się narośl z tyłu szyi, co próbowano ukryć w Korei Północnej robiąc mu zdjęcia w ujęciach nieco z boku, by ukryć występowanie nowotworu.

Cytaty Kim Ir Sena

„Trzeba przekształcić w twierdzę nie tylko przednie rejony, ale także rejony zaplecza, drugą, trzecią linię – cały kraj, umocnić obronę przeciwlotniczą i obronę wybrzeża. Należy budować dużo podziemnych składów (…) oraz tworzyć duże zapasy wszystkiego: ryżu, soli, stali, tkanin.”

„Ludzie religijni powinni umrzeć. To ich wyleczy z ich nawyku.”

„Masy nie mogą rozeznać dokładnie, kto broni ich interesów, a kto im szkodzi.”

„Jeżeli gdziekolwiek na świecie istnieją warunki do podjęcia tak wielkiego i szlachetnego celu, jakim jest budowa komunistycznego raju na ziemi, to niewątpliwie miejscem tym jest Korea.”

Źródła

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kim_Ir_Sen
  • https://pl.wikiquote.org/wiki/Kim_Ir_Sen
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Komunizm

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Gilad Rom. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.5.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły