Kazimierz Górski

Kazimierz Górski przyszedł na świat we Lwowie, 2 marca 1921 roku. Zmarł w Warszawie 23 maja 2006 roku. Był polskim piłkarzem, reprezentantem kraju, ale przede wszystkim uznanym trenerem i działaczem piłkarskim.


Biografia i życiorys Kazimierza Górskiego

Karierę swą Kazimierz Górski zaczynał w RKS Lwów. W 1944 roku zgłosił się do wojska na ochotnika. Natomiast w latach 1945 – 1953 był piłkarzem klubu Legia Warszawa. Po zakończeniu piłkarskiej kariery w tym klubie, Górski został trenerem Legii. Był z początku asystentem trenera Wacława Kuchara oraz Węgra – Janosa Steinera. Następnie już samodzielnie Górski trenował Marymont Warszawa,następnie Gwardię Warszawa oraz Lubliniankę. Od 1956 roku Kazimierz Górski był szkoleniowcem Polskiego Związku Piłki Nożnej, zajmując się przez dwa pierwsze lata reprezentacją juniorów. Na przestrzeni lat 1966-1970 trenował Górski reprezentację młodzieżową do lat 23, aby wreszcie w roku 1971 zostać trenerem pierwszej reprezentacji Polski. W jego debiucie na tej pozycji polska przegrała ze Szwajcarią w Lozannie 5 maja 1971 roku (4:2). Tymczasem jednak podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium (w roku 1972) to drużyna pod wodzą Górskiego właśnie zdobyła złoty medal olimpijski – największy dotąd pewnie sukces polskiej piłki. Drugie miejsce należy pewnie przyznać zdarzeniu mającemu miejsce dwa lata później, w RFN, gdy reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata, wygrywając w meczu z Brazylią 1:0 ( a to po przepięknym golu polskiego napastnika Grzegorza Lato). Jak na razie, co godne podkreślenia, było to jedyne zwycięstwo z reprezentacją Brazylii. W 1976 roku na Igrzyskach Olimpijskich w kanadyjskim Montrealu Górski wywalczył natomiast medal srebrny.

Po zakończeniu swej niezapomnianej przygody z reprezentacją został Górski trenerem w Grecji. W latach 1977 – 1981 Kazimierz Górski trenował Panathinaikos Ateny, następnie Kastorię oraz Olimpiakos Pireus. W 1981 roku jednak w efekcie wrócił do Polski, gdzie mógł podjąć pracę trenerską w ramach Legii Warszawa. Potem na powrót wyjechał do Grecji, gdzie podejmował trenowanie klubu Ethnikos i jedenastki Panathinaikosu. Po zakończeniu kariery trenerskiej (od 1986 roku) zasiadał Górski we władzach PZPN. W 1987 zajmował stanowisko wiceprezesa PZPN. W latach natomiast 1991 – 1995 pełnił już funkcję prezesa PZPN. Później jako honorowy prezes PZPN.

Ciekawostki o Kazimierzu Górskim

  • „Orły” Górskiego w latach 1971-76 rozegrały 73 oficjalne mecze. Wygrywając 45, 12 remisując i 16 razy przegrywając.
  • W 1996 roku za swe wybitne zasługi na rzecz działalności w ramach kultury fizycznej został Kazimierz Górski odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego prestiżowym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • W 2001 roku Kazimierz Górski w związku z całokształtem dokonań został udekorowany najwyższym odznaczeniem FIFA (Złoty Medal Zasługi FIFA).
  • W 2001 roku Kazimierz Górski został uhonorowany przez dzieci medalem Henryka Jordana. Uroczystość miała miejsce w łódzkiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, której Górski jest patronem.
  • Jest on autorem słynnego cytatu „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie”.

Cytaty Kazimierza Górskiego

„Piłka to gra prosta. Nie potrzeba do niej filozofii.”

„Tak się gra, jak przeciwnik pozwala.”

„Im dłużej my przy piłce, tym krócej oni”.

„Jak się szczęście zaczyna powtarzać, to już to nie jest szczęście.”

„Więcej wart jest trener, który ma szczęście, niż lepszy trener, który szczęścia nie ma.”

„Chodzi o to, żeby strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika.”

„Panie kolego, Pan jest potrzebny nie do gry, tylko do fotografii.”

„Ty do mnie, ja do ciebie.”

„We Lwowie piłka miała bogate tradycje i swoją wielkość – Pogoń, każdy z nas marzył by w niej zagrać.”

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Hans Peters / Anefo. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0 NL.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_G%C3%B3rski
https://en.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_G%C3%B3rski
https://www.filmweb.pl/person/Kazimierz+G%C3%B3rski-178662/biography
https://pl.wikiquote.org/wiki/Kazimierz_G%C3%B3rski

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki i oceń. Twoja opinia jest dla nas ważna.

Średnia głosów to 5 / 5. Oddanych głosów: 1

Brak oddanych głosów. Bądź pierwszym, który oceni artykuł!

Przykro nam, że tak oceniłeś ten artykuł.

Pomóż nam usprawnić ten artykuł. Doceniamy konstruktywną krytykę.

W jaki sposób możemy poprawić ten artykuł?

Ciekawe artykuły